Рішення від 19.05.2014 по справі 908/934/14

номер провадження справи 6/14/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.05.2014 Справа № 908/934/14

За позовом Комунального підприємства "Водоканал" (69002, м. Запоріжжя, вул. Артема, 61)

До Товариства з обмеженою відповідальністю "Лакма-Z" (вул. Сталеварів, 30-а, оф. 110, м. Запоріжжя, 69035; вул. Патріотична, буд. 54/41-а, м. Запоріжжя, 69000)

Про стягнення 28 099 грн. 39 коп.

Суддя Місюра Л.С.

За участю представників :

Від позивача: Дунаєнко О.О. - дов. № 8 від 08.01.2014р.

Від відповідача: Готовкін О.К. - дов. від 18.04.2014р. № 1, Дмитрієв Є.М. - дов. від

18.04.2014р. № 1

Розглянувши матеріали справи за позовом Комунального підприємства "Водоканал" м. Запоріжжя до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лакма-Z " м. Запоріжжя про стягнення 28 099 грн. 39 коп., суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить стягнути з відповідача плату за безоблікове водокористування в сумі 28 099 грн. 39 коп.

Розгляд справи двічі відкладався.

19.05.2014р. розгляд справи продовжений та прийнято рішення.

Позивач надав письмові пояснення відносно розрахунку суми заборгованості, де вказав наступне: розрахунок суми заборгованості визначається за формулою: Q= п Д2 : x v x t. Розрахунок витрат води згідно п. 3.3 «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» виконується за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин на добу. Пропускна спроможність - це метрична характеристика, яка дозволяє показувати та розраховувати співвідношення граничного обсягу рідини за одиницю відносно часу через трубу. Водопровідна труба за своєю формою є циліндром, тому для визначення обсягу води у ній необхідно визначити об'єм цієї геометричної фігури, що розраховується, виходячи з певної одиниці часу - 1 секунди. Об'єм циліндру визначається за формулою: V = Sh, де V - об'єм, S - площа кола (основа), h - висота. Згідно п. 3.3. Правил швидкість руху води у трубі - 2 м/с, тому в одиницю часу - секунду висота циліндру, тобто, труби складає 2 м. Треба визначити площу кола, для чого використовується формула: S = р r2= р d2/4, де: р (пі) = число 3,14, r - радіус кола, d - діаметр кола. Діаметр труби дорівнює 25 мм, тобто 0,025 м, радіус = діаметр, поділений на 2, тобто 0, 025 м / 2 = 0,0125 м. Розраховуємо площу кола, де діаметр дорівнює 0, 025 м: S= р r2= 3,14 х 0, 0125 м х 0, 0125 м = 0, 000490625 м2, або S = рd2/4 = 3,14 х 0, 025 х 0,025 /4 = 0, 000490625 м2. Таким чином, ці формули для визначення площі кола є рівнозначними. Після визначення площі кола, тобто перерізу труби, можна визначати об'єм циліндру для визначення пропускної спроможності труби вказаного діаметру за одиницю часу - 1 секунду. Об'єм циліндру = площа кола х висоту циліндру = 0, 000490625 м2 х 2 м = 0,00098125 м3 (за секунду). Такий обсяг води перебуває у трубі діаметром 0, 025 м протягом 1 секунди при швидкості руху води 2 м/с. 1 година = 3600 секунд, тому для визначення обсягу води у трубі діаметром 0, 2 м протягом години необхідно об'єм води за секунду помножити на кількість секунд у годині, тобто 3600 сек. 0,00098125 м3 х 3600 сек. = 3,533 м3/год (об'єм води за годину за пропускною спроможністю труби вводу діаметром 0,025 м). Розрахунок за добу складає 24 години х 3, 5325 м3 = 84, 792 м3. Розрахунковий період взято з 28.06.2013 по 29.07.2013 (з дня виписки останнього акту на оплату, до дня виявлення порушення). Відповідачу нараховані витрати води за 32 діб, що складає: 84, 792 м3 х 32 діб = 2 713,344 м3. Вартість послуг складає: Вода - 2 713,344 м3 х тариф 5,14 грн. = 13 946,59 грн. Стоки - 2713,344 м3 х тариф 3,49 грн. = 9 469, 57 грн. Разом - 23 416,16 грн. ПДВ - 4 683,23 грн. До сплати - 28 099,39 грн. Стосовно акта, яким було виявлено пропущення строку держповірки позивач зазначає наступне: 29.07.2013р. представниками позивача в присутності відповідальної особи відповідача проведено перевірку водогосподарської діяльності по майданчику: Набережна магістраль. За результатами обстеження складено акт технічного обстеження водопроводу № 99 від 29.07.2013р.. Вказаним актом зафіксовано, що строк держповірки приладу обліку марки КВ 1,5 № 070719 на вводі Ду = 25 мм сплинув. Актом № 100 від 29.07.2013 року було надано припис відповідачу про встановлення до 03.08.2013 року на водопровідному уводі держповіреного приладу обліку. Даний акт отримав директор підприємства Готовкін С.А за договором, про що свідчить підпис та печатка підприємства. За таких підстав, позивач не направляв іідповідачу поштою вищезазначений акт.

