Постанова від 27.05.2014 по справі 752/22152/13-а

Справа № 752/22152/13-а

Провадження № 2-а/752/71/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.05.2014 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Колдіної О.О.,

з участю секретаря - Овдій А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної академії Служби безепеки України, Головного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві, 3-тя особа: Служба безпеки України про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом до Національної академії Cлужби безпеки України, Головного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дій Національної академії Служби безпеки України з приводу не внесення у грошовий атестат та додатку до грошового атестату даних про отримання ним доплати за науковий ступінь та знання іноземної мови та просив зобов'язати надати новий грошовий атестат та додаток до грошового атестату до яких включити доплати за науковий ступінь та знання іноземної мови, а також зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії.

В ході судового розгляду позивач уточнив свої позовні вимоги оскільки, на момент розгляду справи в суді, а саме 27.12.2013 р. відповідач надав до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про додаткові види грошового забезпечення до якої включено надбавку за знання та використання в роботі іноземної мови, тому позивач в цій частині просить зменшити свої позовні вимоги.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що під час перебування на посаді проректора з соціально-економічних питань Національної академії Служби безпеки України йому виплачувалась доплата до посадового окладу за наукову ступінь «кандидата сільськогосподарських наук», проте, при видачі грошового атестату та додатку до грошового атестату вказана надбавка не була включена до нього, що призвело до порушення його прав та інтересів при нарахуванні пенсії.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги і обґрунтування позову в повному обсязі та просила суд позов задовольнити, з підстав, зазначених в позовній заяві, посилаючись на те, що з 09 листопада 2009 р. позивачу було встановлено доплату у розмірі 15 % до посадового окладу за наукову ступінь «кандидата сільськогосподарських наук», що підтверджується архівними витягами Наказів Голови Служби безпеки України, зокрема Наказом від 14.11.2009 р. за № 1652-ОС, від 09.11.2011 р. за № 1204-ОС, від 19.12.2011 р. за № 1384-ОС, які пройшли правовому експертизу у відповідних підрозділах Центрального підрозділу Служби безпеки України та станом на сьогоднішній день є чинними і не скасовані у встановленому законом порядку, а результати службового розслідування щодо правомірності призначення та виплати позивачу доплати за науковий ступінь не носять розпорядчого характеру та не можуть скасовувати накази керівника установи, виключно до компетенції якого входить питання щодо призначення даного виду доплат.

Представник відповідача Головного Управління Пенсійного фонду в м. Києві проти задоволення позову заперечував у повному обсязі, обґрунтовуючи свої заперечення тим, що визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій не входить до компетенції органів Пенсійного фонду України, а також представник відповідача зазначив, що позивач не звертався до Головного Управління Пенсійного фонду в м. Києві з приводу проведення йому перерахунку пенсії, вважає, що вимога позивача про зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії з урахуванням наукового ступеню не може бути задоволена, оскільки, така вимога є вимогою спрямованою на майбутнє і ґрунтується на припущенні порушення права в майбутньому.

Представник відповідача - Національної академії Служби безпеки України просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, мотивуючи тим, що службова діяльність ОСОБА_1 не відповідала його науковому ступеню та, що було порушено процедуру погодження подання про встановлення доплати за науковий ступінь «кандидата сільськогосподарських наук». Також представник відповідача наголошував на тому, що за результатами службового розслідування до колишнього ректора Національної академії Служби безпеки України ОСОБА_4 було застосовано матеріальну відповідальність за неправомірне встановлення надбавки ОСОБА_1 у розмірі 15% за науковий ступінь кандидата сільськогосподарських наук, що підтверджується Висновком службової перевірки від 19.07.2013 р. за № 3/4 - 2460 р. та Наказом Голови Служби безпеки України про притягнення ОСОБА_4 до матеріальної відповідальності, а тому зазначена надбавка не може бути включена до грошового атестату і додатку до нього для призначення позивачу пенсії, оскільки вона виплачувалась неправомірно.

Представник третьої особи - Служби безпеки України проти задоволення позову заперечував з тих же підстав, що і представник Національної академія Служби безпеки України, зазначивши, що науковий ступінь позивача зі спеціальності екологія не відповідав профілю його діяльності та займаній посаді. Також вважає, що ОСОБА_1 встановлена доплата за науковий ступінь всупереч вимогам чинного законодавства України, тому немає правових підстав для її включення до розміру грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебував на військовій службі в органах державної безпеки з лютого 1988 року по 15 травня 2013 р.

Рішенням президії Вищої атестаційної комісії України від 12.03.2008 р. № 9-09/3 ОСОБА_1 присуджено науковий ступінь «кандидат сільськогосподарських наук».

Наказом Голови Служби безпеки України від 14.11.2009 р. № 1652-ос позивач був призначений на посаду проректора Національної академії Служби безпеки України та відповідно до цього ж наказу з 09.11.2009 р. йому встановлено доплату за науковий ступінь «кандидата сільськогосподарських наук» у розмірі 15% посадового окладу згідно з п.2.3.13 Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України.

Наказами Голови служби безпеки України від 09.11.2011 р. № 1204-ос, від 19.12.2011 р. № 1384-ос, від 24.05.2012 р. № 687-ос у зв»язку з організаційно-штатними змінами ОСОБА_1 перепризначався на посаду проректора Національної академії Служби безпеки України із збереженням раніше встановлених надбавок і доплат до грошового забезпечення.

Зазначені накази щодо призначення ОСОБА_1 доплати за науковий ступінь «кандидата сільськогосподарських наук» в розмірі 15% посадового окладу на час розгляду справи у визначений законом спосіб не визнані протиправними та не скасовувались.

Наказом Голови служби безпеки України від 31.05.2013 р. № 607-ос ОСОБА_1 зарахований у розпорядження ректора Академії за п.п.»б» п.48 (у зв»язку з проведенням організаційних заходів) з 03.06.2013 р. по 03.09.2013 р. без збереження доплати за науковий ступінь.

ОСОБА_1 звільнений з військової служби на пенсію у зв'язку із погіршенням стану здоров'я, що підтверджується Постановою Центральної військово-лікарської комісії ВМУ СБ України № 71 від 15 травня 2013 р., на підставі наказу від 13.06.2013 р. № 660-ос, однак не був виключений зі списків особового складу.

Судом встановлено і це підтверджується дослідженими письмовими доказами у справі, що ОСОБА_1 було призначено пенсію на підставі грошового атестату серії НОМЕР_1, та додатку до грошового атестату НОМЕР_2 від 08.08.2013 р. «Про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії», що зареєстровані у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві за № 4405 від 16.08.2013 р.

В подальшому, 27 грудня 2013 р. до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Національною Академією Служби безпеки України було надіслано новий додаток до грошового атестату ОСОБА_1 до якого включено надбавку за знання та використання ОСОБА_1 в роботі іноземної мови.

Як вбачається із розрахунково-платіжної відомості № 4510 починаючи із 10 листопада 2009 року по 10 травня 2013 року Національна Академія Служби безпеки України виплачувала ОСОБА_1 надбавку за наукову ступінь.

Також даний факт підтверджується довідкою по нарахуванню ОСОБА_1 заробітної плати з липня 2011 р. по червень 2013 р. із якої вбачається, що дійсно ОСОБА_1 здійснювалась доплата за наукову ступінь.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про Службу безпеки України» від 25 березня 1992 року № 2229-XII (із змінами і доповненнями) форми та розміри грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України встановлюються законодавством і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Служби безпеки України якісним складом військовослужбовців, враховувати характер, умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Умови та оплата праці працівників Служби безпеки України визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із змінами і доповненнями установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Міністерством надзвичайних ситуацій, Державною інспекцією техногенної безпеки, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Відповідно до п.3.1 Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України виплати грошового забезпечення військовослужбовцям СБ України здійснюється на підставі наказів по особовому складу органів, підрозділів, закладів та установ СБ України, що готуються підрозділами кадрового забезпечення та погоджуються з відповідними фінансовими і юридичними підрозділами.

Умови та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців які мають право на пенсію здійснюється відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За правилами частини 3 статті 43 Закону пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року затверджено «Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей».

Згідно з пунктом 7 Порядку пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначаються шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Отже, доплата за науковий ступінь ОСОБА_1, які безпідставно не включена до грошового атестату, та додатку до грошового атестату є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення та не носить тимчасового характеру і повинна була враховуватися при визначенні розміру пенсії.

Тому суд вважає, що Національна академія Служби безпеки України при звільненні ОСОБА_1 на пенсію допустила порушення його прав, оскільки, доплата до посадового окладу за науковий ступінь неправомірно не включена до грошового атестату та додатку до грошового атестату.

Судом досліджено матеріали службової перевірки, яка проводилась комісією Центрального управління Служби безпеки України 19 липня 2013 року за № 3/4 -2460 з метою встановлення причин і умов, що сприяли можливому заподіянню шкоди Службі безпеки України внаслідок нарахування та виплати доплати за науковий ступінь ОСОБА_1.

Як вбачається із вказаних висновків Наказ про призначення ОСОБА_1 доплати за науковий ступінь «кандидата сільськогосподарських робіт» у розмірі 15 % посадового окладу був погоджений відповідним Управлінням правового забезпечення Служби безпеки України та Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, що спростовує доводи відповідача Національної академії Служби безпеки України про відсутність юридичного погодження подання про встановлення доплати ОСОБА_1 та порушення ректором Національної академії Служби безпеки України п. 9 Положення про юридичну службу.

Наказ Голови Служби безпеки України про встановлення доплати ОСОБА_1 є актом державного управління - офіційним приписом, заснованим на законі, прийнятим суб'єктом управління в порядку одностороннього волевиявлення й у межах його компетенції з додержанням встановленої процедури та форми. Подання Ректора ОСОБА_4 про встановлення ОСОБА_1 доплати за науковий ступінь не є актом державного управління, а службовим документом, що містить джерело інформації та пропозицію щодо призначення даної надбавки. На підставі службових документів, як і документів, що мають юридичне значення, приймаються акти державного управління.

Питання щодо призначення або скасування доплати відноситься до виключної компетенції Голови Служби безпеки України, а внесення ректором Академії ОСОБА_4 відповідного подання не є беззаперечною підставою для призначення Головою Служби безпеки України даного виду доплат.

Тому, суд не вбачає порушень в процедурі призначення ОСОБА_1 доплати за науковий ступінь.

Суд не може взяти до уваги посилання представника Національної академії Служби безпеки України на те, що притягнення колишнього ректора Національної Академії Служби безпеки України ОСОБА_4 до майнової відповідальності свідчить про неправомірність призначення позивачу доплати за наукову ступінь, оскільки, висновки службової перевірки Центрального управління Служби безпеки України носять виключно рекомендаційний та інформативний характер, не є нормативним документом. Крім того, із Наказу про притягнення ОСОБА_4 до обмеженої матеріальної відповідальності не вбачається, що до ОСОБА_4 застосовано стягнення саме за підписання подання про встановлення ОСОБА_1 доплати за науковий ступінь.

Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» відповідність вченого звання та наукового ступеня профілю діяльності працівника на займаній посаді визначається керівником установи, закладу або організації.

Отже, вказаний Наказ не є доказом неправомірності встановлення ОСОБА_1 доплати за науковий ступінь.

Крім того, як зазначалось судом вище, підставою для призначення і виплати грошового забезпечення військовослужбовцям СБ України є наказ по особовому складу керівника Служби безпеки України, а не подання ректора Академії.

Суд, виходячи із засад матеріального права, вважає, що правомірність призначення позивачу доплати за науковий ступінь встановлена Наказами Голови Служби безпеки України про призначення доплати ОСОБА_1, які є єдиною правовою підставою призначення та виплати надбавки за наукову ступінь, вказані Накази є чинними та не оскаржувались ні відповідачем ні іншими зацікавленими особами до суду, тому жодних правових підстав не включати вказаний вид доплати до грошового атестату ОСОБА_1 у Національної академії Служби безпеки України не було.

Згідно ч.1, ч.2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги або заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є доведеними та підлягають задоволенню як обґрунтовані, а тому необхідно визнати протиправними дії Національної академії Служби безпеки України та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1.

Керуючись ст.ст.3, 4, 11, 12, 19, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов ОСОБА_1 до Національної академії Служби безепеки України, Головного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві, 3-тя особа: Служба безпеки про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Національної Академії Служби безпеки України з приводу не внесення до додатку до грошового атестату від 25.10.2013 року «Про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії» даних про отримання ОСОБА_1 доплати за науковий ступінь.

Зобов»язати Національну академію Служби безпеки України видати ОСОБА_1 новий додаток до грошового атестату серії НОМЕР_1 від 08.08.2013 р., включивши доплату за науковий ступінь.

Зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням доплати за науковий ступінь.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, встановленого цим Кодексом.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції.

Суддя :