Постанова від 22.05.2014 по справі 2а-3330/09/1970

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2014 року Справа № 9104/5985/10

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Большакової О.О.,

суддів Глушко І.В., Макарика В.Я.,

з участю секретаря судового засідання Прокопенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіфія» до Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області про визнання нечинним рішення,

ВСТАНОВИВ:

13 листопада 2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Скіфія» (далі - ТОВ «Скіфія») звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області про визнання нечинним рішення № 66 від 5 червня 2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року позов ТОВ «Скіфія» задоволено, визнано нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області № 66 від 5 червня 2009 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіфія» економічних санкцій за порушення державної дисципліни.

Не погодившись з таким судовим рішенням, його оскаржила Державна інспекція з контролю за цінами у Тернопільській області, подавши апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати оскаржувану постанову та постановити нове рішення про відмову в позові. Мотивуючи свою незгоду із судовим рішенням, апелянт зазначив, що суд першої інстанції дійшов до неправильного висновку про незаконність оскаржуваного рішення, оскільки перевірка ТОВ «Скіфія» проведена відповідно до вимог Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 3 грудня 1990 року. За її результатами виявлено порушення пунктів 1, 2 розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 03.06.2008 року № 392 «Про регулювання цін на виробництво окремих продовольчих товарів та внесення змін і доповнень до розпорядження голови облдержадміністрації від 06.02.2008 року № 72 «Про граничні торговельні надбавки на окремі продовольчі товари» та від 31.10.2008 року № 814 «Про внесення змін до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 3 червня 2008 року № 392 та від 6 лютого 2008 року № 72. Внаслідок вказаних порушень ТОВ «Скіфія» за період з 07.05.2008 року по 01.12.2008 року необгрунтовано одержало виручку в сумі 51783,02 грн, яка підлягає стягненню до Державного бюджету.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, в межах викладених в ній доводів, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.

Товариство з обмеженою відповідальність «Скіфія» є суб'єктом підприємницької діяльності з приватною формою власності, основними видами діяльності якого згідно статуту є виробництво і реалізація борошна вищого, першого та другого сорту за оптово-відпускними цінами суб'єктам господарювання для подальшого їх використання і реалізації.

Відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 3 січня 1993 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області в період з 18 травня 2009 року по 1 червня 2009 року проведена перевірка ТОВ «Скіфія» з питань дотримання товариством державної дисципліни цін при реалізації борошна вищого, першого та другого гатунків згідно вимог розпоряджень голови Тернопільської облдержадміністрації від 13 серпня 2007 року № 527 та від 3 червня 2008 року № 392 за період з 1 травня 2007 року по 1 травня 2009 року.

За наслідками проведеної перевірки складено акт від 1 червня 2009 року.

Згідно цього акту встановлено, що ТОВ «Скіфія» порушено вимоги пунктів 1, 2 розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 3.06.2008 року № 392 «Про регулювання цін на виробництво окремих продовольчих товарів та внесення змін і доповнень до розпорядження голови облдержадміністрації від 6.02.2008 року № 72 «Про граничні торговельні надбавки на окремі продовольчі товари» та від 31.10.2008 року № 814 «Про внесення змін до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 3 червня 2008 року № 392 та від 6 лютого 2008 року № 72. Внаслідок вказаних порушень ТОВ «Скіфія» за період з 7 травня 2008 року по 01 грудня 2008 року необгрунтовано одержало виручку в сумі 51783,02 грн..

На підставі акту перевірки Державною інспекцію з контролю за цінами в Тернопільській області прийнято рішення № 66 від 05.06.2009 року «Про застосування до ТзОВ «Скіфія» фінансово-економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін», яким у позивача вилучено в дохід держави незаконно отриману виручку в сумі 51783,02 грн., а також стягнення у дохід Державного бюджету штрафу в сумі 103566,04 грн..

Колегія суддів апеляційного суду не погоджується з висновком суду першої інстанції про незаконність оскаржуваного рішення про застосування щодо позивача санкцій з таких підстав.

