Постанова від 05.09.2013 по справі 9101/187116/2012

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" вересня 2013 р. справа № 2а-6148/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),

суддів: Чередниченко В.Є., Коршуна А.О.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради,

на постанову олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 26 грудня 2011 р. у справі № 2а-6148/11, прийняту у порядку скороченого провадження,

за позовом ОСОБА_1,

до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної у місті ради,

про визнання протиправними дії, -

ВСТАНОВИВ:

22.08.2011 року позивач звернувся до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з позовом, в якому просив:

- дії відповідача в частині не донарахування та недоплати щорічної державної грошової разової допомоги до Дня Перемоги за період з 01.07.1996 року, з урахуванням 3-х відсоткових відсотків річних - визнати протиправними;

- стягнути з відповідача недоплачену щорічну державну разову грошову допомогу до Дня перемоги.

Постановою олександрійського міськрайонного суду кіровоградської області від 26 грудня 2011 р. позов задоволено повністю:

- визнано незаконними дії відповідача щодо виплати позивачеві щорічної разової допомоги за 2010-2011 роки, яка виплачується до 5 травня, в розмірі меншому, ніж передбачено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- зобов'язано відповідача здійснити перерахунок і виплату позивачеві щорічної разової допомоги за 2010-2011 роки, яка виплачується до 5 травня, в розмірі, який передбачено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», тобто 7 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням раніше проведених виплат.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників війни, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії НОМЕР_2, виданим 18.06.2008 року, та є інвалідом 3 групи, також позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 17.05.2006 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни 3 групи виплачується разова грошова допомога у розмірі сім мінімальних пенсій за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком необхідно обраховувати відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідач здійснив нарахування та виплату позивачу щорічної допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 р. в сумі 510 грн.

У 2011 році дія ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не призупинялася, а зміст цієї статті не змінювався, тому застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 р. щодо визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня є безпідставним, оскільки закон має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що право позивача на щорічну допомогу до 5 травня було порушено.

Однак суд першої інстанції не взяв до уваги наступне:

Відповідно до частин 1, 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній на час розгляду справи) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З огляду на ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зміни до нього офіційно публікуються в періодичних виданнях після їх прийняття. Отже, положення цього правового акту є загальнодоступними.

Таким чином позивачем пропущено строк звернення до суду з адміністративним позовом, позовні вимоги, заявлені за 2010 рік підлягають залишенню без розгляду у відповідності до вимог ст. 99,100 КАС України.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає за необхідне постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 197, 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу Управління праці і соціального захисту населення олександрійської міської ради - задовольнити частково.

Постанову Олександрійського міськрайонного суду кіровоградської області від 26 грудня 2011 року у справі № 2а-6148/11 - скасувати.

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці і соціального захисту населення Олександрійської міської ради щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Олександрійської міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі семи мінімальних пенсії за віком, з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та раніше здійснених виплат.

Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання Управління праці і соціального захисту населення Олександрійської міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі семи мінімальних пенсії за віком за 2010 рік - залишити без розгляду.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її постановлення та оскарженню відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України не підлягає.

Головуючий суддя: О.М. Панченко

Суддя: В.Є. Чередниченко

Суддя: А.О. Коршун