Також позивач надав суду пояснення на заперечення відповідача, де вказав наступне: в запереченнях на позовну заяву відповідач посилається на п 1.1 "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р. (надалі «Правила користування...») в якому вказано, що «Правила користування...» є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод. У зв'язку з тим, що водопровідні мережі відповідача не приєднанні до мереж централізованого водопостачання, тому позивач безпідставно розрахувавав об'єм спожитої води відповідно п.3.3, 3.4, 5.14 «Правил користування...». Крім того, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача мотивуючи це тим що, позивач порушив п 3.2.5 договору та «Правила технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України» Вищевказана позиції відповідача є безпідставними з огляду на наступне: Відповідно до п. 4.7 «Правил користування...» приєднання мереж водопостачання та водовідведення субспоживачів до мереж споживачів здійснюється згідно з порядком, наведеним у пунктах 4.1-4.6 цих Правил. Пунктом 4.1. «Правил користування...» передбачено, що для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови. Виробник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення видає замовнику технічні умови згідно з поданою заявою протягом десяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску. Крім того, в п. 4.3. «Правил користування...» вказується що, забороняється будь-яке самовільне приєднання об'єктів водоспоживання до діючих систем централізованого водопостачання та водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньобудинкових мереж або до мереж споживачів). З урахуванням вищевказаного, позивачем, для приєднання до мереж водопостачання кафе «Акваріум» відповідачу були надані технічні умови № 494/2003 від 15.07.2003 року, з точками підключення: водопровід вул. Тбіліська; водопровід кафе «У березки» з погодженням з власником мережі Отже, позивач забезпечує відповідачу (в даному випадку субспоживачу) подачу питної води а також приймання стічних вод як самостійному господарському суб'єкту, з яким укладено окремий договір з надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації яким передбачені права та обов'язки сторін. Згідно з ст. ст. 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Згідно з п. 3.2.1 договору № 3568 від 01.01.2006р., абонент зобов'язаний своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, прилади і пристрої на них у встановленому порядку у відповідності з цим договором та нормативними документами, вказаними в п. 1.1 цього договору. Для обліку спожитої питної та технічної води абонент зобов'язаний своїми силами та коштами у відповідності з Правилами користування обладнати водолічильний вузол, а також встановити обліковий прилад, пред'являти його за актом представнику водоканала для перевірки технічного стану, пломбування та реєстрації (п. 3.2.2 договору № 3568 від 01.01.2006р.). Пунктом 3.2.3 договору № 3568 встановлено, що при відсутності або не встановленому приладі, або розміщенні абонентом водолічильних вузлів чи-то їх експлуатації з порушенням Правил користування..", "Правил експлуатації..." водопостачання абонента вважається безобліковим, а витрати води і об'єми стоків у такому випадку визначаються розрахунковим шляхом відповідно до пунктів 3.3 та 3.4 "Правил користування...", починаючи з дня виписки останнього акту до дня приймання в експлуатацію облікового приладу або водолічильного вузла. Відповідно до п. 3.2.5 договору при виявленні представником Водоканалу, в процесі контрольних перевірок, порушень «Правил користування» за виключенням вказаних у п. 3.2.4а договору, абонент на протязі 5 календарних днів зобов'язаний усунути всі порушення, зафіксовані у відповідному акті, встановити резервний, технічно придатний держперевірений обліковий прилад... У зв'язку з тим що відповідач при експлуатації водолічільного вузла порушив п 5.14 «Правил користування...» який відноситься до п. 3.2.4а договору, то посилання відповідача на п. 3.2.5 Договору є безпідставним. П. 5.1 «Правил користування...», облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію. При цьому, в силу п.5.4 «Правил користування...», періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів обліку проводяться відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», а також інших нормативно-правових актів, які регулюють цю сферу діяльність. Частиною 2 ст. 11 Закону України „Про метрологію та метрологічну діяльність" встановлено, що засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію. Ч. 2 ст. 28 закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (№113/89-ВР від 11.02.1998р.) передбачено, що засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом ЦОВМ. Підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку. Тобто, відповідно до ч.2 ст.28 ЗУ «Про метрологію та метрологічна діяльність» саме Відповідач зобов'язаний своєчасно подавати засоби вимірювальної техніки на повірку. Згідно п. 5.15. «Правил користування...» повірка, ремонт та обслуговування засобів обліку, що належать споживачам (крім квартирних), виконуються за їх рахунок. Тому саме на відповідача покладено обов'язок контролювати міжповірочні інтервали приладів обліку та виконувати повірку приладів обліку за власний рахунок, який в даному випадку встановлений та знаходиться в приміщенні відповідача. Таким чином, відповідач повинен був забезпечити своєчасну повірку приладу обліку та не здійснювати споживання води за неповіреним належним чином водолічильником.

