Постанова від 12.05.2014 по справі 826/4656/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

12 травня 2014 року 11:15 № 826/4656/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши у поряду письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал-Проект»

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Глобал-Проект" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві, у якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача по проведенню зустрічної звірки позивача, за результатами якої складено акт від 17.10.2013 №1448/26-59-22-07; зобов'язати відповідача вилучити з інформаційної бази «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію, що внесена на підставі акту від 17.10.2013 №1448/26-59-22-07.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач всупереч вимог податкового законодавства протиправно здійснив зустрічну звірку позивача, за результатами якої склав акт від 17.10.2013 №1448/26-59-22-07 про неможливість проведення зустрічної звірки. Позивач зазначив, що відповідач всупереч вимог податкового законодавства протиправно здійснив коригування показників у автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок» на підставі акту від 17.10.2013 №1448/26-59-22-07. Наполягав на тому, що акт не є підставою для внесення змін до вказаної інформаційної системи. Просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав. Посилався на те, що за результатами здійснення заходів для проведення зустрічної звірки ТОВ «Глобал-Проект» було встановлено відсутність його за юридичною адресою, про що і було зазначено у акті від 17.10.2013 №1448/26-59-22-07 про неможливість проведення зустрічної звірки. Зазначив, що жодні зміни до інформаційної бази «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» на підставі вказаного акту не вносились. Вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити позивачу у їх задоволенні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідач на підставі положень підпункту 20.1.3 пункту 20.1 статті 20, пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України звернувся до ТОВ «Глобал-Проект» із письмовим запитом від 20.09.2013 №3922/22-07 про надання пояснення та документального підтвердження з питання взаємовідносин з ТОВ «Биг Прайс».

На підтвердження направлення вказаного запиту на адресу позивача, відповідач надав копію журналу реєстрації вихідної кореспонденції (а.с. 86-87). Однак відповіді на вказаний запит позивач не надав.

17.10.2013 відповідач здійснив заходи, направлені на проведення зустрічної звірки ТОВ «Глобал-Проект» та встановив відсутність останнього за податковою адресою (м. Київ, вул. Маршала Рибалка, буд. 11, оф. 200).

У зв'язку з відсутністю позивача за податковою адресою, відповідач склав акт від 17.10.2013 №1448/26-59-22-07 про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Глобал-Проект» з ТОВ «Биг Прайс» за період з 01.04.2013 по 31.07.2013 (далі - акт №1448/26-59-22-07).

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача по проведенню зустрічної звірки, результати якої оформлені актом №1448/26-59-22-07, оскаржив їх до суду та просив зобов'язати відповідача вилучити з інформаційної бази «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію, що внесена на підставі акту від 17.10.2013 №1448/26-59-22-07.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 01.04.2014 юридичною адресою ТОВ «Глобал-Проект» є: м. Київ, вул. Маршала Рибалка, буд. 11, оф. 200.

Для повного, всебічного розгляду справи, суд ухвалою про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового засідання витребував у позивача докази на підтвердження фактичного знаходження ТОВ «Глобал-Проект» за податковою адресою (документ, що підтверджує право власності на нерухоме майно, договір купівлі-продажу, оренди, тощо, а також докази здійснення розрахунків за такими договорами).

Позивач на виконання вимог суду надав копію Договору оренди №02-02-024-ШР від 21.03.2013, укладеного між ТОВ «ПТР-Ресурс» (Орендодавець) та ТОВ «Глобал-Проект» (Орендар).

Відповідно до пункту 1.1 вказаного договору, Орендодавець передає, а Орендар приймає, у тимчасове володіння та користування (в піднайм) нежитлове приміщення загальною площею 8 квадратних метрів, що знаходиться в наймі Орендодавця. А також, Орендодавець передає Орендарю в оренду рухоме майно (поштову скриньку та офісні меблі: стіл і стілець) та зобов'язується надавати послуги поштового обслуговування адреси нежитлового приміщення, що знаходиться у тимчасовому володінні та користуванні (в піднаймі) Орендаря, протягом дії даного Договору.

Нерухоме майно, яке є предметом вказаного договору заходиться за адресою: м. Київ, вул. Маршала Рибалка, буд. 11, оф. 200 (пункт 1.4 Договору оренди №02-02-024-ШР від 21.03.2013).

Згідно з пунктами 3.1 та 3.2 зазначеного Договору, Сторони домовились, що Орендар сплачує Орендодавцю винагороду: за користування (володіння) Майном та за послуги поштового обслуговування адреси Майна, протягом строку визначеного умовами даного Договору, сумарний розмір складає 2500 гривень на рік, про що зазначається в розрахунковому документі. Винагорода сплачується: готівкою або в безготівковому порядку на поточний рахунок Орендодавця в момент підписання даного Договору підтвердженням сплати являється розрахунковий документ.

На підтвердження виконання Договору оренди №02-02-024-ШР від 21.03.2013 позивач надав копії актів приймання-передачі приміщення від 21.03.2014 та від 21.03.2014.

Суд неодноразово витребовував у позивача докази оплати послуг за Договору оренди №02-02-024-ШР від 21.03.2013, однак такі докази надані не були.

