22 травня 2014 р. Справа № 815/7809/13-а
Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Стеценко О. О.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Жука С.І.
судді - Яковлева Ю.В.
судді - Запорожана Д.В.
при секретаріДанюк А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2013 року по справі за позовом Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівльне товариство "Гарантія успіху" до Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових-повідомлень рішень, -
встановиЛА:
Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельне товариство "Гарантія успіху" (далі - Позивач, або ОК "ЖБТ "Гарантія успіху") звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області (далі - Відповідач, або ДПІ в Овідіопольському районі) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0002232202 від 30.10.2013 року, №0002282202 від 08.11.2013 року.
Суд першої інстанції своєю постановою від 18 грудня 2013 року адміністративний позов Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівльне товариство "Гарантія успіху" до Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових-повідомлень рішень Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області № 0002232202 від 30.10.2013 року та № 0002282202 від 08.11.2013 року - задовольнив.
Визнав протиправним та скасував податкове-повідомлення рішення Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області № 0002232202 від 30.10.2013 року, яким Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельне товариство "Гарантія успіху" зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 83632,00 грн.
Визнав протиправним та скасував податкове-повідомлення рішення Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області № 0002282202 від 08.11.2013 року, яким Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельне товариство "Гарантія успіху" зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 118367,00 грн.
Державна податкова інспекція в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Державна податкова інспекція в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 17.10.2013 року та 28.10.2013 року ДПІ в Овідіопольському районі у порядку, передбаченому ст.76 ПК України було проведено камеральні перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ за липень, серпень та вересень 2013 року, за результатами яких складено акти № 344/15-21-22-02 від 17.10.2013 року та № 384/15-21-22-02 від 28.10.2013 року відповідно.
На підставі висновків Акту перевірки № 344/15-21-22-02 від 17.10.2013 року, ДПІ в Овідіопольському районі було прийнято податкове повідомлення-рішення №0002232202 від 30.10.2013 року, яким Позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з ПДВ у розмірі 83632 грн. за звітний період серпень 2013 року.
Відповідно до висновку Акту перевірки № 384/15-21-22-02 від 28.10.2013 року встановлено порушення Позивачем п.47.1, ст.47, п.120.1 ст.120 ПК України, пп.4.6.4 Порядку заповнення і подання звітності з ПДВ, в результаті чого зменшується сума, що підлягала бюджетному відшкодуванню шляхом зарахування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів (р.23.2) у вересні 2013 року у сумі 118367 грн.
На підставі висновків Акту перевірки № 384/15-21-22-02 від 28.10.2013 року, ДПІ в Овідіопольському районі було прийнято податкове повідомлення-рішення №0002282202 від 08.11.2013 року, яким ОК "ЖБТ "Гарантія успіху" зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з ПДВ у розмірі 118367 грн. за звітний період вересень 2013 року.
Згідно Актів перевірок № 344/15-21-22-02 від 17.10.2013 року та № 384/15-21-22-02 від 28.10.2013 року фактичною підставою для зменшення Позивачу розміру бюджетного відшкодування у серпні та вересні 2013 року стало зазначення ним недостовірних показників у рядку 22 та рядку 24, про що свідчить відсутність у додатку 2 до декларацій за липень, вересень 2013 року показників щодо залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів який після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду, даних у графі 1 "звітній податковий період, у якому виникла сума".
Відповідно до п.200.1 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (п.200.2 ст.200 Податкового кодексу України).
Згідно з п.200.3 ст.200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.200.4 ст.200 ПК України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
У відповідності до п.1, п.2 розділу ІІІ Порядку "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України №1492 від 25.11.2011 року, (далі - Порядок №1492), декларація подається платником у визначений у п.5 розділу II цього Порядку строк до підрозділу органу державної податкової служби, яким здійснюється приймання податкової звітності, за формою, встановленою на дату подання. До декларації вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку. Декларація подається до органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податку, одним із таких способів на вибір платника податків: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
З матеріалів справи вбачається, що Позивачем було подано до ДПІ в Овідіопольському районі податкову декларацію з ПДВ за серпень 2013 року, згідно якої у рядку 22 "залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21 - рядок 18) та у рядку 23.2 "сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів" було відображено суму у розмірі 270371 гривень.
