Постанова від 17.04.2014 по справі 872/14463/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2014 рокусправа № 808/4682/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.,

представників сторін:

позивача : - Пухтицький І.М. (дов.від 16.01.2014 року)

відповідача: - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційні скарги Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02 липня 2013 р. у справі № 808/4682/13-а

за позовом Заступника Запорізького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Військової частини НОМЕР_1

до Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області,

треті особи: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Запоріжжя, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13

про скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

"14" травня 2013 р. Заступник Запорізького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Військової частини НОМЕР_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, треті особи: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Запоріжжя, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , в якому просив скасувати розпорядження відповідача №810 від 20.12.2010 року «Про передачу громадянам у власність земельної ділянки на території Новопетрівської сільської ради».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно винесено спірне рішення, яким землю, що була закріплена за Військовою частиною НОМЕР_1 на праві постійного користування, безоплатно передано у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства. Крім того, позивач зазначав, що відповідно до судового рішення визнано недійсним розпорядження відповідача №192 від 03.04.2009 року «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою», яке було підставою для винесення розпорядження, що є предметом даного судового спору.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 02 липня 2013 р. у справі № 808/4682/13-а адміністративний позов Заступника Запорізького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Військової частини НОМЕР_1 до Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, треті особи: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Запоріжжя, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_18 про скасування розпорядження - задоволено.

Постанову суду мотивовано тим, що визнання недійсним розпорядження голови Бердянської РДА № 192 від 03.04.2009 "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою" тягне за собою скасування всіх розпоряджень голови Бердянської РДА, які стосуються передачі у власність земельних ділянок в/ч НОМЕР_2 , у т.ч. розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації № 810 від 20.12.2010 року "Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради".

Не погодившись з постановою суду, Бердянською районною державною адміністрацією Запорізької області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_19 подано апеляційні скарги, згідно яких особи, які подають апеляційні скарги просять скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02 липня 2013 р. у справі № 808/4682/13-а, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважають, що суд не врахував, що скасування розпорядження відповідача «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою» не надає Військовій частині НОМЕР_1 статусу правонаступника військової частини НОМЕР_2 , якій було надано право постійного користування спірною земельною ділянкою. Крім того, скаржники вказують на те, що спірна земельна ділянка не змінювала свого цільового призначення та не змінювала статус сільськогосподарської землі на статус земель оборони. За таких обставин після ліквідації військової частини НОМЕР_2 , земельна ділянка залишилась в державній власності, а тому відповідач діяв правомірно надавши землю особам з територіальної громади села для ведення особистого селянського господарства відповідно до цільового призначення землі.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До судового засідання не з'явились представники відповідача. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників відповідача суду не повідомлені.

З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників відповідача не перешкоджає розгляду скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційних скарг, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, рішенням сесії Бердянської районної ради народних депутатів від 28.12.2000 року №7 земельна ділянка площею 2 802,06 га передана в постійне користування Донецькій КЕЧ військової частини НОМЕР_2 Бердянського гарнізону для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону, що підтверджується державним актом № 001486 від 17.05.2001 року.

Наказом Головнокомандувача військ Протиповітряної оборони Збройних сил України «Про ліквідацію військового господарства військової частини НОМЕР_2 та призначення ліквідаційної комісії» від 05.11.2003 № 75 військову частину НОМЕР_2 ліквідовано та її правонаступником визначено військову частину НОМЕР_1 та зобов'язано командувача в/ч НОМЕР_1 прийняти казармено-житловий фонд та земельну ділянку ліквідованої в/ч НОМЕР_2 .

На підставі Наказу Головнокомандувача військ Протиповітряної оборони № 75 від 05.11.2003 між військовими частинами складено Акт прийому-передачі казармено-житлового фонду, комунальних споруд і обладнання, квартирного майна, палива і території військового містечка АДРЕСА_1 . Відповідно до п. 3, 4 даного Акту військова частина НОМЕР_1 прийняла від військової частини НОМЕР_2 земельну ділянку, площею 2 802,06 га та технічну документацію на казармено-житловий фонд, після чого складено ліквідаційний баланс в/ч НОМЕР_2 .

У подальшому складено акт від 30.12.2005, згідно п. 3, 4 якого Квартирно-експлуатаційний відділ м. Запоріжжя прийняв від Донецької квартирно-експлуатаційної частини земельну ділянку площею 2 802,06 га та технічну документацію на землекористування, після чого складено ліквідаційний баланс в/ч НОМЕР_2 .

03.04.2009 виконуючим обов'язки голови Бердянської РДА видано розпорядженням «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою» від 03.04.2009 № 192, яким припинено право користування в/ч НОМЕР_2 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ земельною ділянкою площею 2 802,06 га на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району.

Пунктом 2 вказаного розпорядження зазначені землі переведено до земель запасу (землі сільськогосподарського призначення) Новопетрівської сільської ради Бердянського району площею 2 802,06 га.

Відповідно до п. 3 вказаного розпорядження визнано таким, що втратив чинність Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ЗП № 001486, реєстраційний № 390 від 17.05.2001, виданий Військовій частині НОМЕР_2 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону.

Розпорядженням голови Бердянської РДА № 810 від 20.12.2010 «Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають в запасі на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району Запорізької області та передано безоплатно у власність громадянам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 а, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 земельні ділянки.

