Постанова від 19.05.2014 по справі 162/446/14-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 162/446/14-п

Номер провадження 3/162/215/2014

19 травня 2014 року смт. Любешів

Любешівський районний суд Волинської області у складі:

головуючого - судді Гладіч Н.І.,

при секретарі Пилипчук Р.М.,

за участю прокурорів Лисюка В.В.,

Смітюха В.Г.,

захисника - адвоката ОСОБА_2,

розглянувши матеріали, які надійшли від управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку та жительку АДРЕСА_1, з вищою освітою, працюючу сільським головою Залізницької сільської ради Любешівського району, протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалася,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-9 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне корупційне правопорушення ОСОБА_3, працюючи сільським головою Залізницької сільської ради Любешівського району, будучи посадовою особою органу місцевого самоврядування, виявивши корупційне правопорушення, не вжила заходів щодо протидії корупції, чим порушила вимоги, передбачені ч. 7 ст. 5 Закону України „Про засади запобігання і протидії корупції", відповідальність за яке передбачена ст. 172-9 КУпАП.

В протоколі вказано, що згідно рішення сесії № 1/1 від 11 листопада 2010 року сільським головою Залізницької сільської ради Любешівського району обрана ОСОБА_3, яка з 11 листопада 2010 року і на даний час працює на посаді сільського голови Залізницької сільської ради, отримує заробітну плату за рахунок коштів місцевого бюджету. Відповідно до підпункту „в" пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України „Про засади запобігання і протидії корупції" ОСОБА_3 є суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення.

Статтею 12 Закону України „Про засади запобігання і протидії корупції" передбачено подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов"язання фінансового характеру за минулий рік депутатами місцевих рад. Згідно рішення Залізницької сільської ради Любешівського району від 11.11.2010 року № 1/1 „Про підсумки виборів сільського голови, депутатів сільської ради та визнання їх повноважень" обрано ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 депутатами сільської ради, які, як вказано в протоколі, безпідставно, без будь-яких поважних на те причин не подали до 01.04.2014 року декларації про майно, доходи, витрати і зобов"язання фінансового характеру за 2013 рік до виконавчого апарату Залізницької сільської ради Любешівського району. Зазначено, що ОСОБА_3, працюючи на посаді сільського голови даної сільської ради, будучи особою відповідальною за стан додержання антикорупційного законодавства, виявила факти неподання станом на 18.04.2014 року депутатом ОСОБА_5, який є пенсіонером, депутатами ОСОБА_8, ОСОБА_4, ОСОБА_7, які є суб"єктами господарювання та депутатом ОСОБА_6 декларацій про майно, доходи, витрати і зобов"язання фінансового характеру за 2013 рік, однак не вжила заходів щодо припинення даного корупційного правопорушення і письмово не повідомила про його вчинення спеціальний уповноважений суб"єкт у сфері протидії корупції, хоча зобов"язана була це зробити згідно вимог ч. 7 ст. 5 Закону України „Про засади запобігання і протидії корупції", відповідальність за яке передбачена ст. 172-9 КУпАП.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про засади запобігання і протидії корупції" корупційне правопорушення - це умисне діяння, що містить ознаки корупції, а саме використання певною особою наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, за яке законом установлено кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність.

За змістом ч. 7 ст. 5 Закону України „Про засади запобігання і протидії корупції" посадові і службові особи органів державної влади, посадові особи місцевого самоврядування у разі виявлення корупційного правопорушення чи одержання інформації про вчинення такого правопорушення працівниками відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування зобов'язані у межах своїх повноважень ужити заходів щодо припинення такого правопорушення.

Відповідно до ст. 252 КУпАП, суд, який розглядає справу про корупційне правопорушення, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 172-9 КУпАП передбачено відповідальність за, невжиття передбачених законом заходів посадовою чи службовою особою органу державної влади, посадовою особою місцевого самоврядування, юридичної особи, їх структурних підрозділів у разі виявлення корупційного правопорушення.

Під час судового розгляду ОСОБА_3 вину свою не визнала, показала, що на сесії Залізницької сільської ради Любешівського району від 14.03.2014 року вона особисто повідомляла всіх депутатів Залізницької сільської ради Любешівського району про обов"язок останніх подання за місцем роботи, а безробітнім та непрацюючим до сільської ради декларації про майно, доходи, витрати та зобов"язання фінансового характеру за 2013 рік, за її вказівкою секретар сільської ради ОСОБА_9 підготувала та роздала їм бланки декларацій. Про те, що ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 не подали декларацій не знала, оскільки депутати ОСОБА_4, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 є суб"єктами господарювання, які використовують найману працю, декларації заповняють та зберігають за місцем роботи, депутат ОСОБА_6 працює у державному підприємстві „Любешівське лісомисливське господарство", куди подає декларацію, депутат ОСОБА_5 є пенсіонером, а тому декларацію повинен був подати у сільську раду відповідальній особі, яка займається кадровою роботою.