Відповідач надав письмові заперечення на позов, де вказав наступне: позивач, як на підставу своїх вимог, посилається на Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України що затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.06.2008 (надалі - «Правила користування»). Відповідно п. 1.1. до Правил користування, ці правила є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення, і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод. Відповідно до п. 1.2 Правил користування межа балансової належності це лінія розподілу елементів систем водопостачання та водовідведення і споруд на них між власниками або користувачами. Відповідно до схеми розподілу меж балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж між ТОВ «Лакма-Z» та ПП «Саліан», що погоджені, окрім іншого, самим позивачем, мережі відповідача приєднані безпосередньо до мереж ПП «Саліан», із яким у КП «Водоканал» укладено окремий договір на постачання питної води та ведеться окремий облік водопостачання шляхом встановлення на місці врізки відповідного лічильника. Таким чином, відповідач не приєднаний до систем центрального комунального водопостачання та у відповідача фактично відсутня будь-яка можливість для безоблікового отримання питної води. Зазначені вище факти, окрім іншого, підтверджуються, зокрема, листами позивача № 1427 від 11.02.2013 р., № 2168 від 27.02.2013 року та № 2208 від 28.02.2014 року, у яких позивач повідомляє про необхідність надання та узгодження схеми розподілу мереж із власником труби до якої приєднаний відповідач. Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає, що пункти 3.3, 3.4 Правил користування, на які посилається позивач, не можуть використовуватись для обрахування заборгованості відповідача. Окрім того, п. 1.2 Правил користування виокремлено поняття субспоживача - суб'єкт господарювання, який одержує воду з комунальної водопровідної мережі або скидає стічні води в комунальну мережу водовідведення через мережі споживача. Всупереч розрахунків позивача та посилань, зокрема, на пункти 3.3, 3.4 Правил користування, п. 3.9 Правил користування визначено, що рахунки за воду і за скидання стічних вод до мережі водовідведення виписуються виробником споживачам. Якщо субспоживач має особисті рахунки, то він розраховується за питну воду та скидання стічних вод з виробником. У випадках, коли засоби обліку на вводах субспоживачів відсутні, розрахунки за воду проводяться за нормами водоспоживання, при цьому обсяг стічних вод, які належать до сплати, дорівнює обсягу водоспоживання. Згідно зі ст. 3 Цивільного кодексу України серед засад цивільного законодавства, зокрема, є судовий захист цивільного права та інтересу та справедливість, добросовісність та розумність. Враховуючи усе вищевикладене, відповідач вважає, що грошові вимоги позивача цілком безпідставні, оскільки нараховану та начебто спожиту питну воду відповідач фактично не міг отримати, оскільки на місці врізки до мереж КП «Водоканал» встановлено окремий лічильник, який фіксує всю відпущену воду усім субабонентам (у тому числі відповідачу), які приєднані до мереж, та які на належали іншому власнику на момент укладання договору із відповідачем та належать й по сьогоднішній день. Таким чином, позивач намагається отримати надприбутки у вигляді плати за воду, яку фактично не надавала та не могла надати відповідачу. Окрім того, Правила технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджені наказом Державного комітету України по Житлово-комунальному господарству № 30 від 05.07.1996 р. (надалі - «Правила експлуатації») встановлюють порядок технічної експлуатації систем і споруд водопостачання і каналізації міст та інших населених пунктів України що встановлено п. 1.1. Правил експлуатації. Відповідно до п. 1.2 Правил експлуатації вони є обов'язковими для всіх виробничих підприємств водопровідно-каналізаційного господарства (надалі - виробник), комбінатів комунальних підприємств або інших організацій, що експлуатують системи водопостачання та каналізації населених пунктів України, незалежно