про відмову в забезпеченні адміністративного позову
м. Черкаси
30 травня 2014 року Справа № 823/1549/14
Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Гараня С.М., суддів Гаврилюка В.О., Мишенка В.В.,
розглянувши клопотання Черкаської міської партійної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у справі за позовом Черкаської міської партійної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про зобов'язання вчинити дії,
30.05.2014р. до Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Черкаської міської партійної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", в якій остання просить:
- зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№ 711015, 711056, 711032, 710975, 711026, 711079, 711017, 711082, 711026, 711080, 711087, 710984;
- зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області не встановлювати результатів виборів Черкаського міського голови, депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі і одномандатних мажоритарних виборчих округах, до завершення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях та встановлення підсумків голосування за результатами повторного підрахунку голосів.
Одночасно з адміністративним позовом позивачем було подано клопотання про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони Черкаській міській виборчій комісії Черкаської області до набрання законної сили рішенням суду по даній справі встановлювати та оприлюднювати результати виборів Черкаського міського голови, депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі і одномандатних мажоритарних виборчих округах.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 118 КАС України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
З цих підстав колегія суддів прийняла рішення про розгляд клопотання про забезпечення позову негайно без повідомлення сторін.
Відповідно до вимог частин 1, 3, 4 ст. 117 КАС України, суд, за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання. Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Натомість, колегія суддів зазначає, що у відповідності до п. 15 постанови Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 01.11.2013р. № 15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом», рішення Конституційного Суду України від 19.10.2009р. № 26-рп/2009 визнано неконституційною частину шосту статті 117 КАС України, з якої випливає, що суди не можуть уживати заходів забезпечення позову щодо спорів, які стосуються призначення, підготовки і проведення виборів.
Тобто, суд у виборчій справі за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову (ч. 1 ст. 117 КАС України), зокрема відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються, або заборонити вчиняти певні дії. Проте, таке забезпечення позову у виборчій справі може здійснюватися лише якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі або захист цих справ, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Водночас, слід мати на увазі, що з метою забезпечення позову у виборчій справі суди не можуть зупиняти дію рішень чи забороняти вчиняти дії виборчим комісіям, у результаті чого буде зупинено виборчий процес, крім заборони оприлюднювати результати виборів у разі їх оскарження.
Таким чином, оскільки забезпечення позову, в даному випадку, можливе лише шляхом заборони оприлюднювати результати виборів (в разі їх оскарження), та беручи до уваги, що суд не вбачає очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення позову.
Суд також зазначає, що у відповідності до п.п.7 п.3 ч.2 ст.4 Закон України «Про судовий збір», за подання до суду заяви про забезпечення доказів або позову судовий збір сплачується за ставкою 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 121,80грн. (1218,00грн. х на 0,1).
Частиною 9 ст. 172 КАС України визначено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Тобто, зі змісту зазначеної статті вбачається, що без сплати судового збору провадження в адміністративній справі може бути відкрито лише в разі подання позовної заяви щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії. Подання разом із вищевказаними позовними заявами клопотань про вжиття заходів забезпечення позову не звільняє позивача від сплати судового збору, зокрема, за подання зазначених клопотань.
При дослідженні матеріалів адміністративного позову Черкаської міської партійної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір лише за подання адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 73,08грн., без сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову.
Беручи до уваги скорочений термін розгляду зазначених справ - дводенний строк після надходження позовної заяви, суд розглянувши заяву про забезпечення позову та відмовивши в її задоволенні одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених Кодексом адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись статтями 117, 118, 182 КАС України, суд,
В задоволенні клопотання Черкаської міської партійної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом заборони Черкаській міській виборчій комісії Черкаської області до набрання законної сили рішенням суду по даній справі встановлювати та оприлюднювати результати виборів Черкаського міського голови, депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі і одномандатних мажоритарних виборчих округах - відмовити повністю.
Стягнути з позивача до Державного бюджету судовий збір у розмірі 121 (сто двадцять одну) грн. 80 коп.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 5-ти днів від дати проголошення ухвали.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Головуючий С.М. Гарань
Судді В.О. Гаврилюк
В.В. Мишенко