Ухвала від 23.05.2014 по справі 259/11008/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Ларіонова Н.М.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2014 року справа №259/11008/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Шальєвої В.А., Бишова М.В.,

секретар судового засідання Іллінов О.Є.,

за участю представника відповідача Гречаного І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 01 квітня 2014 року в адміністративній справі №259/11008/13-а за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій та рішення протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.58-59) просила визнати незаконними дії відповідача щодо здійснення з 20.11.2012 р. перерахунку її пенсії відповідно до положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та ЗУ «Про пенсійне забезпечення»; визнати незаконним розпорядження відповідача №180945 від 17.07.2013 р. про перерахунок її пенсії; зобов'язати відповідача здійснити з 20.11.2012 р. перерахунок пенсії відповідно до положень ст.ЗУ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначивши її в розмірі 50 % від пенсії померлого годувальника ОСОБА_5, з урахуванням здійснених виплат; визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача № 446 від 25.07.2013 р. про утримання з пенсії позивача переплати за період з 20.11.2012 р. по 31.07.2013 р. у розмірі 3 977,07 грн,; стягнути з відповідача протиправно утриманні кошти на підставі розпорядження від 25.07.2013 р. № 448 у сумі 1432 грн.

В обгрунтування позову зазначила, що з 30.08.2012 року їй призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 50 % пенсії, яку на момент смерті отримував її чоловік ОСОБА_5

19.12.2012 р. обласною медико-соціальною експертизою встановлений причинний зв'язок смерті ОСОБА_5 з професійним захворюванням з 20.11.2012 р., про що була надана довідка, на підставі якої відповідач протиправно здійснив перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення», безпідставно зменшивши розмір пенсії.

Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 01 квітня 2014 року позов задоволено.

Визнано противоправними дії УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька щодо здійснення з 20.11.2012 року перерахунку пенсії ОСОБА_4

Визнано протиправним та скасовано розпорядження УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька від 17.07.2013 р. № 180945 про перерахунок пенсії ОСОБА_4

Визнано протиправним та скасовано розпорядження відповідача №446 від 25.07.2013 року про утримання з пенсії ОСОБА_4 по 20 %.

Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 20.11.2012 року відповідно до ст..37 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначивши її в розмірі 50% від пенсії померлого ОСОБА_5

Зобов'язано відповідача повернути ОСОБА_4 утримані кошти за розпорядженням УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька №446 від 25.07.2013 року.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування зазначив, що оскільки причина смерті ОСОБА_5 пов'язана з професійними захворюванням, тому відповідно до прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, такі пенсії призначаються за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення».

У зв'язку з чим, відповідач правомірно перерахував пенсію позивачу за нормами ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Оскільки зміна причини смерті годувальника вплинула на розмір пенсії, який зменшився, утворилася переплата пенсії за період з 20.11.2012 р. - 31.07.2013 р., тому на підставі ст. 50 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 01.09.2013 року управлінням правомірно проводилося утримання зазначеної суми з щомісячного розміру пенсії заявниці в розміру 20 %.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, який підтримав доводи апеляційної скарги, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_4 перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька.

20.02.1983 року Куйбишевським бюро ЗАГС м. Донецька зареєстровано шлюб між ОСОБА_5 та Заллаткіною (до шлюбу Чеканова) З.Ф. (а.с.70).

ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_5 помер (а.с.8)

30.08.2012 року ОСОБА_4 звернулася до УПФУ у Куйбишевському районні м. Донецька із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, яку призначено з 30.08.2012 року в розмірі 50% пенсії ОСОБА_5, яку він отримував до моменту смерті.(а.с.10)

18.07.2013 року позивач надала до пенсійного органу довідку обласного центру медико-соціальної експертизи про причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом серії ДОН № 000397 від 19.12.2012 р. про встановлення причинного зв'язку смерті ОСОБА_5 з профзахворюванням (а.с.9)

Розпорядженням від 17.07.2013 р. позивачу перераховано та призначено пенсію по втраті годувальника, смерть якого пов'язана з професійним захворюванням відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та Закону України «По пенсійне забезпечення» (а.с.12)

Розпорядженням № 446 від 25.07.2013 р. УПФУ у Куйбишевському районі м. Донецька, в зв'язку з встановленням причинного зв'язку смерті чоловіка ОСОБА_5 з професійним захворюванням пенсія ОСОБА_4 призначена за ЗУ «Про пенсійне забезпечення» з 20.11.2012 р.

Внаслідок чого, утворилася переплата пенсії з 20.11.2012 р. по 31.07.2013 р. у розмірі 3977,07 грн., яка відповідно до ст. 50 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає утриманню в розмірі 20 % від пенсії позивача. (а.с.14)

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п.16 розділу XV "Прикінцеві положення" цього Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Частиною 1 статті 38 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати; 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Частиною З статті 4 цього Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частина 8 ст. 36 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, призначаються відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Згідно ч.1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка мас одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Таким чином, з урахуванням положень у разі виникнення обставин, які одночасно дають особі право на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника на підставі ч, 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, яка призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", то право вибору, який вид пенсії отримувати, залишається за особою, яка звернулася за заявою до пенсійного органу.

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Пунктом 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. №22-1 (далі Порядок) визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника.

Згідно п. 37 Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплата раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, при наявності в особи всіх необхідних документів.

Отже, призначення, перерахунок або переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється пенсійним органом на підставі заяви особи.

Позивачу на підставі її особистої заяви від 30.08.2012 року призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника згідно ст..36 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В заяві відсутні будь-які посилання на те, що смерть годувальника пов'язана з професійним захворюванням.

Також позивач в заяві від 30.08.2012 року не просила призначити їй пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

В той же час відповідачем на підставі довідки про встановлення причинного зв'язку смерті ОСОБА_5 з професійним захворюванням з 20.11.2012 р. протиправно проведено перерахунок пенсії позивачу та її розмір визначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

В матеріалах справи відсутні докази, що позивач після призначення пенсії на підставі ст.. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звертався до відповідача з заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок професійного захворювання відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Тому судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивача з 20.11.2012 року відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення» на підставі довідки про встановлення причинного зв'язку смерті ОСОБА_5, без відповідної заяви позивача.

Відповідно до ч.1 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

На підставі ст.103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав.

В усіх випадках звернення стягнень на пенсію за пенсіонером зберігається не менш як 50 процентів належної пенсії.

Аналіз вищезазначених положень свідчить, що обов'язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера.

Враховуючи, що відповідачем не доведено обставин зловживання з боку ОСОБА_4, які призвели до виплати їй пенсії без законних на те підстав, судова колегія погоджується з тим, що розпорядження пенсійного органу №446 від 25.07.2013 року про утримання з пенсії позивача по 20 % за переплату є протиправним та підлягає скасуванню.

З огляду на наведене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального, процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду, не вбачається.

Керуючись статтями 24, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 01 квітня 2014 року в адміністративній справі №259/11008/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 01 квітня 2014 року в адміністративній справі №259/11008/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 23 травня 2014 року.

Суддя-доповідач І.Д.Компанієць

Судді: В.А.Шальєва

М.В.Бишов