від їх відомчої належності та форми власності. Згідно з п. 9.2.10 Правил експлуатації разом з абонентським відділом виробника експлуатаційна служба мережі один раз на рік виконує технічне обстеження абонентського приєднання і водомірних вузлів. При цьому перевіряють технічний стан водопровідного вводу, водолічильника, запірно-регулюючої та контрольно-вимірювальної апаратури, а також наявність витоків води із внутрішньої мережі. Згідно п. 9.2.11. Правил експлуатації контроль за наявністю і станом обладнання засобів вимірювальної техніки для обліку відпущеної води, а також за дотриманням термінів їх періодичної повірки здійснюється працівниками абонентського відділу виробника. Враховуючи вищевикладене, контроль за технічним станом та строком повірки водолічильника цілком покладається на КП «Водоканал». Відповідно до п. 3.2.5 укладеного між позивачем та відповідачем договору про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системі каналізації №3568 від 01.01.2006 року (надалі - «Договір водопостачання»), при виявленні представником Водоканалу, в процесі контрольних перевірок, порушень, Абонент на протязі 5 календарних днів зобов'язаний усунути всі порушення, зафіксовані у відповідному акті, встановити резервний, технічно придатний держперевірений обліковий прилад, про що повідомити Водоканал у письмовому вигляді не пізніше однієї доби після усунення зауважень або установки водолічильника. Так, 29.07.2013 року представником КП «Водоканал» було складено акт, у якому визначено обов'язок відповідача в строк до 03.08.2013 року встановити держповірений лічильник. 31.07.2013 року відповідний лічильник було повірено відповідачем, що підтверджується довідкою ЗАО «Теплосервіс» від 31.07.2013 року. Зазначеною довідкою ЗАО «Теплосервіс» також підтверджується, що той факт, що лічильник був у справному стані та відповідно вірно враховував спожитий відповідачем об'єм води. 01.08.2013 року КП «Водоканал» було повідомлено про виконання вимог акту, що підтверджується відповідним листом та актом технічного обстеження водоводу №147 від 13.08.2013 року. Як встановлено пунктом 3.2.5. договору, лише при виявлення представником Водоканалу, в процесі повторної перевірки невиконаних зауважень за попереднім актом, витрати питної води і об'єм стічних вод визначається розрахунковим шляхом з дня складання акту, в якому зафіксовані порушення. Отже, нарахування КП «Водоканал», окрім іншого, здійснені всупереч вимог укладеного сторонами договору. З моменту укладання договору водопостачання й по сьогоднішній день відповідачем сумлінно виконуються вимоги щодо сплати рахунків КП «Водоканал», що підтверджується, у тому числі, відповідними квитанціями до актів-рахунків. Таким чином, відповідач вважає, що розрахунки за водопостачання не можуть перебільшувати тих, що визначені показниками лічильника, а саме: за період липень-серпень через зазначений лічильник було спожито лише 16 кубів питної води. Показники лічильника відповідно акту №3568/1 від 27.06.2013 року станом на 27.06.2013 року становлять 00584. Відповідно до акту №3568/1 від 29.08.2013 року показники лічильника на 01.08.2013 року та на 29.08.2013 року становили відповідно 00596 та 00600. Таким чином, відповідачем було спожито через зазначений лічильник 12 кубів у липні та 4 куби у серпні 2013 року. Таким чином, враховуючи вартість одного куба води у розмірі 6,168 грн із ПДВ та вартість водовідведення у розмірі 4,188 грн. із ПДВ, підлягає сплаті за показниками лічильника лише 165,70 грн. (98,69 грн. - за спожиту воду, та 67,01 грн. - за послуги водовідведення). У тому числі, зазначена вище сума була сплачена відповідачем ще у серпні 2013 року, що підтверджується відповідною квитанцією №к 19/1/1 від 19 серпня 2013 року. Враховуючи усе вищевикладене, відповідач вважає, що нарахування позивачем суми боргу у розмірі 28 099,39 гривень є безпідставними та таким, що не відповідає нормам чинного законодавства та порушує основні принципи цивільного права, а позовні вимоги - такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.

