Постанова від 16.05.2014 по справі 253/5043/14-а

16.05.2014 Суддя: Марченко Н. Ю.

Справа № 253/5043/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2014 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області в складі: головуючого - судді Марченко Н.Ю. при секретарі Сердцовій К.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Горлівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки від 10.04.2014 року № 60 про відмову в перерахунку пенсії за віком; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії за віком з урахуванням всіх виплат, на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески, з моменту призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу". Позивач посилається на те, що з 8 квітня 2014 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Розмір пенсії визначений без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації зарплати. З метою перерахунку пенсії вона звернулася до відповідача з відповідною заявою. Проте рішенням відповідача від 10.04.2014 року № 60 їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на положення ст. 33 Закону України "Про державну службу" та Постанову КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". З даним рішенням відповідача вона не згодна та вважає його неправомірним та таким, що не відповідає діючому законодавству.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, в якій просила справу розглянути в її відсутність.

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, заперечень проти позову не надав. За таких обставин суд не вбачає підстав для відкладення судового розгляду та вважає можливим розглядати справу у відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі даних та доказів.

Суд, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами вважає встановленим наступне:

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки. З 8 квітня 2014 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». При призначенні позивачу пенсії відповідачем не була врахована довідка від 7 квітня 2014 року № 02-1145, видана Горлівською міською радою про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", до якої включені суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки та індексації заробітної плати.

Так, відповідно до рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки від 10.04.2014 року № 60 «Про призначення пенсії» позивачу призначено пенсію без урахування вищевказаних виплат з посиланням на ст. 33 Закону України "Про державну службу" та Постанову КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", відповідно до якої заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, а матеріальна допомога при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця не враховується.

Суд вважає, що таке рішення відповідача не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства з огляду на таке:

Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України "Про державну службу" державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Із довідки Горлівської міської ради № 02-1145 від 07.04.2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), що подається для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", вбачається, що позивачу була виплачена матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. На всі виплати, включені в довідку, нараховано внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, врегульовано ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Так, частина 1 статті 66 зазначеного Закону визначає, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

При цьому в даному випадку перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Такі висновки викладені в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року в справі за аналогічним позовом фізичної особи до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, а також постанові Верховного Суду України від 6 листопада 2013 року в справі за аналогічним позовом фізичної особи до Управління Пенсійного фонду в м. Івано-Франківську про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Згідно ч. 1 ст. 244-2 КАСУ рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Враховуючи наведене, суд вважає необхідним визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки від 10.04.2014 року № 60 щодо призначення позивачу пенсії без урахування сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки та індексації заробітної плати, на які нараховано внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії державного службовця з моменту її призначення, тобто з 8 квітня 2014 року, включивши до розрахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Разом з тим, суд не вбачає підстав для скасування вищевказаного рішення відповідача щодо призначення позивачу пенсії, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають. Суд вважає, що порушені права позивача достатньою мірою будуть поновлені шляхом визнання рішення відповідача протиправним та зобов'язання зробити перерахунок призначеної позивачу пенсії.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАСУ, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки від 10.04.2014 року № 60 про призначення

ОСОБА_1 пенсії державного службовця без урахування сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки та індексації заробітної плати, на які нараховано внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з 08.04.2014 року, включивши до розрахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і індексації заробітної плати, на які нараховано внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Донецької області шляхом подання апеляційної скарги через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки протягом десяти днів з дня оголошення постанови. Особи, які беруть участь у справі і не були присутні під час оголошення постанови, мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Н. Ю. Марченко