Про факт неподання декларації депутатом ОСОБА_5 дізналась від секретаря сільської ради ОСОБА_9 та працівника міліції - старшого оперуповноваженого в ОВС ВБК УБОЗ УМВС України у Волинській області Кондратюка Р.Т. 17 квітня 2014 року, про що вказала в протоколі про корупційне правопорушення. Про те, що інші депутати ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 ніби-то не подали декларації їй повідомив старший оперуповноважений в ОВС ВБК УБОЗ УМВС України у Волинській області Кондратюк Р.Т., виявивши 17.04.2014 року, що ОСОБА_5 не подав декларацію, одразу його повідомила про необхідність подання декларації. Того ж дня ОСОБА_5 декларацію заповнив і подав до сільської ради. Про ці факти повідомила старшому оперуповноваженому в ОВС ВБК УБОЗ УМВС України у Волинській області Кондратюку Р.Т.

Доповнила, що до 17 квітня 2014 року їй не було відомо, що депутати ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 не подали декларацій. Відповідно до плану роботи Залізницької сільської ради Любешівського району звіт депутатів про подання декларацій заплановано на ІІ квартал 2014 року, а тому станом на 17.04.2014 року їй не було відомо що депутати ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 не подали декларації, тому вона і не могла повідомити про це відповідний суб"єкт, який здійснює заходи щодо протидії корупції. В протоколі про корупційне діяння визнала факт неподання депутатами ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 декларацій до сільської ради станом на 17.04.2014 року.

В суді встановлено, що згідно рішення сесії Залізницької сільської ради Любешівського району № 1/1 від 11 листопада 2010 року сільським головою даної сільської ради обрана ОСОБА_3, яка з 11 листопада 2010 року і на даний час працює на посаді сільського голови вказаного органу місцевого самоврядування, отримує заробітну плату за рахунок коштів місцевого бюджету. Відповідно до підпункту „в" пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України „Про засади запобігання і протидії корупції" ОСОБА_3 є суб'єктом відповідальності за вчинення корупційного правопорушення.

Факт повідомлення депутатів щодо обов"язку подачі декларацій на сесії сільської ради 14.03.2014 року ствердили свідки ОСОБА_9, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, вони ж вказали, що отримали від ОСОБА_9 бланки декларацій. Даний факт стверджується протоколом сесії Залізницької сільської ради Любешівського району від 14.03.2014 року.

Як показали свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ними дійсно не було подано декларації про майно, доходи, витрати та зобов"язання фінансового характеру за 2013 рік, однак вони про це сільського голову та секретаря сільської ради не повідомили.

Постановою судді Любешівського районного суду від 06 травня 2014 року ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та піддано адміністративному стягненню у виді штрафу.

ОСОБА_8, ОСОБА_7 повідомили, що є суб"єктами господарювання, заповнили декларації про майно, доходи, витрати та зобов"язання фінансового характеру за 2013 рік до 01 квітня 2014 року та зберігали їх за місцем роботи, подали суду їх копії. Про те, що декларації потрібно подавати в сільську раду і кому - не знали.

ОСОБА_5 ствердив, що подав декларацію на вимогу сільського голови 17 квітня 2014 року, що підтвердив її копією.

ОСОБА_6 ствердив, що працює майстрем лісу в ДП „Любешівське ЛМГ" і заповнив та подав декларацію за місцем роботи.

Старший оперуповноважений в ОВС ВБК УБОЗ УМВС України у Волинській області Кондратюк Р.Т. ствердив в суді, що не перевіряв під час складання протоколу про корупційне правопорушення подання декларацій депутатами ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_4 та ОСОБА_6 за місцем їх роботи, пояснень в них не відбирав, не перевіряв посадових інструкцій посадових осіб сільської ради на предмет закріплення особи, на яку покладено обов"язок ведення кадрового діловодства в сільській раді та відповідального за стан додержання антикорупційного законодавства працівниками та депутатами сільської ради. Крім того, доповнив, що депутати ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 до відповідальності за неподання декларацій не притягувалися.