У додатку 2 до зазначеної податкової декларації "залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишаються непогашеними після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" Позивачем було відображено значення рядка 22 та 23.2 декларації звітного податкового періоду у розмірі 270371 грн. При цьому у графі 1 звітний (податковий) період, у якому виникла вказана сума від'ємного значення Додатку 2 було зазначено липень 2013 року - 270371 гривень.
Однак, як вбачається з рядку 17 податкової декларації з ПДВ за липень 2013 року, поданої Позивачем до ДПІ у Овідіопольському районі від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у липні склало 186739 грн., а не 270371 грн., про що вказано Позивачем у Додатку №2 до Декларації з ПДВ за серпень 2013 року.
Таким чином, Позивач у графі 1 "звітний (податковий) період, у якому виникла вказана сума від'ємного значення" Додатку № 2 до Декларації з ПДВ за серпень 2013 року припустився технічної помилки, зазначивши, що весь залишок від'ємного значення у розмірі 270371 грн. було ним сформовано у липні 2013 року.
Крім того, Позивачем було подано до ДПІ в Овідіопольському районі податкову декларацію з ПДВ за вересень 2013 року, згідно якої у рядку 22 "залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21 - рядок 18) та у рядку 23.2 "сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів" було відображено суму у розмірі 118367 гривень. У додатку 2 до зазначеної податкової декларації "залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишаються непогашеними після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" Позивачем було відображено значення рядка 22 та 23.2 декларації звітного податкового періоду у розмірі 270371 грн. При цьому у графі 1 "звітний (податковий) період, у якому виникла вказана сума від'ємного значення" не було вказано податковий період, у якому Позивачем було сформовано від'ємне значення у розмірі 118367 гривень.
При цьому, податковим періодом у якому виник вказаний показник є серпень 2013 року, що підтверджується значенням рядку 19 Податкової декларації з ПДВ, поданої Позивачем до ДПІ за звітний період серпень 2013 року. Таким чином, при складанні додатку 2 до податкових декларацій з ПДВ за серпень та вересень 2013 року щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишаються непогашеними після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду фактично було допущено лише технічну помилку у вигляді не заповнення або невірного заповнення графи 1 "звітний податковий період, у якому виникла сума".
З урахуванням викладеного, а також того, що Позивачем була допущена суто технічна помилка у вигляді не заповнення графи 1 "звітний податковий період, у якому виникла сума" та податковим органом не було перевірено правомірність порядку формування Позивачем податкового кредиту у попередніх податкових періодах та відповідно включення вказаних сум до складу суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню, судова колегія вважає висновки викладені в Актах перевірок щодо завищення значення рядка 22 та рядка 23.2 Декларацій з ПДВ за серпень 2013 року у сумі 83632 грн. та вересень 2013 року у сумі 118367 грн. - неправомірними, а прийняті на підставі цих висновків податкові повідомлення-рішення №0002232202 від 30.10.2013 року, №0002282202 від 08.11.2013 року - протиправними.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що Відповідач не довів правомірності та обґрунтованості винесення ним податкових повідомлень-рішень №0002232202 від 30.10.2013 року, №0002282202 від 08.11.2013 року, у зв'язку з чим позовні вимоги ОК "ЖБТ "Гарантія успіху" підлягають задоволенню шляхом визнання вказаних податкових повідомлень-рішень протиправними та їх скасування.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області, - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2013 року по справі за позовом Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівльне товариство "Гарантія успіху" до Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових-повідомлень рішень, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою апеляційного суду законної сили.
Головуючийсуддя С.І. Жук
суддя Ю.В. Яковлев
суддя Д.В. Запорожан