Постанова від 19.05.2014 по справі 373/1080/14-а

Справа № 373/1080/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2014 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Залеської А.О.

при секретарі Руденко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у місті Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії,-

встановив:

22 квітня 2014 року до суду звернулася ОСОБА_1 з вказаним позовом до управління УПФ України в місті Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області, в якому просить визнати неправомірними дій відповідача та зобов'язати його здійснити перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації.

Свій позов ОСОБА_1 мотивує тим, що 07 березня 2014 року їй було призначено пенсію за віком відповідно до положень Закону України «Про державну службу» на підставі довідок, до яких не були включені всі складові заробітної плати, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 14 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до УПФ України в місті Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області з заявою про перерахунок пенсії та подала довідку № 1642/05 від 14.04.2014 «Про складові заробітної плати та премії за останні 24 календарних місяців», де серед інших виплат по заробітній платі, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове соціальне страхування, значиться матеріальна допомога на загальну суму 13246,11 грен. та індексація в сумі 9842,36 грн. Однак, відповідач відмовляє їй в перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, яка додана до позовної заяви.

В судовому засіданні позивач позов підтримала та просить суд визнати незаконною відмову УПФ України в місті Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, пославшись на порушення відповідачем ст.ст. 33,37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У зв'язку з цим позивач просила суд зобов'язати УПФ України в місті Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області провести перерахунок її пенсії з 07.03.2014 на підставі довідки від 14.04.2014 № 1642/05, враховуючи всі складові заробітної плати, в тому числі матеріальну допомогу та суми індексації.

Представник відповідача позов не визнала та надала суду заперечення, посилаючись на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога не включається до заробітку, з якого обчислюється пенсія, так як не зазначена в переліку складових заробітної плати. Вважає, що нарахування позивачці пенсії проведено у відповідності з нормами чинного законодавства, та відповідно до Порядку визначення заробітної плати при обчисленні пенсій державним службовцям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 р. Порушень з боку Управління Пенсійного Фонду України у місті Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області немає.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши думку сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Сторони визнали, що ОСОБА_1 з 07.03.2014 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області та отримує пенсію державного службовця.

Розмір її пенсії був визначений відповідачем на підставі довідки № 12-01 від 06.03.2014 та № 12 про заробітну плату, які містяться в матеріалах пенсійної справи.

У довідці №12, окрім інших складових заробітної плати відображені відомості про розмір матеріальної допомоги позивача за останні 24 календарних місяці, яка спочатку була врахована при обчисленні пенсії державного службовця, а потім після проведеної перевірки цей розмір було виключено з її заробітної плати для обчислення пенсії. Ці обставини підтверджуються матеріалами пенсійної справи та визнані сторонами.

14 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою здійснити їй перерахунок призначеної раніше пенсії з врахуванням виплат на матеріальну допомогу та індексації, взявши за основу довідку № 1642/05, видану 14.04.2014 Управлінням пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі (а.с.9).

В довідці вказано, що ОСОБА_1 за період роботи з 01.04.2012 по 01.04.2014 здійснено також інші виплати у виді матеріальної допомоги на загальну суму 13246,11 грн. та індексація на суму 9842,36 грн. На всі виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

15 квітня 2014 року позивачу надана відповідь УПФ в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі, в якій зазначено, що підстав для перерахунку пенсії немає.

Позивач, вважаючи свої права порушеними, звернувся до суду.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року №1261, Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 цього Закону в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-ХІІ), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови КМ України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 1 Постанови № 865 установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України № 3723, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Отже, чинне на момент спірних правовідносин законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога, індексація належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входили до системи оплати державного службовця.

В постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11 (за аналогічним позовом) визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З урахуванням наведених норм та обставин справи, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії є неправомірними, оскільки при нарахуванні та виплаті позивачу матеріальної допомоги та індексації страхові внески на обов'язкове державне пенсійне (соціальне) страхування були сплачені, а отже наведені складові заробітної плати повинні враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 46 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці» ст.ст.19, 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також, керуючись ст.ст.11, 71, 122, 159, 160, 162, 163, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у місті Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області, щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 на підставі довідки від 14.04.2014 № 1642/05 про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у місті Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області провести перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 07.03.2014 на підставі довідки від 14.04.2014 № 1642/05 про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи, врахувавши окрім іншого, такі складові як матеріальна допомога на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань та суму індексації.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: А.О. Залеська