Між тим, постановою Кабінету Міністрів України № 16 від 11 січня 2012 року „Про затвердження Порядку зберігання документів і використання відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов"язання фінансового характеру, та відомостей щодо відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента" передбачено, що декларації депутатів місцевих рад подаються та зберігаються у кадрових службах органів місцевого самоврядування.

Відповідно до посадових обов"язків, затверджених розпорядженням сільського голови Залізницької сільської ради Любешівського району від 06.12.2010 року № 55 обов"язки по веденню діловодства в сільській раді в тому числі і кадрового покладено на секретаря сільської ради ОСОБА_9 Дану обставину підтвердили в суді ОСОБА_3 та ОСОБА_9

Отже, з пояснень ОСОБА_3 та вище зазначених свідків вбачається, що в Залізницькій сільській раді Любешівського району порядок прийняття, обліку та зберігання декларацій депутатів про майно, доходи, витрати і зобов"язання фінансового характеру відсутній, відповідальна за це особа не призначена.

Згідно з роз'ясненням Міністерства юстиції України від 05.12.2012 року, стосовно деяких положень Закону України „Про засади запобігання і протидії корупції", (до врегулювання на рівні законодавства, внесення змін до ст. 8 Закону України „Про статус депутатів місцевих рад" Законом № 224-У11 (224-18) від 14.05.2013 року), зокрема в частині подання декларацій депутатами місцевих рад передбачено, що відповідно до статті 12 Закону України „Про засади запобігання і протидії корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону. Якщо депутатами є самозайняті особи, не працюючі особи, то вони повинні подавати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік до апаратів відповідних рад або їх виконавчих комітетів.

Цим же Листом роз'яснено порядок зберігання документів і використання відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затверджений постановою КМУ від 11 січня 2012 року № 16, відповідно якого декларації зберігаються в особових справах у кадрових підрозділах відповідних органів державної влади або органів місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права. Отже збирання, зберігання та організація процедури опублікування декларації має здійснюватися кадровим підрозділом відповідного державного органу, органу місцевого самоврядування або юридичної особи публічного права.

Проте серед суб'єктів подання декларації є також особи, для яких державний орган місцевого самоврядування не є основним місцем роботи. В даному випадку це депутати місцевих рад, для яких орган місцевого самоврядування не є основним місцем роботи або самозайняті особи чи пенсіонери, для яких законодавець визначив подання декларацій до апаратів відповідних рад або їх виконавчих комітетів, однак не дає чітких вказівок щодо порядку подання та зберігання декларацій.

Пунктом 56 рішення Європейського суду з прав людини у справі „Щокін проти України" констатовано, що відсутність в національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення такого важливого фінансового питання, порушує вимогу „якості закону", передбаченою Конвенцією, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника.

З наведеного вбачається, що при вирішенні питань, пов'язаних з притягненням особи до адміністративної відповідальності суд має додержуватись принципу юридичної визначеності закону, на якому ґрунтується висновок порушення особою врегульованих нормативно-правовими актами відносини, за що настає передбачена законом відповідальність.

Враховуючи законодавчу невизначеність порядку дій самозайнятих осіб, пенсіонерів, які є депутатами міських рад, в частині порядку подання, зберігання декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, відсутність в Залізницькій сільській раді Любешівського району порядку прийняття, обліку, зберігання декларацій та уповноваженої на це особи, що підтверджується показаннями свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_9, свідків ОСОБА_8, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 про подання декларацій за місцем роботи, ОСОБА_5 про подання декларацій на вимогу ОСОБА_3 - сільського голови одразу після виявлення факту її неподання, зібраними судом письмовими доказами, визначення ч. 1 ст.1 Закону України „Про засади запобігання та протидії корупції", суд приходить до висновку про відсутність в діях особи ОСОБА_3 складу адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Під час розгляду справи в суді не здобуто будь-яких доказів на підтвердження того факту, що ОСОБА_3, як посадова особа органу місцевого самоврядування, виявила корупційне правопорушення чи отримала інформацію про вчинення такого правопорушення, а тому не могла вжити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомити про його вчинення спеціально уповноважений суб"єкт у сфері протидії корупції і, що вона таким чином, порушила вимоги ч. 7 ст. 5 Закону України „Про засади запобігання та протидії корупції".

За таких обставин справа відносно ОСОБА_3 підлягає закриттю, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-9 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 284 п.3 , 247 п.1 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-9 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора.

На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу або внесено протест прокурора до апеляційного суду Волинської області через Любешівський районний суд.

Головуючий: