Головуючий у 1 інстанції - Гаврилов В.А.
Суддя-доповідач - Бишов М. В.
28 травня 2014 року справа №259/369/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Бишова М.В.
суддів Компанієць І.Д., Шальєвої В.А.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 26 лютого 2014 року у справі №259/369/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій про відмову у зобов'язанні в перерахунку пенсії,-
22.01.2014 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій про відмову у зобов'язанні в перерахунку пенсії.
Свої вимоги мотивує тим, що 03.01.2014 року звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з тим, що їй не включено при розрахунку пенсії суми, матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 3094,00 грн. матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 8533,61грн., грошової винагороди 9405,36 грн., доплати за сумісництво 351,56грн., доплати за виконання обов'язків начальника відділу 118,50 грн. та індексації заробітної плати у сумі 1731,75 грн.. У задоволені заяви відповідачем відмовлено і це зменшує її пенсію. Просила зобов'язати провести перерахунок та здійснити виплати сум пенсії починаючи з 03.01.2014 року.
Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 26.02.2014 року адміністративний позов задоволений, внаслідок чого визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням фактично отриманих матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 3094,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 8533,61грн., грошової винагороди 9405,36 грн., доплати за сумісництво - 351,56грн., доплати за виконання обов'язків начальника відділу -118,50 та індексації заробітної плати -1731,75 грн. з 03.01.2014 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька виплатити ОСОБА_2 суму донарахованої та недоотриманої пенсії починаючи з 03.01.2014 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управлінням Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька подана апеляційна скарга, в якій апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 у повному обсязі (а.с.35-36). Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, відповідач вказує, що під час розгляду справи суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального та процесуального права. Пенсія позивача була призначена правомірно з урахуванням діючих нормативно-правових актів. Законних підстав для перерахунку пенсії позивачу не має.
Позивач та представники відповідача в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення, що дає суду право розглянути справу у відсутність сторін в порядку письмового провадження на підставі ст.197 ч.1 п.2 КАС України.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька.
03.01.2014 року ОСОБА_2 звернулася до Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі, при цьому додавши до заяви довідку Донецького обласного центру зайнятості Міністерства соціальної політики України № 09-42 від 07.08.2013 року про складові заробітної плати.
Згідно довідки Донецького обласного центру зайнятості Міністерства соціальної політики України №09-42 від 07.08.2013 року про складові заробітної плати - за період з 01.10.2008 року по 30.09.2010 року ОСОБА_2 була нарахована матеріальна допомога на оздоровлення у сумі 3094,00 грн., матеріальна допомоги на вирішення соціально-побутових питань у сумі 8533,61грн., грошова винагорода 9405,36 грн., доплата за сумісництво - 351,56грн., доплата за виконання обов'язків начальника відділу -118,50 та індексації заробітної плати -1731,75 грн.
Рішенням Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька від 13.01.2014 року відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_2 по заробітній платі на підставі положення ст. 33 ЗУ « Про державну службу» .
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% суми їх посадового окладу з урахуванням надбавок, передбаченим цим законом при наявності загального трудового стажу для жінок 20 років, у тому числі стаж державної служби - не менше 10 років. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.5 ст. 33 зазначеного Закону надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби в таких розмірах: понад 3 роки -10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Частина 7 ст.33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.6 ст.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Тобто, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами та матеріальна допомога в розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу» належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільненні зі служби після їх запровадження.
Відповідно до вимог ст.371 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода, доплата за сумісництво, доплата за виконання обов'язків начальника відділу та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди, доплати за сумісництво, доплати за виконання обов'язків начальника відділу та індексації заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій довідці форми №5-1 (а.с.14-15).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вказана правова позиція відображена у Постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012р. по справі №21-430а11 та, на підставі ст.2442 КАС України, є обов'язковою для застосування.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди, доплати за сумісництво, доплати за виконання обов'язків начальника відділу та індексації заробітної плати, які виплачувалась на день звільнення у зв'язку з виходом на пенсію і на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
На підставі викладеного та керуючись ст.2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 1951, 196-198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 26 лютого 2014 року у справі №259/369/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 26 лютого 2014 року у справі №259/369/14-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання ухвали у повному обсязі.
Колегія суддів М.В. Бишов
В.А. Шальєва
І.Д. Компанієць