Ухвала від 28.05.2014 по справі 11980/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

УХВАЛА

28.05.2014 року № 2а- 11980/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі :

головуючого судді - Заічко О.В.,

суддів - Піскун В.О., Ізовітової - Вакім О.В.

при секретарі - Демченко В.В.,

представники сторін - не прибули,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Форвард" до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Форвард", з адміністративним позовом до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, в якому просить суд скасувати розпорядження відповідача № 109/42/2 від 30.03.2011 року про усунення порушень вимог законодавства в повному обсязі.

У судове засідання, призначене на 28.05.2014 року, представники сторін, які належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не прибули. Про причини неявки суду не повідомили. При цьому від представника позивача надійшло клопотання про слухання справи за його відсутністю.

Згідно вимог ч.1 статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, на підставі ст. 128 КАСУ вважає можливим розгляд питання про поновлення провадження без присутності сторін.

До Харківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання від Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про закриття провадження по справі на підставі п.5 ч. 1 ст. 157 КАС України, у зв'язку із тим, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України на даний час ліквідована.

Представник ТОВ "КУА "Форвард" проти заявленого клопотання заперечував, зазначивши, що його задоволення приведе до необґрунтованого закриття провадження по справі № 2а-11980/11/2070, що в свою чергу, фактично позбавить позивача можливості перегляду справи № 2а-12759/11/2070 за нововиявленими обставинами, в наслідок чого позивач буде змушений нести фінансові санкції за невиконання незаконного розпорядження № 109/42/2 від 30.03.2011 року.

Також представником позивача ТОВ "КУА "Форвард" заявлене клопотання про заміну відповідача - Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України на належного відповідача по справі - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

В обґрунтування заяви зазначено, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України ліквідована указом Президента України від 23.11.2011р. №1069/2011. Однак, повноваження та функції щодо державного регулювання ринків фінансових послуг, що здійснювалися Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України, як спеціально уповноваженим органом державної влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, після набуття повноважень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, здійснюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявленого клопотання заперечував, зазначив що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є ліквідованою, згідно Указом Президента України, отже просить закрити провадження у даній справі.

Розглянувши клопотання представників сторін, вивчивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг регулюється Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»

Так, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 20 вказаного Закону державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється, зокрема, шляхом застосування уповноваженими державними органами заходів впливу (п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»).

Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється, зокрема, національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 21 Закону, у редакції на час здійснення перевірки, державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється щодо інших ринків фінансових послуг - спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.

У статті 1 Закону визначено поняття Уповноваженого органу - це спеціальний уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.

Колегією суддів зазначається, що Указом Президента України від 23.11.2011р. №1069/2011 ліквідовано Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2012р. №256, Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2010р. №157, втратило чинність.

Указом Президента України від 23.11.2011р. №1070/2011 утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та затверджене Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 20.02.2012р. внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Положенням про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», зі змінами, внесеними Законом України від 07.07.2011р. №3610-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку та інформації, ринків цінних паперів і фінансових послуг», визначено, що державне регулювання ринків фінансових послуг здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Аналіз вказаних норм свідчить, що процесуальне правонаступництво відбувається також при ліквідації суб'єкта владних повноважень, оскільки головним у статусі цього суб'єкта є повноваження. Тому правонаступником ліквідованого органу є той орган, до повноважень якого входить здійснення владних управлінських функцій у правовідносинах, які є предметом спору.

Судовим розглядом встановлено, що ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.11.2012 року по справі № 2а-12759/11/2070 за позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Форвард" про стягнення штрафу - допущено заміну первинного позивача - Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на належного позивача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Зазначена ухвала суду не оскаржена, тобто набрала законної сили.

Згідно до ч. 2 ст. 14 КАСУ, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Крім того, приписами п. 3 ч.1 ст. 7 КАС України визначено, одним із основних принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах є: рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

Згідно ст. 55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Приписами п.5 ч. 1 ст. 157 КАС України передбачено, що суд закриває провадження у справі, зокрема: у разі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про задоволення клопотання представника позивача щодо заміни відповідача - Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на належного відповідача по справі - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та відмові у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі.

Керуючись ст. 55, ст. 157, ч. 2 ст. 158, ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Форвард" про заміну відповідача по справі №2а-11980/11/2070 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Форвард" до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування розпорядження - задовольнити.

Замінити відповідача - Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України по справі №2а-11980/11/2070 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Форвард" до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування розпорядження на належного відповідача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг

У задоволенні клопотання Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про закриття провадження у справі №2а-11980/11/2070 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Форвард" до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування розпорядження - відмовити.

Ухвала в частині заміни сторони по справі оскарженню не підлягає.

Ухвала в частині закриття провадження по справі може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги з поданням її копії до апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Заічко О.В.

Судді: Піскун В.О. Ізовітова - Вакім О.В.