Постанова від 10.06.2009 по справі 20/346/08

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2009 р.

№ 20/346/08

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді

Кравчука Г.А.,

суддів:

Мачульського Г.М.,

Шаргала В.І.

за участю представників сторін:

позивача

не з'явився

відповідача

Грекової Н.М. дов. №19/6 від 01.01.2009 р.

прокурора

Сахно Н.В. -старшого прокурора відділу Генпрокуратури України

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу

Відкритого акціонерного товариства "Запорожкокс"

на постанову

Запорізького апеляційного господарського суду від 05.02.2009 р.

у справі

№20/346/08 господарського суду Запорізької області

за позовом

Запорізького природоохоронного міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі органу , уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах -Державної екологічної інспекції в Запорізькій області

до

Відкритого акціонерного товариства "Запорожкокс"

про

стягнення 2 776,80 грн. шкоди

ВСТАНОВИВ:

Запорізький природоохоронний міжрайонний прокурор звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Запорізькій області до Відкритого акціонерного товариства (надалі ВАТ) "Запорожкокс" про стягнення з 2 776,80 грн. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення відповідачем законодавства про охорону атмосферного повітря.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 08.09.2008 року (суддя Гандюкова Л.П.), залишеним без змін постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 05.02.2009 року (судді: Зубкова Т.П., Кагітіна Л.П., Шевченко Т.М.), позов задоволений: стягнуто з ВАТ "Запорожкокс" на користь місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища бюджету Заводського району м. Запоріжжя 2 776,80 грн. шкоди, відповідним чином розподілені судові витрати.

Доповідач: Шаргало В.І.

Судові рішення мотивовані встановленістю факту забруднення відповідачем атмосферного повітря шкідливими викидами з джерела №432 без відповідного дозволу на такі викиди, за що природоохоронним законодавством встановлена відповідальність у вигляді відшкодування шкоди.

Не погоджуючись з прийнятими у справі рішенням та постановою, ВАТ "Запорожкокс" звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові. Скаржник зокрема зазначає, що вимірювання, на підставі яких розрахована шкода, проведені з-під дефлектора вентиляційної труби, а не у встановлених для цього місцях; акти відбору проб є сфальсифікованими; підприємством були оскаржені дії інспекторів Державної екологічної інспекції до прокуратури, за результатами проведеної прокуратурою перевірки акт відбору проб стаціонарних джерел №15 від 20.09.2007 року було скасовано. Зазначеним обставинам суди попередніх інстанцій не надали належної правової оцінки.

Заслухавши присутніх в судовому засіданні представника відповідача, прокурора, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, судова колегія Вищого господарського суду вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що у вересні 2007 року спеціалістами відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Запорізькій області в ході проведення рейдової перевірки було здійснено відбір проб з організованих викидів стаціонарних джерел ВАТ "Запорожкокс" за адресою: вул. Діагональна, 4 в м. Запоріжжі, про що було складено Акти відбору проб викидів стаціонарних джерел №13 від 15.09.2007 р. (про відбір проб організованих викидів на джерелах ДВ №532, ДВ №432) та №15 від 20.09.2007 р. (про відбір проб організованих викидів на джерелах В-35, ДВ №432, ДВ №307).

Акти складалися в присутності і підписані представниками ВАТ "Запорожкокс", які засвідчили проведення відбору проб, зокрема, з джерела ДВ №432: на другому аркуші Акту №13 в колонці 2 "джерело викиду", з якого здійснено відбір, вказано джерело ДВ №432, в кінці акту міститься підпис начальника цеху Билкова В.Г., яким власноруч здійснено відмітку (мовою оригіналу): "Ист. №432" ("ист." -скорочення "источник", українською мовою -"джерело"); на другому аркуші Акту №15 (продовження розділу 3) також в колонці 2 зазначено джерело ДВ №432, акт підписаний в. о. інженера по екології Новіком С.В. Пункти 4.1 обох Актів, де необхідно зазначати дату видачі та строк дії дозволу Державного управління екології та природних ресурсів в Запорізькій області на викиди забруднюючих речовин відповідними джерелами, залишені не заповненими.

У складених відповідно до вищезазначених Актів Протоколах вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел №13 від 17.09.2007 р. та №15 від 26.09.2007 р. зафіксовано наявність викидів з джерела №432 азоту оксиду, вуглецю оксиду, сірки діоксиду.

Станом на момент відбору проб (так само, як і на момент подання позову) в нормативних документах ВАТ "Запорожкокс", за якими підприємству видано Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №230462 від 01.12.2004 р., по джерелу №432 були відсутні забруднюючі речовини оксиду азоту та оксиду вуглецю. Тобто, в період з вересня 2007 р. по березень 2008 р. (період нарахування заявленої до стягнення шкоди) ВАТ "Запорожкокс" не мало дозволу на викид зі стаціонарного джерела №432 в атмосферне повітря оксиду азоту та оксиду вуглецю.

26.03.2008 р. Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області було внесено припис ВАТ "Запорожкокс" в строк до 07.04.2008 р. надати до інспекції довідку про фактичні години роботи технічного устаткування джерела № 432 в період з 15.09.2007 р. до 19.09.2007 р. включно та з 20.09.2007 р. до 05.03.2008 р. (При цьому відповідача було попереджено, що у випадку невжиття ним найближчим часом заходів по корегуванню дозволу на викиди у атмосферне повітря забруднюючих речовин, виявлених згідно з протоколами № 13 від 17.09.2007 р. та № 15 від 26.09.2007 р., буде розглянуте питання про призупинення технологічного устаткування відповідача, пов'язаного з такими викидами).

На виконання припису ВАТ "Запорожкокс" надано довідку (вих. №35/690) від 03.04.2008 р., згідно з якою устаткування джерела №432 в період з 15.09.2007 р. по 19.09.2007 р. відпрацювало 120 годин, а в період з 20.09.2007 р. по 05.03.2008 р. -4032 години.

Відповідно до розрахунків, здійснених Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, збиток державі внаслідок забруднення ВАТ "Запорожкокс" атмосферного повітря забруднюючими речовинами складає 2 776,80 грн. (в т.ч., 30,97 грн. -за період з 15.09.2007 р. по 19.09.2007 р. та 2 745,83 грн. -за період з 20.09.2007 р. по 05.03.2008 р.).

У квітні 2008 року Державною екологічною інспекцією складено Акт цільової перевірки дотримання повітряохоронного законодавства від 07-10.04.2008 р., яким (у зв'язку із встановленням на підставі протоколів №13 від 17.09.2007 р., №15 від 26.09.2007 р. факту викиду в цеху уловлювання ВАТ "Запорожкокс" забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на такі викиди) відповідачу було приписано, зокрема, здійснити корегування дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в строк до 10.05.2008 р.

За результатами перевірки, проведеної Запорізькою природоохоронною міжрайонною прокуратурою на підставі скарги ВАТ "Запорожкокс" (вих. № 35/626 від 25.03.2008 р.) на дії працівників державної екологічної інспекції в Запорізькій області по відбору проб, проведеному 20.09.2007 р., прокуратурою було внесено протест на Акт відбору проб №15 від 20.09.2007 р. та складено постанови про порушення дисциплінарного провадження відносно державних інспекторів. За результатами розгляду протесту прокурора Акт №15 від 20.09.2007 р. скасовано в частині відбору проб з загальнообмінної вентиляції "В-35" ДВ б/н (про що прокуратурою було повідомлено відповідача листом (вих. № 65-08) від 07.07.2008 р.).

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини п'ятої статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Перелік видів порушень законодавства в галузі охорони атмосферного повітря визначено у статті 33 цього Закону; до них, зокрема, віднесено:

перевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів граничнодопустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел;

викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону;

перевищення обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

недотримання вимог, передбачених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", п. "б" ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими на це органами виконавчої влади.

Відповідно до вимог статті 34 Закону шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

При визначенні розміру збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря застосовується Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.95 N38 (далі - Методика).

Відповідно до п. 5.4 Методики факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється спеціалістами Державної екологічної інспекції Мінекобезпеки України при перевірці підприємств, зокрема, шляхом інструментальних методів контролю.

Згідно з п. 5.1.2 розділу 5 Методики наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються викиди забруднюючих речовин джерелами, які не мають дозволів на викид, в тому числі і по окремих інгредієнтах.

Розрахунки потужності викидів забруднюючих речовин по джерелах або речовинах, які не мають дозволу на викид, ведуться на основі потужності фактичного викиду, визначеної інструментальними вимірами. При цьому час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту оформлення дозволу на викид (п. 6.4 Методики).

З урахуванням вимог наведеного законодавства та встановлених судами обставин справи щодо факту наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря по джерелу №432 за відсутності дозволу на це джерело, господарські суди правомірно задовольнили позовні вимоги щодо стягнення шкоди, заподіяної навколишньому середовищу. При цьому судами враховано ту обставину, що за протестом прокурора скасований Акт відбору проб із стаціонарних джерел №15 від 20.09.2007 року, однак, суди відзначили, що цей акт скасовано в частині, яка не впливає на предмет даного спору і що при розрахунку розміру шкоди прийнято до уваги похибку вимірювання газоаналізатора.

В силу вимог статті 1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази. Тому доводи касаційної скарги, які вимагають додаткової оцінки доказів у справі, що не входить до повноважень касаційної інстанції, до уваги не приймаються.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що під час розгляду справи господарськими судами фактичні обставини справи встановлено на основі повного і об'єктивного дослідження матеріалів справи, висновки судів відповідають цим обставинам і їм надана правильна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, а відтак, у касаційної інстанції відсутні підстави для скасування прийнятих у справі рішень.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Запорожкокс" залишити без задоволення.

Постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 05.02.2009 р. у справі №20/346/08 залишити без змін.

Головуючий суддя

Кравчук Г.А.

Суддя

Мачульський Г.М.

Суддя

Шаргало В.І.