Ухвала від 15.05.2014 по справі 9101/177878/2012

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2014 рокусправа № 0807/525/2012 (8-а/0807/141/2012

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Туркіної Л.П.

суддів: Проценко О.А. Дурасової Ю.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області

на ухвалу Енергодарського міського суду Запорізької області від 02.04.2012 р.

у справі № 0807/525/2012 (8-а/0807/141/2012

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області

про визнання протиправною бездіяльності, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Енергодарського міського суду Запорізької області від 24.12.2010 року адміністративний позов задоволено частково.

02.02.2012 р. відповідачем подано заяву про перегляд за нововиявленими обставинами постанови від 24.12.2010 року.

Ухвалою Енергодарського міського суду Запорізької області від 02.04.2012 р. заяву про перегляд за нововиявленими обставинами постанови від 24.12.2010 року залишено без задоволення.

Ухвала мотивована відсутністю підстав для перегляду постанови Енергодарського міського суду Запорізької області від 24.12.2010 року за нововиявленими обставинами, оскільки нормативно правовий акт, з прийняттям якого відповідач пов'язує виникнення нововиявлених обставин, прийнято пізніше, ніж ухвалене судове рішення, яке просить переглянути позивач.

Не погоджуючись з ухвалою суду, подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати ухвалу Енергодарського міського суду Запорізької області від 02.04.2012 р., як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував набрання чинності 19 червня 2011 року Законом України від 14.06.2011р. №3491 "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет на 2011 рік", рішення Конституційного суду України від 26.12.11р. №20-рп/2011.

Дана адміністративна справа розглянута судом апеляційної інстанції відповідно до ст. 197 КАС України, в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали справи, постановою Енергодарського міського суду Запорізької області від 24.12.2010 року адміністративний позов задоволено частково. 02.02.2012 р. відповідачем подано заяву про перегляд за нововиявленими обставинами постанови від 24.12.2010 року.

Ухвалою Енергодарського міського суду Запорізької області від 02.04.2012 р. заяву про перегляд за нововиявленими обставинами постанови від 24.12..2010 року залишено без задоволення з підстав того, що нормативно правовий акт, з прийняттям якого відповідач пов'язує виникнення нововиявлених обставин, прийнято пізніше, ніж ухвалене судове рішення, яке просить переглянути позивач.

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду вважає за можливе погодитись з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно ч.2 ст.245 КАС України, підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:

1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;

2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення;

3) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення;

4) скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути;

5) встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконано.

Підставою для звернення з заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами відповідачем зазначено набрання чинності 19 червня 2011 року Законом України від 14.06.2011р. №3491 "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет на 2011 рік" та рішення Конституційного суду України від 26.12.11р. №20-рп/2011.

Так, Законом України від 14.06.2011 № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, згідно з яким установлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Вказаний Закон України набрав чинності, як в ньому зазначено, з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 19.06.2011.

На виконання вимог вказаного вище Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" № 745 від 06.07.2011, відповідно до п.6 якої установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 гривні.

Означена постанова набрала чинності з моменту її офіційного опублікування 23.07.2011 (Урядовий кур'єр N133) та діє до 01.01.2012.

Рішенням Конституційного суду України від 26.12.11р. у справі №20-рп/2011 визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23 грудня 2010 року N 2857-VI з наступними змінами.

Однак, як з Рішення Конституційного суду України від 26.12.11р. у справі №20-рп/2011, так і з Закону України від 14.06.2011 № 3491-VI не вбачається дія Закону № 3491-VI на правовідносини, що виникли до 23.07.11р., як на те зазначає відповідач.

Більш того, згідно ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Окрім того, частиною 3 статті 245 КАС України передбачається, що перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.

Згідно ч.1 ст.253 КАС України, суд може скасувати постанову чи ухвалу у справі і прийняти нову постанову чи ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення.

Оскільки постанову, яку просить переглянути відповідач ухвалено, тобто до набрання чинності Законом України № 3491-VI, за висновком колегії суддів є правомірним висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами.

З урахуванням викладеного, колегією суддів не виявлено підстав для скасування або зміни ухвали суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги, внаслідок чого ухвала суду першої інстанції підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області на ухвалу Енергодарського міського суду Запорізької області від 02.04.2012 р. залишити без задоволення.

Ухвалу Енергодарського міського суду Запорізької області від 02.04.2012 р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції відповідно до ч. 2 ст. 212 КАС України.

Головуючий: Л.П. Туркіна

Суддя: О.А. Проценко

Суддя: Ю.В. Дурасова