07.12.2010 рішенням господарського суду Запорізької області у справі №15/45/09-4/20/10, залишеним без змін судами апеляційної та касаційної інстанцій, задоволено позов заступника військового прокурора Запорізького гарнізону, пред'явленого в інтересах Міністерства оборони України та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя до Бердянської районної державної адміністрації. Визнано недійсним розпорядження голови Бердянської РДА №192 від 03 квітня 2009 року «Про припинення права користування земельною ділянкою».

На виконання судового у справі № 15/45/09-4/20/10 Бердянською РДА прийнято розпорядженням № 483 від 20.06.2011, яким визнано таким, що втратило чинність, розпорядження голови райдержадміністрації № 192 від 03.04.2009 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою».

В межах прокурорської перевірки та на захист інтересів Міністерства оброни України та Військової частини НОМЕР_1 Заступник Запорізького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України звернувся до суду з позовом про скасування розпорядження про передачу земельної ділянки у власність.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що скасування судовим рішенням розпорядження голови Бердянської РДА № 192 від 03.04.2009 "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою" потягнуло за собою скасування всіх розпоряджень голови Бердянської РДА, які стосуються передачі у власність земельних ділянок в/ч НОМЕР_2 , у т.ч. спірного розпорядження № 810 від 20.12.2010 року.

Дослідивши обставини по справі, колегія суддів вважає помилковим такий висновок суду першої інстанції з огляду на наступне.

Як вбачається з заявлених позовних вимог, предметом спору в даній справі є правомірність розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації № 810 від 20.12.2010 року «Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради».

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 19 Земельного Кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до статі 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати у державній та комунальній власності. Навколо військових та інших оборонних об'єктів у разі необхідності створюються захисні, охоронні та інші зони з особливими умовами користування. Порядок використання земель оборони встановлюється законом.

Статтею 1 Закону України „Про використання земель оборони" встановлено, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України.

У відповідності до частини 2 статті 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Відповідно до частини третьої статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення, зокрема, можуть передаватися у власність та надаватися у користування громадянам для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст. 118 Земельного кодексу України.

Згідно ч.1 ст.118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

У відповідності до ч.ч.6, 7 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку

Згідно ч.8 ст.118 ЗК України розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі іменується Комісія). Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.

Відповідно до ч.9 ст.118 ЗК України районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до п.9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. №677, який був чинним на момент прийняття спірного розпорядження, розроблений проект відведення земельної ділянки виконавець подає у випадках, установлених статтями 118 і 123 Земельного кодексу України , на погодження відповідній комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, за місцем розташування земельної ділянки. В інших випадках проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, крім викупу земельних ділянок (їх частин) з підстав, що допускають можливість їх примусового відчуження з мотивів суспільної необхідності, відповідними органами земельних ресурсів, містобудування і архітектури, охорони культурної спадщини, санітарно-епідеміологічної служби, природоохоронним органом. Зазначені органи розглядають проекти відведення земельних ділянок протягом трьох тижнів з дня надходження та видають у межах своїх повноважень висновки про їх погодження або мотивовану відмову.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням №192 від 03.04.2009 року до земель запасу Новопетрівської сільської ради Бердянського району переведено земельну ділянку площею 2 802,06 га та переведено дані землі до категорії земель сільськогосподарського призначення. Тобто на момент винесення спірного розпорядження №810 від 20.12.2010 року земельна ділянка, надана громадянам у власність, відносилась до земель сільськогосподарського призначення, відповідно до чинного на той час розпорядження №192.

З огляду на викладене колегія суддів доходить висновку, що відповідачем під час винесення спірного розпорядження дотримано вимог законодавства, щодо передачі земель сільськогосподарського призначення у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства.

Оцінюючи правомірність спірного рішення, колегія суддів перевіряє дотримання суб'єктом владних повноважень вимог законодавства, чинного на момент винесення рішення, що оскаржується та, відповідно врахування суб'єктом владних повноважень під час винесення рішення всіх обставин, що існували на той час.

Розпорядження Бердянської районної державної адміністрації № 192 від 03.04.2009 "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою", яке слугувало підставою винесення спірного розпорядження, на час винесення останнього було чинним, судові рішення щодо його скасування відсутні. Інших доказів протиправності розпорядження Бердянської РДА №810 позивачем не надано.

Колегія суддів вважає помилковим та необґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо протиправності спірного рішення внаслідок скасування розпорядження №192, оскільки нормами чинного законодавства не передбачено автоматичне скасування рішення про передачу земельної ділянки у власність громадянам внаслідок встановлення в подальшому порушення процедури при прийнятті суб'єктом владних повноважень іншого рішення, яке не стосується прав та обов'язків цих осіб.

З огляду на викладене, колегія суддів доходить висновку, що при вирішенні даної адміністративної справи судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи і відповідно до ст.202 КАС України є підставою для скасування постанови суду та ухвалення нового рішення.

Керуючись ст.202 КАС України судова колегія вважає за необхідне задовольнити апеляційні скарги, скасувати постанову суду першої інстанції та винести нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02 липня 2013 р. у справі № 808/4682/13-а - задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02 липня 2013 р. у справі № 808/4682/13-а - скасувати.

В задоволенні адміністративного позову Заступника Запорізького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Військової частини НОМЕР_1 - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко