Постанова від 31.05.2014 по справі 823/1556/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2014 року справа № 823/1556/14

14 год. 00 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого - судді Руденко А.В.,

суддів: Чубар Т.М., Каліновської А.В.,

при секретарі - Чемерин І.В.,

за участю позивача - ОСОБА_1, та представника позивача - ОСОБА_2.(за довіреністю);

представника відповідача - Суботіна Г.Г. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом кандидата в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

30.05.2014р. кандидат в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, в якому просить визнати бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області протиправною та зобов'язати здійснити повторний підрахунок на дільниці № 711078 та не встановлювати результати виборів Черкаського міського голови, депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі і одномандатних мажоритарних округах до завершення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях та встановлення підсумків голосування за результатами повторного підрахунку голосів.

Крім того, 30.05.2014р. до Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява від кандидата в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання протиправною та зобов'язання здійснити повторний підрахунок на дільниці № 711079 та не встановлювати результати виборів Черкаського міського голови, депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі і одномандатних мажоритарних округах до завершення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях та встановлення підсумків голосування за результатами повторного підрахунку голосів (справа № 823/1557/14).

Ухвалою суду від 30.05.2014р. об'єднано в одне провадження для спільного розгляду справи № 823/1556/14 та № 823/1557/14 за позовами кандидата в депутати Черкаської міської рад ОСОБА_1 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, з присвоєнням об'єднаному провадженню спільного № 823/1556/14.

В обгрунтування позовних вимог позивач послався на ті обставини, що 27.05.2014р. ним подані скарги до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про перерахунок голосів на виборчих дільницях № 711078 та 711079 в зв'язку з порушенням ст. 66 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» , а саме під час голосування та підрахунку голосів використовувались ксерокопії виборчих бюлетенів невстановленої форми, а також були використані виборчі бюлетені без печатки комісії. 28.05.2014 Черкаська міська виборча комісія Черкаської області задовольнила вищезазначені скарги та постановила провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№ 711078 та 711079. Разом з тим, у передбачений ст. 77 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» п'ятиденний строк після дня голосування відповідач станом на 30.05.2014р. підрахунок голосів не провів, у зв'язку з чим неможливо встановити підсумки голосування.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, послався на ті обставини, що засідання виборчої комісії здійснюється безперервно, повторний підрахунок голосів розпочато по інших дільницях і потребує певного часу, законом не встановлено строку для повторного підрахунку голосів, тому бездіяльності у перерахунку голосів не допущено. Крім цього, послався на п. 16 ст. 25 Закону «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», відповідно до якого встановлення результатів виборів відноситься до компетенції територіальної виборчої комісії.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, колегія суддів встановила.

Позивач звернувся до відповідача із скаргами щодо наявності зафіксованих фактів порушення вимог ст. 66 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» під час голосування та під час підрахунку голосів на виборчих дільницях №711078 та №711079, а саме: використовувались ксерокопії виборчих бюлетенів не встановленої форми, а також були використані виборчі бюлетені без печатки комісії.

Постановою Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 28.05.2014р. №160 скаргу кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 13 ОСОБА_1 задоволено та постановлено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 711079.

Також постановою Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 28.05.2014р. №161 скаргу кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі №13 ОСОБА_1 задоволено та постановлено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 711078.

Вирішуючи заявлений спір, суд виходить з наступного.

Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010р. № 2487-VI (далі - Закон № 2487) визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів.

Відповідно до частини першої статті 25 Закону № 2487 територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів в межах повноважень та у порядку, передбаченому цим та іншими законами України.

Згідно з пунктом 21 частини п'ятої статті 25 Закону №2487 до компетенції міської територіальної виборчої комісії відноситься встановлення підсумків голосування за кандидатів у депутати відповідних рад, результатів виборів депутатів міської, районної у місті ради, здійснення офіційного опублікування результатів таких виборів.

Частиною шостою статті 75 закону №2487 передбачено, що за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Згідно з ч. 9 вказаної статті повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

Згідно з ч. 14 вказаної статті територіальна виборча комісія встановлює та заносить до протоколу відомості про підсумки голосування окремо по кожному виборчому округу з відповідних місцевих виборів після прийняття і розгляду протоколів (в тому числі з позначками "Уточнений") дільничних, територіальних виборчих комісій відповідно про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, про підсумки голосування у відповідних виборчих округах з відповідних місцевих виборів, на підставі цих протоколів, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколів територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці.

Згідно з ч. 12 ст. 77 Закону №2487 територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня виборів приймає одне з рішень про результати виборів: про визнання депутата обраним, про призначення повторного голосування, про визнання місцевих виборів у виборчому окрузі такими, що не відбулися.

Таким чином, законодавчо визначено обов'язок територіальної виборчої комісії встановити результати виборів депутатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня виборів з врахуванням протоколів про повторний підрахунок голосів. Тобто повторний підрахунок голосів повинен бути здійснений до закінчення п'яти днів з дня виборів.

Оскільки вибори депутатів Черкаської міської ради відбулися 25.05.2014р., п'ятиденний термін для встановлення їх результатів закінчився 30.05.2014р. о 24 год. 00 хв.

Представником відповідача у судове засідання не надано протоколи про проведення повторного підрахунку голосів по вищезазначених дільницях у строк до 30.05.2014р. р., за таких обставин відповідач не виконав обов'язок щодо повторного підрахунку голосів у строк до 30.05.2014р., тому позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів по одномандатному мажоритарному округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на дільницях №№ 711078 та 711079 є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Заперечення представника відповідача спростовуються вищенаведеним, тому є необґрунтованими.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача утриматися від вчинення дій по встановленню результатів виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі і одномандатних мажоритарних округах до завершення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях та встановлення підсумків голосування за результатами повторного підрахунку голосів суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи та інтереси.

Беручи до уваги, що відповідачем підсумки виборів не підведені та відповідний протокол не складений, суд приходить до висновку, що на час розгляду справи порушення прав позивача відсутнє, тому звернення до суду є передчасним. Відтак, вказана позовна вимога задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» розмір судового збору за подання позовної заяви складає 73 грн. 08 коп. та сплачується окремо за кожну позовну вимогу.

Враховуючи, що позивачем при поданні позовних заяв судовий збір не сплачено, він підлягає стягненню у судовому порядку у сумі 146 грн. 16 коп. за дві позовні вимоги.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162, 182 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області щодо непроведення повторного підрахунку голосів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №13 до Черкаської міської ради на дільницях № 711078 та № 711079 протиправною.

Зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний підрахунок голосів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №13 до Черкаської міської ради на дільниці №711079, призначений відповідно до постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області № 160 від 28.05.2014р.

Зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний підрахунок голосів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №13 до Черкаської міської ради на дільниці №711078, призначений відповідно до постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області № 161 від 28.05.2014р.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Державного бюджету України судовий збір у сумі 146 (сто сорок шість) грн. 16 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий суддя: А.В. Руденко

Судді: Т.М. Чубар

А.В. Каліновська