В матеріалах справи міститься заява відповідача, в якій він просить всю кореспонденцію направляти йому за адресою: 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 30-а, офіс 110.

Заява позивача була прийнята судом, оскільки заявлена відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України).

Розглянувши та оцінивши всі матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

01.01.2006р. між КП «Водоканал» (далі - позивач) та ТОВ «Лакма-2» (далі - відповідач) укладено договір про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації № 3568 (далі - договір).

Відповідно до розділу 2 договору, він укладається з 01.01.2006 по 31.12.2009, та вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії про його припинення не було письмово заявлено однією зі сторін. Відносини сторін до укладання нового договору регулюються даним договором.

Сторони не зверталися один до одного про припинення дії договору, відповідно договір вважається чинним, оскільки пролонгація відбулася автоматично.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 174 ГК України господарські зобов'язання виникають з господарського договору або з інших угод, передбачених законом.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виробник (позивач по справі) має право доступу в приміщення, будинки і споруди для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань засобів обліку в порядку, визначеному законом і договором.

Відповідно до п. 2.1.2 "Правил приймання стічних вод у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 р. № 167 Водоканал має право проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем будь-якого абонента, приладів та пристроїв на них, контролювати раціональне водоспоживання і т. д. і складати акти за результатами цих обстежень. При вияві представником Водоканалу порушень підприємством вимог Правил та договору у акті встановлюються терміни їх усунення. Акт оформлюється підписами представників Водоканалу і обстежуваного абонента. Якщо останній відмовляється підписати акт, він підписується представником Водоканалу, і в акті робиться відповідний запис про відмову (з вказівкою П.І.Б. і посади представника, що відмовився від підпису). Оформлений таким чином акт є обов'язковим для виконання у вказані у ньому терміни, а також є підставою для вжиття відповідних заходів.

Відповідно до п. 3.2.5 договору позивач має право проводити обстеження щодо виконання вимог Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 та складати акти за результатами цих обстежень.

29.07.2013 року, керуючись умовами договору та чинним законодавством, представниками позивача в присутності відповідальної особи відповідача проведено перевірку водогосподарської діяльності по майданчику: Набережна магістраль. За результатами обстеження складено акт технічного обстеження водопроводу № 99 від 29.07.2013 року. Вказаним актом зафіксовано, що строк держповірки приладу обліку марки КВ 1,5 № 070719 на вводі Ду = 25 мм сплинув. Попередня держповірка була здійснена у 1 кварталі 2009 року.

Для даного приладу обліку марки КВ 1,5 встановлено міжповірочний інтервал раз у три роки, що передбачено Покажчиком засобів вимірювальної техніки, занесених до державного реєстру України, затвердженого Державним комітетом з питань технічного регулювання та споживчої політики Міністерства економічного розвитку, порядковий номер приладу 1732.

Таким чином, строк держповірки приладу обліку сплинув в останній день останнього місяці першого кварталу 2012 року.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" від 11.02.1998р. підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.

Відповідно до п. 5.4 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житло - комунального господарства України №190 від 27.06.2008р., періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів обліку проводяться відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», а також інших нормативно-правових актів, які регулюють цю сферу діяльності.

Відповідно до п. 5.14 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, усі засоби обліку в обумовлені законодавством строки підлягають періодичній повірці. Задовільні результати повірки підтверджують свідоцтвом про повірку або записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційної документації. Засоби обліку опломбовуються з нанесенням відбитка повірочного тавра в місцях, що передбачені експлуатаційною документацією. У випадку тривалості повірки понад місяць, об'єм води визначається відповідно до п. 3.3 Правил користування № 190 до дня установки повіреного засобу обліку.

Відповідно до п. 3.3 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, у разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин на добу.

Відповідно до п. 3.4 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, розрахунковий період при безобліоквому водокористуванні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць.

На підставі акту технічного обстеження було складено акт-рахунок № 3568/1 від 29.07.2013 року.

Розрахунковий період взято з 28.06.2013р. по 29.07.2013р. (з дня виписки останнього акту на оплату, до дня встановлення повіреного приладу обліку), відповідно до гідравлічної формули: О = яД2:4хухі. Ов = 3,14 х 0,1х 0,1 : 4 х 2 м/сек х 32 (дні) х 24 (години) х 3600 (секунд) = 2713,34 м3.

Відповідно до п. 3.14 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, об'єм стоків дорівнює рівню споживання води = 2713,34 м3.

Позивач направив відповідачу лист № 7955 від 05.08.2013р. із викладенням зазначених обставин, а також акт № 99 від 29.07.2013р., акт-рахунок № 3568/1 від 29.07.2013р., що підтверджується описом вкладення у цінний лист та фіскальний чек пошти.

Заборгованість відповідачем не сплачена.

Згідно до статті 526 ЦК України, статті 193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За таких обставин, з відповідача підлягає стягненню 28 099 грн. 39 коп.

Заперечення відповідача не приймаються по вказаним вище підставам, а також в зв'язку з наступним:

Відповідно до п. 4.7 "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р. приєднання мереж водопостачання та водовідведення субспоживачів до мереж споживачів здійснюється згідно з порядком, наведеним у пунктах 4.1- 4.6 цих Правил.

Пунктом 4.1. "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р. передбачено, що для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови. Виробник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення видає замовнику технічні умови згідно з поданою заявою протягом десяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску.

Крім того, в п. 4.3 "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р.. вказується що, забороняється будь-яке самовільне приєднання об'єктів водоспоживання до діючих систем централізованого водопостачання та водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньобудинкових мереж або до мереж споживачів).

З урахуванням вищевказаного, позивачем, для приєднання до мереж водопостачання кафе «Акваріум», відповідачу були надані технічні умови № 494/2003 від 15.07.2003 року, з точками підключення: водопровід вул. Тбіліська; водопровід кафе «У березки» з погодженням з власником мережі

Отже, позивач забезпечує відповідачу (в даному випадку субспоживачу) подачу питної води, а також приймання стічних вод як самостійному господарському суб'єкту, з яким укладено окремий договір з надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації яким передбачені права та обов'язки сторін.

Згідно зі ст. ст. 6 та 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з п.3.2.1 договору №3568 від 01.01.2006р., абонент зобов'язаний своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, прилади і пристрої на них у встановленому порядку у відповідності з цим договором та нормативними документами, вказаними в п. 1.1 цього договору.

Для обліку спожитої питної та технічної води абонент зобов'язаний своїми силами та коштами у відповідності з Правилами користування обладнати водолічильний вузол, а також встановити обліковий прилад, пред'являти його за актом представнику водоканала для перевірки технічного стану, пломбування та реєстрації (п. 3.2.2 договору № 3568 від 01.01.2006р.).

Пунктом 3.2.3 договору № 3568 встановлено, що при відсутності або не встановленому приладі, або розміщенні абонентом водолічильних вузлів чи-то їх експлуатації з порушенням "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р., "Правил експлуатації та техничними вимогами до приладів обліку питної, техничної води, промислових та госпфекальних стоків" водопостачання абонента вважається безобліковим, а витрати води і об'єми стоків у такому випадку визначаються розрахунковим шляхом відповідно до пунктів 3.3 та 3.4 "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р. починаючи з дня виписки останнього акту до дня приймання в експлуатацію облікового приладу або водолічильного вузла.

