Постанова від 02.06.2009 по справі 10/123-08

КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01033, м.Київ, вул.Жилянська 58-б тел. 284-37-31

Іменем України

ПОСТАНОВА

02.06.09 р. № 10/123-08

Київський міжобласний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Корсакової Г.В.,

суддів: Гаврилюка О.М.,

Рудченка С.Г.

При секретарі судового засідання Лебедєвої С.В.

за участю представників:

від прокуратури: Сивець А.М.;

від позивача: не з'явились;

від відповідача: Пишна С.Ю. -за довіреністю;

від третьої особи на стороні позивача: не з'явились;

від третьої особи 1 на стороні відповідача: не з'явились;

від третьої особи 2 на стороні відповідача: Парадна Т.Ю. -за довіреністю;

від третьої особи 3 на стороні відповідача: не з'явились;

від третьої особи 4 на стороні відповідача: Соловйов А.С. -за довіреністю;

розглянувши апеляційне подання В.о. прокурора м. Біла Церква на рішення господарського суду Київської області від 16.12.2008 року

по справі № 10/123-08 (суддя Тищенко О.В.)

за позовом Прокурора м. Біла Церква в інтересах держави в особі Шкарівської сільської ради

до Білоцерківської міської ради, м. Біла Церква

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління земельних ресурсів Білоцерківського району Київської області, м. Біла Церква

треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:

1. Приватне підприємство «Еркер», м. Біла Церква

2. Управління земельних ресурсів у м. Біла Церква, м. Біла Церква

3. Білоцерківська районна державна адміністрація , м. Біла Церква

4. Київська обласна рада, м. Київ

про скасування рішення суб'єкта владних повноважень

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Київської області від 16.12.2008 року у задоволенні позову Прокурора м. Біла Церква в інтересах держави в особі Шкарівської сільської ради до Білоцерківської міської ради про скасування п. 7.8 рішення другої сесії Білоцерківської міської ради п'ятого скликання «Про попереднє погодження місця розташування об'єкту, надання земельних ділянок в оренду, постійне користування та у власність»від 02.06.2006р. № 21 відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, В.о. прокурора м. Біла Церква звернувся до апеляційного господарського суду з апеляційним поданням, в якому просить скасувати рішення господарського суду Київської області від 16.12.2008 року та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі. Одночасно скаржником заявлено клопотання про відновлення пропущеного процесуального строку для внесення апеляційного подання.

На підставі апеляційного подання В.о. прокурора м. Біла Церква на рішення господарського суду Київської області від 16.12.2008 року, згідно ст. ст. 53, 93, 98 ГПК України, Київським міжобласним апеляційним господарським судом ухвалою від 10.03.2009 р. відновлено строк для внесення апеляційного подання та порушено апеляційне провадження.

Білоцерківською міською радою подано відзив на апеляційне подання від 06.04.2009р. №1-13-1486, в якому відповідач погоджується з рішенням господарського суду Київської області від 16.12.2008р. та вважає його законним, повним та обґрунтованим.

Приватним підприємством «Еркер»подано відзив на апеляційне подання, в якому третя особа просить рішення господарського суду Київської області від 16.12.2008р. залишити без змін, а апеляційне подання -без задоволення.

Управління земельних ресурсів у м. Біла Церква в поданому відзиві на апеляційне подання, вважає рішення господарського суду Київської області від 16.12.2008р. законним та обґрунтованим, а апеляційне подання таким, що задоволенню не підлягає.

Ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 07.04.2009р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -Київську обласну раду.

З метою повного, всебічного та об'єктивного з'ясування фактичних обставин справи та надання учасникам провадження можливості подати додаткові документи розгляд апеляційного подання відкладався.

Управлінням земельних ресурсів у м. Біла Церква подано клопотання (вх. № 2-05/1789-н від 02.06.2009р.), в якому третя особа просить перенести розгляд справи на шість тижнів для надання додаткових документів та більш детального вивчення матеріалів справи.

Зазначене клопотання залишено судовою колегією без задоволення, як необгрунтоване.

Представники позивача, Управління земельних ресурсів Білоцерківського району Київської області, ПП «Еркер»та Білоцерківської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Судова колегія вважає, що відсутність названих учасників провадження не перешкоджає апеляційному перегляду рішення господарського суду Київської області від 16.12.2008 року, оскільки їх явка в судове засідання обов'язковою не визнавалась.

Прокурор в судовому засіданні вимоги апеляційного подання підтримав та просив його задовольнити.

Представники відповідача та третіх осіб 2, 4 без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача заперечили проти доводів апеляційного подання.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх учасників провадження, обговоривши доводи апеляційного подання, колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду виходить з наступних обставин.

Рішенням другої сесії Білоцерківської міської ради п'ятого скликання «Про попереднє погодження місця розташування об'єкту, надання земельних ділянок в оренду, постійне користування та у власність»від 02.06.2006р. № 21 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано земельну ділянку в оренду на 5 років Приватному підприємству “Еркер” під розміщення групи житлових будинків з вбудованими офісними приміщеннями по вул. Леваневського в м. Біла Церква, загальною площею 1,2171га (в тому числі відведених під будівництво - 1,2171га) за рахунок земель Білоцерківської міської ради (п.7.8) (а.с.18-38).

Згідно довідки Шкарівської сільської ради Білоцерківського району Київської області від 29.05.07р. № 02-18-602 земельні ділянки, що розташовані в м. Біла Церква, вул. Леваневського (біля ПТУ №9) знаходяться в адміністративних межах Шкарівської сільської ради (а.с. 39).

Прокуратурою м. Біла Церква на рішення другої сесії Білоцерківської міської ради п'ятого скликання «Про попереднє погодження місця розташування об'єкту, надання земельних ділянок в оренду, постійне користування та у власність»від 02.06.2006р. № 21 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання земельної ділянки в оренду на 5 років ПП «Еркер»під розміщення групи житлових будинків з вбудованими офісними приміщеннями по вул. Леваневського в м. Біла Церква, загальною площею 1,2171га (в тому числі відведених під будівництво -1,2171га) за рахунок земель Білоцерківської міської ради було внесено протест № 4644 від 20.07.2007р.

Згідно з витягу з протоколу засідання сімнадцятої сесії Білоцерківської міської ради п'ятого скликання від 07.08.2007р. рішення за результатами голосування про скасування п.7.8. оскаржуваного рішення Білоцерківської міської ради не було прийнято, у зв'язку із чим 22.08.2007р. прокуратурою м. Біда Церква на рішення другої сесії Білоцерківської міської ради п'ятого скликання «Про попереднє погодження місця розташування об'єкту, надання земельних ділянок в оренду, постійне користування та у власність»від 02.06.2006р. № 21 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання земельної ділянки в оренду на 5 років ПП «Еркер»під розміщення групи житлових будинків з вбудованими офісними приміщеннями по вул. Леваневського в м. Біла Церква, загальною площею 1,2171га (в тому числі відведених під будівництво -1,2171га) за рахунок земель Білоцерківської міської ради було внесено повторний протест.

Як вбачається з витягу з протоколу засідання двадцять третьої сесії Білоцерківської міської ради п'ятого скликання від 25.10.2007р. рішення за результатами голосування про скасування п.7.8. оскаржуваного рішення Білоцерківської міської ради не прийнято (а.с. 49-59).

Рішенням Шкарівської сільської ради Білоцерківського району від 14.01.2008р. № 10-320 погоджено ПП «Еркер»викуп земельної ділянки несільськогосподарського призначення для незавершеного будівництва групи житлових будинків площею 1,3 га, які належать їм на підставі права власності, за адресою: м. Біла Церква вул. Леваневського, в адміністративних межах Шкарівської сільської ради (а.с. 60).

З огляду на наведені обставини, прокурор м. Біла Церква в інтересах держави в особі Шкарівської сільської ради звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Білоцерківської міської ради, в якому просить скасувати п. 7.8 Рішення другої сесії Білоцерківської міської ради п'ятого скликання «Про попереднє погодження місця розташування об'єкту, надання земельних ділянок в оренду, постійне користування та у власність»від 02.06.2006р. № 21 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки в оренду на 5 років Приватному підприємству “Еркер” під розміщення групи житлових будинків з вбудованими офісними приміщеннями по вул. Леваневського загальною площею 1,2171га (в тому числі відведених під будівництво -1,2171га) за рахунок земель Білоцерківської міської ради.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення вимог ст. ст. 12, 83 Земельного Кодексу України, ст.4 Закону України «Про оренду землі»Білоцерківська міська рада спірним пунктом рішення затвердила проект відведення та надала в оренду на 5 років Приватному підприємству “Еркер” під розміщення групи житлових будинків з вбудованими офісними приміщеннями по вул. Леваневського земельну ділянку загальною площею 1,2171га (в тому числі відведених під будівництво -1,2171га) з перевищенням своїх повноважень, оскільки вказана земельна ділянка знаходиться в адміністративних межах Шкарівської сільської ради та до земель Білоцерківської міської ради ніколи не передавалась.