Ухвалою від 09.04.2014 про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду суд ухвалив викликати в судове засідання 15.04.2014 директора ТОВ «Глобал-Проект» ОСОБА_1 в якості свідка. В судове засідання 15.04.2014 директор позивача не прибув, у зв'язку з чим суд повторно викликав його у якості свідка в судове засідання 29.04.2014. У зв'язку з неявкою ОСОБА_1, суд постановив ухвалу від 29.04.2014 про застосування процесуального примусу у вигляді приводу у судове засідання на 08.05.2014. Однак, директор позивача ОСОБА_1 не прибув у судове засідання.

Причин неможливості прибуття у судове засідання директора ТОВ «Глобал-Проект» представник позивача не пояснив.

Вирішуючи питання щодо правомірності вжиття відповідачем заходів, спрямованих на проведення зустрічної звірки, суд враховує наступне.

Згідно з підпунктом 62.1.3 пункту 62.1, статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Пунктом 3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1232, (далі - Порядок №1232) передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

У відповідності до пункту 4 Порядку №1232, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Таким чином, підставами для проведення зустрічної звірки, у відповідності до вищезазначених норм, є необхідність зіставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання по господарських операціях, за наявності сумнівів стосовно факту здійснення таких операцій. При цьому, визначено процедуру проведення такої звірки, а саме: наявності обов'язкового письмового запиту податкового органу, яким здійснюється основна перевірка суб'єкта господарювання, щодо перевірки його контрагента, за виключенням, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби.

Пунктами 6 та 7 Порядку №1232 передбачено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

У відповідності до пункту 4.4 розділу 4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України №236 від 22.04.2011, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

З вищезазначених правових норм вбачається, що проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка.

При цьому заходи, спрямовані на проведення зустрічної звірки, тобто, спрямовані на вчинення дій щодо співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, однак без фактичного здійснення таких дій, не можуть вважатись діями по проведенню зустрічної звірки.

Суд встановив, що у межах спірних правовідносин відповідач зустрічної звірки позивача не провів, дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів позивача не здійснював, відповідної довідки не складав, про що свідчить й сам акт про неможливість проведення зустрічної звірки.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач здійснив дії спрямовані на проведення зустрічної звірки ТОВ «Глобал-Проект» з дотриманням вимог законодавства України та мав правові підстави для складання акту №1448/26-59-22-07, з огляду на що, підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача по проведенню зустрічної звірки позивача, за результатами якої складено акт від 17.10.2013 №1448/26-59-22-07 відсутні.

Стосовно позовних вимог зобов'язати відповідача вилучити з інформаційної бази «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію, що внесена на підставі акту від 17.10.2013 №1448/26-59-22-07, суд зазначає наступне.

Відповідно статті 16 Закону України «Про інформацію» податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податкового кодексу України.

Статтею 71 Податкового кодексу України визначено, що інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань

Згідно з положеннями статей 72, 74 Податкового кодексу України, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла, зокрема, від платників податків, податкових агентів, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національного банку України, банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків; органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів, підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю, податкова інформація, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

На час звернення позивача до суду із адміністративним позовом, чинними є Методичні рекомендації щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України №165 від 14.06.2013 (далі - Методичні рекомендації №165).

Згідно з пунктом 1.1 Методичних рекомендацій №165, вони були запроваджені в органах Міністерства доходів і зборів України з метою поліпшення адміністрування податків, повноти декларування податкових зобов'язань в умовах впровадження спеціального програмного забезпечення для удосконалення діючих процедур проведення камеральних перевірок, що покращить якість матеріалів перевірок та сприятиме зменшенню термінів їх проведення.

В пункті 1.3 Методичних рекомендацій №165 визначено, що під час реалізації Методичних рекомендацій використовуються такі програмні продукти: підсистеми інформаційної системи «Податковий блок» - «Реєстрація ПП», «Обробка податкової звітності та платежів», «Податковий аудит», «Аналітична система», «Облік платежів»; єдиний реєстр податкових накладних; АРМ «Митниця»; підсистема «Реєстрація та облік РРО та книг обліку розрахункових операцій АІС «Реєстри платників податків».

Єдина система «Податковий блок» та її підсистеми є програмними продуктами, створеними для використання органами Державної податкової служби для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі.

Позивач не надав доказів на підтвердження факту внесення відповідачем змін до інформаційної бази «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» на підставі акту від 17.10.2013 №1448/26-59-22-07 та не зазначив, які саме відомості у податковій звітності ТОВ «Глобал-Проект» були змінені відповідачем.

Крім того, з наданих відповідачем витягів з інформаційної бази «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» вбачається, що жодних змін до вказаної системи на підставі акту від 17.10.2013 №1448/26-59-22-07 внесено не було (а.с. 46-49).

Отже, позивач не надав належних та допустимих доказів на підтвердження того, що відповідач вчинив протиправні дії по зміні відомостей щодо ТОВ «Глобал-Проект», що містяться в інформаційній базі «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» та, відповідно які, згідно доводів позивача, підлягають вилученню.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна вимога зобов'язати відповідача вилучити з інформаційної бази «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію, що внесена на підставі акту від 17.10.2013 №1448/26-59-22-07 є необґрунтованою та безпідставною, з огляду на що, задоволенню не підлягає.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає адміністративний позов ТОВ «Глобал-Проект» необґрунтованим та дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення.

Керуючись статтями 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал-Проект» відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.М. Кобилянський