"24" жовтня 2013 р. справа № 0414/1345/12 (2а/0414/204/12)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Чередниченко В.Є., Коршуна А.О.,
управління Пенсійного Фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області
на постанову Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 29 серпня 2012 року,
у справі № 0417/1345/2012(2а/0414/204/2012)
за позовом ОСОБА_1
до управління Пенсійного Фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області
про визнання протиправними дій, -
встановив:
25 травня 2012 року позивач звернувся до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просив:
- визнати дії відповідача, щодо виплаті щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесеного до категорії 3 з порушенням діючого законодавства незаконними з 22.05.2008 року;
- зобов'язати відповідача зробити перерахунок щомісячних додаткових пенсій за шкоду заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесеного до категорії 3, відповідно до вимог ч.1 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи із розміру 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком починаючи з травня 2008 року по день постановлення судового рішення та забезпечити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати відповідача в подальшому відповідно до вимог ч.1 ст. 51 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, як постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесеного до категорії 3 нараховувати і виплачувати у розмірі 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком до внесення відповідних змін в законодавстві, або до зміни соціального статусу.
Постановою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 29 серпня 2012 року позов позивача задоволено, а саме:
- Визнано протиправною відмову відповідача про призначення позивачеві відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунку та виплаті додаткової пенсії, як особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи з 22 травня 2008 року по 01 жовтня 2011 року;
- Зобов'язано відповідача провести перерахунок та забезпечити виплату позивачеві додаткової пенсії з 2 травня 2008 року по 01 жовтня 2011 року відповідно до ст.ст. 49, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 25 відсотків мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», з урахуванням змін її розміру та раніше виплачених сум.
Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову та відмовити в задоволені позовних вимог, посилаючись при цьому на порушення судом норм матеріального права.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 3). Позивач перебуває на обліку у відповідача та має право на отримання додаткової пенсі за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі ст. 49, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) особам, що належать до категорії 3 постраждалих від Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно відповіді відповідача позивач отримує додаткову пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530, тобто в меншому розмірі ніж передбачено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру державної та додаткової пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст.ст. 49, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530.
Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку, що права позивача були порушені.
Однак суд першої інстанції не взяв до уваги наступне:
Відповідно до частин 1, 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній на час розгляду справи) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З огляду на ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зміни до нього офіційно публікуються в періодичних виданнях після їх прийняття. Отже, положення цього правового акту є загальнодоступними.
Таким чином позивачем пропущено строк звернення до суду з адміністративним позовом, позовні вимоги, заявлені до 25.11.2010 року підлягають залишенню без розгляду у відповідності до вимог ст. 99,100 КАС України.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом не обмежена у часі. Додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, яка є додатковою виплатою особі, яка визнана такою, що має на неї право, нерозривно пов'язана з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати. Отже, вирішуючи питання про зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити відповідні періодичні платежі, суд не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх перерахунку і виплати, певним часовим проміжком, крім випадків, передбачених законом.
Відповідачем має бути нараховано та виплачено додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до вимог ст.ст. 49, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 25% від мінімальної пенсії за віком до зміни законодавчих норм, що регулюють призначення цього виду пенсії.
Разом з тим, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року, прикінцеві положення Закону доповнено пунктом 4, відповідно до якого встановлено, що у 2011 році норми і положення статі 51 Закону України «По статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
6 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набула чинності 23 липня 2011 року, відповідно до пункту 1 даної постанови встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та віднесені до 3 категорії, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у розмірі 10 відсотків від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, відповідач повинен нараховувати і виплачувати державну та додаткову пенсію за шкоду, причинену здоров'ю, внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до вимог ст.51 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 25 листопада 2010 року по 22 липня 2011 року, тобто до змін в нормативних актах, котрі регулюють спірне питання.
За таких обставин суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись п. 3 ч. 1 ст.198, ст. ст.202, 205, 207 КАС України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області - задовольнити частково.
Постанову Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 29 серпня 2012 року у справі №0414/1345/2012(2а/0414/204/2012) - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного Фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до 3 категорії відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 25 листопада 2010 по 22 липня 2011 року.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до 3 категорії, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 25 листопада 2010 по 22 липня 2011 року з урахуванням раніше здійснених виплат.
Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання управління Пенсійного Фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до 3 категорії, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 22.05.2008 по 25.11.2010 року - залишити без розгляду.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після надіслання її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.212 КАС України
Головуючий суддя: О.М. Панченко
Суддя: В.Є. Чередниченко
Суддя: А.О. Коршун