Постанова від 26.05.2014 по справі 1807/2а-2656/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2014 р. Справа № 1807/2а-2656/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Катунова В.В.

Суддів: Ральченка І.М. , Рєзнікової С.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Конотопі та Конотопському районі Сумської області на постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 15.03.2011р. по справі № 1807/2а-2656/11

за позовом ОСОБА_2

до Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області

про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

04.03.2011 року ОСОБА_2 (надалі по тексту позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області (надалі по тексту відповідач), в якому просив суд:

визнати протиправними дії УПФ України в м. Конотопі щодо перерахунку пенсії позивача, зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2010 р., виходячи із середньостатистичної заробітної плати по Україні в 2009 р.

Постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 15.03.2011 року зазначений позов задоволено . .

Визнано незаконними дії УПФ України в м. Конотопі щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Зобов'язано УПФ України в м. Конотопі з провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, що діяла до внесення до неї змін Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України і продовжує діяти після визнання неконституційними цих змін рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року з 01 січня 2010 року з застосуванням середньої заробітної плати працівників по Україні за 2009 рік.

Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп та Конотопському районі Сумської області, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на прийняття оскаржуваного рішення з порушенням норм матеріального права, а саме: ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 183-2 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції -скасуванню, із прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову, з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Далі Закон № 1058-IV) передбачено застосування при перерахунку пенсії показника заробітної плати за рік, що передує року призначення або перерахунку пенсії, а отже, відмова управління ПФУ є протиправною.

Колегія суддів не погоджується за такими висновками суду з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачу призначена пенсія за віком в 2007р., після призначення пенсії позивач проводжує працювати. На звернення позивача до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії, останнім 14.02.2011р. надано відповідь про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV встановлено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання у цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону).

За змістом частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Слова "за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року" означають, що враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058-IV: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп );

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний пропрацьований місяць після призначення пенсії.

Таким чином, у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

У частині четвертій статті 42 Закону № 1058-IV зазначено, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не зазначено, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Виходячи з частини другої статті 40 Закону № 1058-IV цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Верховний Суд України вже вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 40, 42 Закону № 1058-ІV і в постанові від 20 березня 2012 року (справа № 21-62а12) зазначив, що перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 42 вказаного Закону здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Відповідно до п.п. 3 п. 11Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Між тим, враховуючи пріоритетність законів на підзаконними актами, колегія суддів вважає, що зазначена норма не підлягає застосуванню, оскільки Законом України ""Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачений, а тому не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при ухваленні рішення суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, визначених ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що призвело до неправильного вирішення справи, тому задовольняє апеляційну скаргу, скасовує постанову суду, з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Також, колегія суддів зазначає, що в ході апеляційного провадження виникла необхідність замінити відповідача по справі Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області на Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2011 року № 803 "Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України", було утворено як юридичну особу публічного права - Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області шляхом злиття Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області та Управління Пенсійного фонду України в Конотопському районі Сумської області, у зв'язку з цим, змінюємо назву відповідача у відповідності з вищенаведеним.

Відповідно до ст. 55 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає за потрібне замінити відповідача по справі Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області на Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Допустити заміну первинного відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі Сумської області на правонаступника Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області.

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Конотопі та Конотопському районі Сумської області задовольнити.

Постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 15.03.2011р. по справі № 1807/2а-2656/11 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Конотопі та Конотопському районі Сумської області про перерахунок пенсії -відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Катунов В.В.

Судді Ральченко І.М. Рєзнікова С.С.