Перевіривши матеріали справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування місцевим господарським судом норм законодавства, судова колегія дійшла висновку, що апеляційне подання підлягає задоволенню частково, а провадження у справі - припиненню на підставі п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України.

Приписи статей 13 і 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. ст. 142 - 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, зокрема, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування»сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить: розпорядження землями територіальних громад; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Статтею 83 ЗК України встановлено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Відповідно до ч. 6, 7 ст. 93 ЗК України орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Статтею ст. 4 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Згідно п. 12 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до п. 15 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 27.06.2007р. № 04-5/120 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам», господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, оскільки земля є об'єктом цивільних прав і обов'язків і використовується в господарській діяльності на підставі цивільно-правових угод. До таких справ слід відносити справи, пов'язані із захистом права власності або користування землею, в яких, захищаючи свої цивільні права і охоронювані законом інтереси, беруть участь суб'єкти господарської діяльності. Якщо предметом спору є право власності на земельну ділянку або право користування нею, в тому числі відновлення порушеного права третьою особою, яка на підставі рішень владних органів претендує на спірну земельну ділянку, то такий спір є спором про право і незалежно від участі в ньому органу, яким земельна ділянка надана у власність або у користування, повинен вирішуватися в порядку господарського судочинства.

З матеріалів справи вбачається, що спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку із прийняттям Білоцерківською міською радою Рішення від 02.06.2006р. № 21 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки в оренду на 5 років Приватному підприємству “Еркер” під розміщення групи житлових будинків з вбудованими офісними приміщеннями по вул. Леваневського загальною площею 1,2171га (в тому числі відведених під будівництво -1,2171га) за рахунок земель Білоцерківської міської ради, яке, як вважає прокурор, прийняте Білоцерківською міською радою з порушенням вимог ст. ст. 12, 83 Земельного Кодексу України, ст.4 Закону України «Про оренду землі», а саме з перевищенням своїх повноважень, посилаючись на те, що вказана земельна ділянка знаходиться в адміністративних межах Шкарівської сільської ради та до земель Білоцерківської міської ради ніколи не передавалась.

Таким чином, спір між сторонами полягає у тому, до відання якої територіальної громади (Шкарівської сільської ради чи Білоцерківської міської ради) належить спірна земельна ділянка, а відповідно, до повноважень позивача чи відповідача віднесено розпорядження нею.

Отже, судова колегія вважає помилковим висновок місцевого господарського суду про те, що між сторонами виник спір про право користування земельною ділянкою.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Компетенцію органу чи посадової особи становлять їхні повноваження, визначені законом.

Позивачем у таких спорах є суб'єкт владних повноважень, якщо він вважає, що інший суб'єкт владних повноважень -відповідач своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або що прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.

Згідно п.7 ч.1 ст.3 КАС України суб'єкт владних повноважень -це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що дана справа за суб'єктним складом сторін та предметом спору є справою адміністративної юрисдикції, а тому не підвідомча господарському суду.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

Оскільки судова колегія дійшла висновку, що даний спір не підвідомчий господарському суду, провадження у справі підлягає припиненню, а рішення господарського суду Київської області від 16.12.2008р. скасуванню.

Враховуючи викладене, керуючись п. 1 ст. 80, ст. ст. 99, 101 -105 ГПК України, Київський міжобласний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційне подання В.о. прокурора м. Біла Церква на рішення господарського суду Київської області від 16.12.2008 року у справі № 10/123-08 задовольнити частково.

2. Рішення господарського суду Київської області від 16.12.2008 року у справі № 10/123-08 скасувати.

3. Провадження у справі припинити.

4. Матеріали справи № 10/123-08 повернути до господарського суду Київської області.

Головуючий суддя Г.В. Корсакова

Судді: С.Г. Рудченко

О.М. Гаврилюк

Дата відправки 17.06.09