Постанова від 24.10.2013 по справі 9101/183148/2012

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" жовтня 2013 р. справа № 2а-4631/2011

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),

суддів: Чередниченко В.Є., Коршуна А.О.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу

управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області

на постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 жовтня 2011 року,

у справі № 2а-4631/2011

за позовом ОСОБА_1

до управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області

про визнання протиправними дій, -

встановив:

23 жовтня 2011 року позивач звернувся до Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та сплати додаткової пенсії за період з 01 лютого 2011 року;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок додаткової пенсії у розмірі 30% передбаченої статтею 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в закону про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком за період з 01 лютого 2011 року.

Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 жовтня 2011 року позов позивача задоволено частково, а саме:

- визнано протиправними дії відповідача щодо не нарахування та виплати позивачеві основної та додаткової пільгової пенсії, як особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи - протиправними;

- зобов'язати відповідач провести позивачеві перерахунок додаткової пенсії у розмірі 30% передбаченою ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком за період з 23 лютого 2011 року та в подальшому до зміни обставин на підставі яких вона призначається.

Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову та відмовити в задоволені позовних вимог, посилаючись при цьому на порушення судом норм матеріального права.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2). Позивач перебуває на обліку у відповідача та має право на отримання додаткової пенсі за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі ст. 49, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) особам, що належать до категорії 2 постраждалих від Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно відповіді відповідача позивач отримує додаткову пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530, тобто в меншому розмірі ніж передбачено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру державної та додаткової пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст.ст. 49, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530.

Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку, що права позивача були порушені.

Суд вважає за необхідне зазначити, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом не обмежена у часі. Додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, яка є додатковою виплатою особі, яка визнана такою, що має на неї право, нерозривно пов'язана з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати. Отже, вирішуючи питання про зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити відповідні періодичні платежі, суд не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх перерахунку і виплати, певним часовим проміжком, крім випадків, передбачених законом.

Відповідачем має бути нараховано та виплачено додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до вимог ст.ст. 49, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком до зміни законодавчих норм, що регулюють призначення цього виду пенсії.

Разом з тим, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року, прикінцеві положення Закону доповнено пунктом 4, відповідно до якого встановлено, що у 2011 році норми і положення статі 51 Закону України «По статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

6 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набула чинності 23 липня 2011 року, відповідно до пункту 1 даної постанови встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та віднесені до 2 категорії, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у розмірі 15 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, відповідач повинен нараховувати і виплачувати державну та додаткову пенсію за шкоду, причинену здоров'ю, внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до вимог ст.51 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 23 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, тобто до змін в нормативних актах, котрі регулюють спірне питання.

За таких обставин суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись п. 3 ч. 1 ст.198, ст. ст.202, 205, 207 КАС України, суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Кривого рогу Дніпропетровської області - задовольнити частково.

Постанову Жовтневого районного суду м. Кривого рогу Дніпропетровської області від 28 жовтня 2011 року у справі №2а-4631/2011 - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до 2 категорії відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 23 лютого 2011 по 22 липня 2011 року.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. кривого рогу Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до 2 категорії, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 23 лютого 2011 по 22 липня 2011 року з урахуванням раніше здійснених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, визначеному ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: О.М. Панченко

Суддя: В.Є. Чередниченко

Суддя: А.О. Коршун