Копія:
26 травня 2014 р. справа №818/1262/14
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,-
Сумський міський центр зайнятості (далі по тексту - позивач, Сумський МЦЗ), звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 кошти, отримані як грошову допомогу по безробіттю в загальному розмірі 3270 грн. 04 коп. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, перебуваючи безробітним на обліку в центрі зайнятості, отримуючи допомогу по безробіттю, не повідомив про працевлаштування в ТОВ "Атланта-Він".
Позивач в судове засідання не з"явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В письмовій заяві, що надійшла до суду, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, справу просить розглядати без участі його представника (а.с.25).
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином за останнім місцем реєстрації (а.с.24). Про причину неявки, всупереч ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав.
Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 11.07.2013 року ОСОБА_1 звернувся до Сумського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні.
Сумським міським центром зайнятості заповнена персональна картка №185013071100033 (а.с.4).
11.07.2013 року ОСОБА_1 звернувся до Сумського міського центру зайнятості із заявою, в якій просив до вирішення питання його працевлаштування надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Також у вказаній заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається (а.с.3).
Наказом від 17.07.2013 року №НТ130717 ОСОБА_1 наданий статус безробітного та розпочато виплату допомоги по безробіттю (а.с.5).
На підставі виявлених розбіжностей при обміні інформацією служби зайнятості з Державною податковою адміністрацією України, 08.04.2014 року посадовою особою Сумського міського центру зайнятості проведена перевірка філії "Укралкотрейд" товариства з обмеженою відповідальністю "Атланта-Він".
За результатами вказаної перевірки складений акт №345 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 08.04.2014 року, якими встановлено, що ОСОБА_1 перебував в трудових відносинах з філією "Укралкотрейд" товариства з обмеженою відповідальністю "Атланта-Він" згідно договору СФ/ТП-17 від 08.08.2013 року (а.с.7).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" (далі-Закон №803-XII) зазначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Громадяни, які забезпечують себе роботою самостійно, у тому числі підприємці, належать до зайнятого населення (пп. "б" ч.3 ст. 1 Закону № 803-XII).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі по тексту - Закон №1533-III) загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно пп. 8 п. 1 ст. 31 Закону №1533-III виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно абз. 4 пп.1 п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року №198, реєстрація безробітного припиняється з дня укладання цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг).
Факт зайнятості ОСОБА_1 з 08.08.2013 року за цивільно-правовим договором в ТОВ "Атланта-Він", тобто під час перебування на обліку в Сумському міському центрі зайнятості, підтверджується відповідними документами.
Так, з копії договору про представництво від 08.08.2013 року, укладеного між ТОВ "Атланта-Він" та ОСОБА_1 (представник) вбачається, що предметом договору є регулювання правовідносин між підприємством та представником, які виникають в межах відносин представництва, в яких представник представляє підприємство по окремих питаннях, які виникають при здійсненні господарської діяльності (а.с.8).
Згідно додаткової угоди від 13.01.2014 року до договору про представництво від 08.08.2013 року, вказаний договір набирає чинності з моменту підписання та діє до 13.01.2014 року (а.с.10).
З актів прийому передачі наданих послуг №СФ/ТП-4/09 від 30.09.2013 року, №СФ/ТП-3/10 від 31.10.2013 року, №СФ/ТП-2/11 від 30.11.2013 року, №СФ/ТП-2/12 від 31.12.2013 року вбачається, що розмір винагороди представника в серпні-вересні 2013 року склав 244грн., в жовтні 2013 року склав 218 грн., в листопаді 2013 року склав 231 грн., в грудні 2013 року склав 254 грн. (а.с.11-12).
Листом філії "Укралкотрейд" ТОВ "Атланта-Він" від 24.03.2014 року №2014.03.24-1 підтверджується, що ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з філією "Укралкотрейд" ТОВ "Атланта-Він" згідно договору СФ/ТП-17 від 08.08.2013 року. Трудові відносини припинені 13.01.2014 року (а.с.17).
Зайнятість ОСОБА_1 також підтверджується податковими розрахунками сум доходу, нарахованого /сплаченого/ на користь платників податку і сум утриманого з них податку Форми №1 ДФ за 3 квартал 2013 року та 4 квартал 2013 року (а.с.13-16).
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 відносився до категорії зайнятих осіб, проте не повідомив центр зайнятості про працевлаштування та незаконно отримав допомогу по безробіттю.
Згідно довідки Сумського МЦЗ від 08.04.2014 року №4527, за період з 08.08.2013 року по 29.11.2013 року ОСОБА_1, під час перебування на обліку як безробітний в Сумському МЦЗ, отримав кошти в розмірі 3270 грн. 04 коп. (а.с.18).
Сумським міським центром зайнятості на адресу ОСОБА_1 надісланий лист від 11.04.2014 року №07/733 про повернення Сумському міському центру зайнятості незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 3270 грн. 04 коп. (а.с.21), проте у встановлений строк кошти не сплачені.
Таким чином, з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь Сумського міського центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 3270 грн. 04 коп.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстрація місця проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Сумського міського центру зайнятості (40009, м.Суми, вул.Баумана, 45, ідентифікаційний код 13996509, р/р 37170001000293 ГУДКСУ в Сумській області, МФО 837013) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 3270,04 грн. /три тисячі двісті сімдесят грн. 04 коп./.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар