"15" червня 2009 р.
Справа № 10/33-658
Господарський суд Тернопільської області у складі
Розглянув справу
За позовом: Монастириської районної державної адміністрації, м. Монастириськ, вул. Шевченка, 19 Тернопільської області
До відповідача: Відкритого акціонерного товариства “Монастириське АТП -16151”, м. Монастириськ, вул. Шевченка, 150 Тернопільської області
За участю представників:
Позивача: Слюсарчин О.В. -головний спеціаліст сектору юридичного забезпечення та взаємодії правоохоронними органами апарату райдержадміністрації, довіреність №485/02-16 від 24.03.2009р.
Відповідача: Малий І.М. -представника, довіреність від 24.11.2008р.; Чекалюк Я.В. -голова правління, виписка з наказу №1 від 20.09.2008р.
Представникам сторін роз'яснено процесуальні права та обов'язки відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи: До господарського суду Тернопільської області звернулася з позовною заявою Монастириська районна державна адміністрація, м. Монастириськ до Відкритого акціонерного товариства «Монастириська АТП -16151», м. Монастириськ про зобов'язання до укладення ВАТ «Монастриське АТП -16151»до укладення Договору про відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів від 26 січня 2009 року №1 у редакції, запропонованій районною державною адміністрацією.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається про направлення голові правління ВАТ «Монастириське АТП -16151»проект Договору про відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів від 26 січня 2009 року №1. Про те, відповідач подав до Договору Протокол розбіжностей умови якого є неприйнятними для РДА, оскільки, відсутня методика відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів і районна державна адміністрація проводить компенсаційні виплати на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 18 березня 2008 року №111 «Про відшкодування збитків автомобільним перевізникам району від перевезення пільгових категорій пасажирів на приміських маршрутах», Методики розподілу коштів на перевезення пільгових категорій населення Монастириського району, затвердженої головами районної державної адміністрації та районної ради від 28 січня 2007 року та Розрахунку сум компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на регулярних приміських автобусних маршрутах на маршрутній мережі Монастириського району на 2009 рік, затвердженого головою районної державної адміністрації.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 17 квітня 2009 року розгляд справи призначено о 16 годин 29 квітня 2009 року.
Представник відповідача заперечує позовні вимоги та посилається на те, що у відповідності до вимог ч. 7 ст. 181 ГК України, якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовлені або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятними, а позовна заява подана в порушення цієї норми лише 25.03.2009р., що свідчить про те, що договір повинен бути укладеним з врахуванням Протоколу розбіжностей.
Окрім того відповідач вказує на те, що Монастириською РДА порушено норму п. п. 4.1. п.4 Розпорядження голови обласної державної адміністрації від 16 лютого 2009 року №103, якою визначено, що районними державними адміністраціями, виконавчим органом місцевого самоврядування щороку до 1 березня повинні забезпечити укладення договорів з авто перевізниками щодо відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів та в порушення норм ч. 1 ст. 23 ГК України при укладенні договору заснували методику, яка немає ніякої юридичної сили, оскільки, не зареєстрована належним чином в управління юстиції Монастриського району.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги повністю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши представлені документи, суд встановив наступне:
Згідно статті 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи ( у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом свої порушених або оспорюваних і охоронюваних законом інтересів.
Згідно частини 2 статті 7 Закону України «Про автомобільний транспорт», органи виконавчої влади зобов'язані забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок пільгових категорій пасажирів та регулювання.
Відповідно до частини 1 ст. 31 Закону України „Про автомобільний транспорт” відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються:
перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник; умови організації перевезень; показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника; зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту; підтримка проїзної частини автомобільної дороги та під”їздних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів); розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів; механізм їх виплати.
Як встановлено в судовому засіданні, 30 січня 2009 року Монастириська районна державна адміністрація направила на адресу ВАТ “Монастириське АТП -16151” проект Договору про відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів від 26 січня 2009 року №1 у двох примірниках.
10 лютого 2009 року ВАТ «Монастриське АТП -16151» було направлено Протокол розбіжностей до Договору № 1 від 26.01.2009р. в якому зокрема зазначено, що п.1.1. даного договору не вказано приміського маршруту «Коропець-Івано-Франківськ»; п. 1.2.1 викласти в наступній редакції: розрахунок субвенцій проводити згідно спільного розпорядження голів Монастириської районної ради та Монастириської РДА від 08.09.2006р. №371/38, яке розроблене на основі Інструкції №150 від 27.05.1996р., затвердженої наказом Мінстату України і зареєстроване в Міністерстві юстиції України за №258/1283 від 30.05.1996р.; додаток до договору, який розроблений на підставі методики, яка не зареєстрована в установленому порядку, виключити; п. 1.2.2. викласти у наступній редакції: Порядок фінансування видатків здійснюється на основі Постанови КМУ №256 від 04.03.2002р.; розділ 2 додаткові умови до договору п.2.1. викласти у наступній редакції: Сума компенсації за перевезення пільговик категорій пасажирів розраховується на підставі алгоритму: Субвенцій за звітний період дорівнює обсягу виручку від перевезення платних пасажирів за звітний період, помноженому на субвенцію виділену на 2009 рік і поділену на виручку від перевезення платних пасажирів на 2008 рік.
16 лютого 2009 року Монастириською РДА на адресу Голови правління ВАТ «Монастириське АТП-16151»направлено листа за №320/02-23, в якому просила згоди на передачу спору на розгляд суду.
25 лютого 2009 року ВАТ «Монастириське АТП -16151»листом за №20 надало згоду на передачу неврегульованих розбіжностей на вирішення господарському суду.
Згідно із ч.ч.5, 6, 7 ст.181 ГК України сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо).
Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.
В даному випадку між сторонами не досягнуто згоди по умовах, зазначених відповідачем в протоколах розбіжностей.
Позивач 25.03.0209р. подав позов про зобов'язання ВАТ “Монастириське АТП-16151” про спонукання до укладення договору про відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів від 26.01.09р. №1 у редакції, запропонованій Монастириською РДА.
На момент розгляду справи, відсутня єдина методика відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів, районна державна адміністрація проводить компенсаційні виплати на підставі Методики розподілу коштів на перевезення пільгових категорій населення Монастириського району, затвердженої головами районної державної адміністрації та районної ради 28 січня 2007 року та Розрахунку сум компенсаційних виплат перевізником за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на регулярних приміських автобусних маршрутах та маршрутній мережі Монастириського району на 2009 рік, затвердженої розпорядженням голови Монастириської РДА №111 від 18.03.2008р.
Як вбачається з відповіді наданої Монастириським районним управлінням юстиції № 162/03-3 від 24.03.2008р., відповідно до п. 3 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів Міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992р. №731, дане розпорядження «Про відшкодування збитків автомобільним перевізникам району від перевезення пільгових категорій пасажирів на приміських маршрутах»не підлягає державній реєстрації у Монастириському районному управлінні юстиції.
Одним із пунктів Протоколу розбіжностей від 26 січня 2009 року, відповідач пропонує облік перевезених пасажирів проводити відповідно до Інструкції про порядок обліку пасажирів, що перевозяться пасажирським транспортом на маршрутах, затвердженої наказом Міністерства статистики України 27 травня 1996 року №150 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30 травня 1996 року №258/1283, однак посилання не може бути прийняте судом.
Відповідно до роз'яснення, яке надало Головне управління статистики у Тернопільській області у своєму листі від 15 серпня 2008 року № 08-02/205, Інструкція про порядок обліку пасажирів, що перевозяться пасажирським транспортом на маршрутах, затверджена наказом Міністерства статистики України від 27 травня 1996 року № 150 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 30.051996р. №258/1283, використовується виключно у статистичних цілях для визначення загального обсягу перевезених пасажирів. Вказаними у ній коефіцієнтами недоцільно керуватися при виконанні будь-яких інших розрахунків. Що стосується сум покриття збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів у громадському транспорті, то ці питання знаходяться у компетенції Міністерства фінансів України.
Згідно пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 „Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга". Підприємства та організації, що надають послуги з проїзду в міському та приміському транспорті, у разі неможливості подати розрахунки за формою "2-пільга", надсилають уповноваженому органу розрахунки за формою, що встановлюється договором на перевезення пільгових категорій громадян.
Відповідно до ч.5 ст.51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Тому компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян мають здійснюватися відповідно до укладених договорів в межах передбачених у відповідному місцевому бюджеті на зазначену мету.
Згідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256 „Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державним казначейством згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Пунктом 1.2.1 наявних у матеріалах справи проекту спірного договору, запропонованого позивачем, передбачено, що замовник (Монастириська РДА) проводить компенсаційні виплати на підставі розпорядження голови РДА від 18.03.2008р. «Про відшкодування збитків автомобільним перевізникам району від перевезення пільгових категорій пасажирів на приміських маршрутах»та Розрахунку сум компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на регулярних приміських автобусних маршрутах на маршрутній мережі Монастириського району на 2009 рік, розробленого управлінням економіки районної державної адміністрації.
Замовник здійснює відшкодування на основі поданого перевізником розрахунку сум компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд в межах району окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на регулярних міських та приміських автобусних маршрутах на маршрутній мережі Монастириського району за відповідний місяць згідно форми, що додається (п.п.1.2.2 спірних договорів, запропонованих позивачем).
Згідно вимог ст.37 Закону України “Про автомобільний транспорт” автомобільному перевізнику, який здійснює автомобільні перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятись від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч.2 ст.7 вказаного Закону органи виконавчої влади зобов'язані забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів.
Розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 20.06.06р. №372 “Про впорядкування перевезень населення на автобусних маршрутах загального користування, покладено на районні державні адміністрації щорічно до 1 березня забезпечити укладення на місцях договорів з авто перевізниками щодо відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів та неврегульованості тарифів.
Фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі (п.2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02р. №256, із змінами та доповненнями).
Цим же Порядком (п.4) визначено, що перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державним казначейством згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету. Але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Окрім того, щодо пункту 1 Протоколу розбіжностей, то відповідно до п.п. 4.1. п. 4. Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 16.02.2009р. №103 «Про впорядкування перевезень населення на автобусних маршрутах загального користування в області», районні державні адміністрації щорічно до 01 березня повинні забезпечити укладення на місцях договорів з перевізниками щодо відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів.
З досліджених матеріалів вбачається, на час розгляду позову в суді Методика розподілу коштів на перевезення пільгових категорій населення не пройшла державну реєстрацію відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року № 731 “Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів державної виконавчої влади“, яким передбачено, що державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду ( постанови, накази, інструкції тощо ), якщо в них є одна або більше норм, що: мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також підприємств, установ та організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт.
З огляду на зазначене позов не підлягає до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись статтею 129 Конституції України, статтями 1,2,33,44,49,82,84 Господарського процесуального Кодексу України, Законом України „Про автомобільний транспорт”, Інструкцією про порядок обліку пасажирів, що перевозяться громадським транспортом на маршрутах, затвердженої наказом Мінстату України від 27 травня 1996 року №150 та зареєстрованої в Мінюсті України 30 травня 1996 року за №258/1283, Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року №256 “Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету”, Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 „Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", ч. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року № 731 “Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів державної виконавчої влади“ господарський суд, -
1.В позові відмовити.
2.Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили може бути подано апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня його прийняття через господарський суд Тернопільської області.
3.Повний текст рішення складено 15 червня 2009 року.
Суддя