Відповідно до ст. 190 ГК України та ст. 7 Закону України «Про ціни і ціноутворення» № 507-ХХІІ від 3 грудня 1990 року із наступними змінами та доповненнями (далі - Закон № 507) вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції товарів робіт і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону № 507 Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1548 від 25 грудня 1996 року встановлено повноваження органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів).

Згідно п. 12 вищевказаної постанови Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації регулюють (встановлюють): оптово-відпускні ціни на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову шляхом декларування їх зміни.

Для стабілізації цінової ситуації на ринку борошна, хліба та хлібобулочних виробів головою Тернопільської обласної державної адміністрації прийнято розпорядження від 3 червня 2008 року № 392 «Про регулювання цін на виробництво окремих продовольчих товарів та внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 6 лютого 2008 року № 72 «Про граничні торгівельні надбавки на окремі продовольчі товари» запроваджено регулювання цін на виробництво окремих продовольчих товарів для всіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності шляхом, зокрема, декларування виробниками зміни оптових цін на борошно першого та другого гатунку.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року № 1222 декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більше як на 1 відсоток.

Суб'єкти господарювання, які провадять діяльність з виробництва та/або реалізації продовольчих товарів, у разі зміни їх оптово-відпускних цін подають до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій декларацію за встановленою формою згідно з додатком, зокрема, пояснювальну записку щодо обґрунтування необхідності зміни оптово-відпускних цін разом з економічним аналізом фактичних витрат, калькуляцію собівартості продовольчих товарів (послуг з реалізації) із зазначенням обсягу матеріальних та трудових витрат, довідку про фактичну та декларовану рентабельність від реалізації продовольчих товарів.

Декларація та відповідні документи подаються не пізніше ніж за 10 днів до запровадження оптово-відпускних цін на продовольчі товари.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач з червня 2008 року підвищував оптово-відпускні ціни на борошно пшеничне без декларування і реєстрації нових рівнів цін (з урахуванням 1 відсотка підвищення без декларування).

Висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для декларування цін через неперевищення 1 відсотка їх зростання протягом місяця,колегія суддів відхиляє, оскільки відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2008 року № 373 «Про порядок формування цін на продовольчі товари, щодо яких запроваджено державне регулювання» оптово-відпускні ціни формуються на умовах франко-склад виробника і підприємство має право відшкодовувати фактично понесені транспортні витрати та такі повинні відображатися у видаткових накладних окремим рядком.

У видаткових накладних ТОВ «Скіфія» витрати по транспортуванню відсутні.

Посилання Тернопільського окружного адміністративного суду на розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації видано розпорядження № 72 від 6 лютого 2008 року «Про граничні торгівельні надбавки на окремі продовольчі товари» є безпідставним, оскільки таке стосується торгівельних підприємств, які здійснюють реалізацію окремих продовольчих товарів, в той час як позивач є виробником борошна, що підтверджено довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 24 листопада 2003 року № 22-132, виданої Тернопільським обласним управлінням статистики, ТОВ «Скіфія».

Таким чином, відповідач дійшов вірного висновку про наявність порушення державної дисципліни цін при реалізації борошна.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» відповідальність за порушення державної дисципліни цін, за якою вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року № 298/519, визначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в період, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушенням порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є зокрема, застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни.

Пунктом 1.6 вище зазначеної Інструкції, передбачено, що необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.

При визначенні необґрунтовано отриманої виручки відповідач врахував надані позивачем бухгалтерські, фінансові документи.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції безпідставно скасував законне рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області № 66 від 5 червня 2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Відповідно до частин другої та третьої статті 159 КАС законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Цим вимогам оскаржувана постанова Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року не відповідає, а тому її слід скасувати й прийняти нову про відмову в позові.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області задовольнити, постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року в адміністративній справі № 2а-3330/09/1970 скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіфія» до Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області про скасування рішення відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді І.В. Глушко

В.Я. Макарик

Повний текст постанови виготовлено 27 травня 2014 року.