18 квітня 2012 рокусправа № 2а-284/10/1170
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Проценко О.А.
суддів: Ясенової Т.І. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Шкуропадській В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна контора №1"
на постанову: Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.06.2010р. у справі № 2а-284/10/1170
за позовом: Прокурора м.Олександрія Кіровоградської області в інтересах Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляду у Дніпропетровському регіоні»
до: Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна контора №1"
про: стягнення суми штрафу,
встановив:
Прокурор звернувся до суду з позовом про стягнення з Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна контора №1" (далі - відповідач, КП "Житлово-експлуатаційна контора №1") штрафу у сумі 3400 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в період з 22 по 27 січня 2009 року державним інспектором з енергетичного нагляду проведено обстеження КП "Житлово-експлуатаційна контора №1" з питань технічного стану організації експлуатації електричних установок та режимів споживання електроенергії та встановлено порушення порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією. За встановлене правопорушення та невиконання припису інспекції Держенергонагляду на КП "Житлово-експлуатаційна контора №1" накладено штраф у сумі 3400 гривень, які відповідачем в добровільному порядку не сплачено.
Постановою суду першої інстанції позов задоволено з посиланням на норми Закону України "Про електроенергетику" та Положення "Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії".
Судове рішення оскаржується відповідачем. Останній вважає висновки суду помилковими, просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.
Як встановлено матеріалами справи, в період з 22 по 27 січня 2009року державним інспектором з енергетичного нагляду проведено обстеження КП "Житлово-експлуатаційна контора №1" з питань технічного стану організації експлуатації електричних установок та режимів споживання електроенергії. За результатами обстеження складено акт перевірки №01/32-0016 від 27 січня 2009р., на підставі якого керівнику підприємства відповідача для виконання видано припис №01/32-0012 від 27.01.2009р. Акт обстеження і припис вручені керівнику підприємства особисто. Про виконання припису в цілому інспекцію необхідно було повідомити до 30.04.2009р.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст.9 Закону України "Про електроененергетику" та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929 (із змінами і доповненнями), в період з 30.07.2009р. по 30.07.2009р. державним інспектором з енергетичного нагляду проведено позапланову перевірку підприємства з питань виконання раніше виданого припису.
Перевіркою виконання припису встановлено, що на час перевірки підприємством не виконано 22 із 35 пунктів припису, висновки зафіксовано в акті №01/32-0145 від 30.07.2009р., який отримано керівником підприємства особисто (а.с.9,10).
Тобто встановлено ухилення споживача від виконання припису №01/32-0012 від 27.01.2009р., який є обов'язковим для виконання згідно з ч.5 ст.9 Закону України "Про електроененергетику".
Крім того, встановлено, що 04.08.2009р. відповідачу направлений лист №45/1064, яким повідомлено про те, що 11.08.2009 р. о 10-й год. відбудеться розгляд матеріалів перевірки виконання законодавства про електроенергетику і застосування наслідків такого невиконання (а.с.12). Даний лист отриманий уповноваженою особою підприємства 07.08.2009р., що підтверджується повідомленням про поштове відправлення (а.с.13).
Внаслідок порушення зазначених норм Закону та ухилення від виконання припису інспекції Держенергонагляду, начальником Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Кузенним В.В. відносно КП "Житлово-експлуатаційна контора №1" винесена постанова №1/30-0115 від 11.08.2009 р. про накладення штрафу у розмірі 3400грн. за порушення законодавства про електроенергетику , яку направлено відповідачу рекомендованим листом з поштовим повідомленням про вручення за №22760 (а.с. 15, 15зв.).
Матеріали справи підтверджують, що на момент звернення до суду штраф відповідачем в добровільному порядку не сплачено.
Аналіз матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, показав наступне.
Статтею 9 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.
Згідно з п.1 Положення "Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії"державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Пп.11 п.11 Положення "Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії"Держенергонагляд має право надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Згідно з ч.4 ст.26 Закону "Про електроенергетику" споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Так, статтею 27 Закону встановлено, що за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафу в розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою. При цьому оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до п.10 Положення "Про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем рішення або дії позивача у судовому порядку не оскаржено, штраф у сумі 3400грн. не сплачено.
Таким чином, суд дійшов вірного висновку щодо обґрунтованості позовних вимог. Доводи Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду. Апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна контора №1" на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.06.2010р. у справі № 2а-284/10/1170 залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.06.2010р. у справі № 2а-284/10/1170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України та може бути оскаржена згідно зі ст.212 КАС України.
Головуючий: О.А. Проценко
Суддя: Т.І. Ясенова
Суддя: А.В. Шлай