ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
23 травня 2014 року № 826/7030/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П. при секретарі судового засідання Берко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до проВідділу ведення державного реєстру Голосіївської РДА зміну місця голосування без зміни виборчої адреси
за участю:
позивача: ОСОБА_1 (паспорт оглянуто у судовому засіданні),
представника відповідача: Старушкевич У.М. (довіреність № 100-2943 від 28.04.2014) ,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Відділу ведення державного реєстру Голосіївської РДА про зміну місця голосування без зміни виборчої адреси.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він не мешкає за місцем реєстрації у зв'язку із чим 19.05.2014 звернувся до відповідача із заявою про тимчасову зміну місця його голосування, проте останнім заяву безпідставно не прийнято, зокрема, у зв'язку з тим, що сервер не працює.
Позивач у судовому засіданні 23.05.2014 підтримав позовні вимоги повністю, надав усні пояснення та просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні 23.05.2014 заперечила проти позовних вимог та просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов позивач обґрунтовувала тим, що у зв'язку з технічними причинами доступ до бази даних Державного Реєстру виборців був обмежений та певний час майже взагалі не було доступу, а потім відповідний доступ відбувався з перебоями, у зв'язку з чим 19.05.2014 було прийнято обмежену кількість виборців, які бажали змінити місце голосування без зміни виборчої адреси.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та представник відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Внаслідок тимчасової зміни місця проживання ОСОБА_1, за його словами, вже тривалий час проживає за адресою АДРЕСА_2.
19.05.2014 ОСОБА_1 прийшов до відділу ведення державного реєстру Голосіївської РДА для подання заяви про тимчасову зміну міста проживання без зміни виборчої адреси, однак не зміг здати відповідну заяву у зв'язку зі значними чергами.
Позивач вважаючи, що було порушено його право голосування на президентських виборах за місцем, де він проживає, звернувся до суду з метою його захисту шляхом зобов'язання відповідача змінити його місце голосування та внесення його до списків виборчої дільниці № 800070 територіального виборчого округу № 214
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини третьої статті 31 Закону України «Про вибори Президента України» до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці
Частиною другою статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» встановлено, що виборча адреса виборця, як правило, визначається зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», якщо виборець не звернувся до відповідного органу ведення Реєстру щодо іншої виборчої адреси.
Згідно зі статтею 35-1 вказаного Закону кожен виборець має право на тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців". Порядок тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси встановлюється Центральною виборчою комісією.
Відповідно до частини третьої статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси.
Пунктом 2.1 Порядку тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 893 від 13.09.2012 встановлено, що заява про тимчасову зміну місця голосування виборця (далі - заява) приймається органом ведення Реєстру: за вказаним у заяві місцем перебування виборця в день виборів (повторного голосування), референдуму чи місцезнаходженням виборчої дільниці, дільниці для голосування, яку він просить визначити місцем його голосування; за виборчою адресою заявника, яка визначається відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців".
Згідно з пунктом 3.1 зазначеного Порядку заява розглядається органом ведення Реєстру невідкладно, але не раніше дня початку відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму та не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 19.05.2014 відповідач не прийняв заяву про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси від позивача у зв'язку з великою чергою, яка спричинена тим, що база даних Реєстру не працює. В якості доказів по справі позивач посилається на наданий ним на електронному носії відеозапис.
До матеріалів справи позивач надав суду заяву про зміну місця голосування від 19.05.2014, яка не містить відмітки про прийняття її органом відділу ведення Державного реєстру виборців Голосіївської РДА вказана заява не містить та на відеозаписі позивач відсутній
Таким чином, належних доказів щодо відмови у прийнятті саме його заяви відділом ведення державного реєстру позивачем суду також не надано, а судом під час розгляду справи не встановлено.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, поряд з тим, що на суб'єкта владних повноважень, у випадку, якщо він є відповідачем в адміністративній справі, покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, Кодексом адміністративного судочинства України на кожну сторону, в не залежності від того чи є вона суб'єктом владних повноважень, покладено обов'язок щодо доведення обставин на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене у суду відсутні докази на підтвердження факту безпосереднього подання позивачем заяви про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси відповідачу та надання йому відмови у її прийнятті.
Крім того, суд звертає увагу на те, що заяви про тимчасову зміну місця голосування розглядаються не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування та у відповідний строк подаються дані для внесення до Державного реєстру виборців, а відтак відповідач на даний час позбавлений можливості внести дані до відповідного реєстру щодо позивача.
З огляду на викладене, керуючись статтями 24, 65, 69-71, 74, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини третьої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, визначені частиною п'ятою статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням правил, визначених статтями 185, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.П. Огурцов