Відповідно до п. 3.2.5 договору при виявленні представником Водоканалу, в процесі контрольних перевірок, порушень "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р. за виключенням вказаних у п. 3.2.4а договору, абонент на протязі 5 календарних днів зобов'язаний усунути всі порушення, зафіксовані у відповідному акті, встановити резервний, технічно придатний держперевірений обліковий прилад... .

Відповідач при експлуатації водолічільного вузла порушив п 5.14 "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р., який відноситься до п. 3.2.4а договору.

В п. 3.2.4а договору чітко зазначено, що при порушені абонентом "Правил користування …" (пункти 2.17, 4.9, 6.6, 6.9, 6.11, 9.6, 9.8, 10.2, 12.14, 13.4 та інші) витрати питної води і об'єм стічних вод визначається розрахунковим шляхом у відповідності з пунктами 9.6 та 21.5 6 "Правил користування …".

Відповідно до п. 1.1 договору під "Правил користування …" слід розуміти "Правила користування системами комунального системами комунального водопостачання і водовідведення в містах і селищах України", затверджених наказом Держжиткомгоспа України від 01.07.1994р. №65, які діяли на момент укладання сторонами договору, та які втратили чинність в зв'яжу з прийняттям "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008р.

Таким чином, з п. п. 3.2.4а договору вбачається, що витрати питної води і об'єм стічних вод визначається розрахунковим шляхом, у відповідності з пунктами 9.6 та 21.5 6 "Правил користування …" при порушені абонентом не тільки пунктів 2.17, 4.9, 6.6, 6.9, 6.11, 9.6, 9.8, 10.2, 12.14, 13.4 "Правил користування …", а і інших пунктів "Правил користування …".

За таких підстав, витрати питної води і об'єм стічних вод визначається розрахунковим шляхом, у відповідності з пунктами 9.6 та 21.5 6 "Правил користування …" за порушення всіх пунктів "Правил користування …", в тому числі і за порушення п. 4.18 та 4.24 "Правил користування системами комунального системами комунального водопостачання і водовідведення в містах і селищах України", затверджених наказом Держжиткомгоспа України від 01.07.1994р. №65.

При цьому, п. 9.6 "Правил користування системами комунального водопостачання і водовідведення в містах і селищах України", затверджених наказом Держжиткомгоспа України від 01.07.1994р. № 65 кореспондується з п. п. 3.3 та 3.4 , 4.26 "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р.

За таких підстав, посилання відповідача на п. 3.2.5 договору безпідставне.

Безпідставно відповідач посилається і на п. 3.9 "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р., оскільки в останньому реченні п. 3.9 вказаних Правил йдеться про облік води на вводах субспоживачів при відсутності засобів обліку. Але, в даному випадку у відповідача є засіб обліку, але у відповідача було безоблікове водокористування, що не одне і теж, що прямо слідує із поняття безоблікового водокористування.

Більш того, пункт 3.9 відноситься до розділу 3 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України №190 "Розрахунки за відпущену питну воду та приймання стічних вод", а п. п. 5.4, 5.14 Правил до розділу 5 Правил "Система обліку водопостачання та водовідведення". Пункт 5.14 не передбачає виключень щодо обмеження дії його положень на певних суб'єктів.

Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України розповсюджуються і на відповідача, про це прямо вказано в п. 1.1 договору. Крім цього, посилаючись на п. п. 1.1, 3.9 "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р., відповідач сам визнає, що ці Правила на нього розповсюджуються.

Згідно з п. 5.1 "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р. облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію. При цьому, в силу п. 5.4 "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р. періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів обліку проводяться відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», а також інших нормативно-правових актів, які регулюють цю сферу діяльність.

Частиною 2 ст. 11 Закону України „Про метрологію та метрологічну діяльність" встановлено, що засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.

Частиною 2 ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом ЦОВМ. Підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.

Тобто, відповідно до ч.2 ст.28 ЗУ «Про метрологію та метрологічна діяльність» саме відповідач зобов'язаний своєчасно подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.

Згідно п. 5.15. "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" № 190 від 27.06.2008 р. повірка, ремонт та обслуговування засобів обліку, що належать споживачам (крім квартирних), виконуються за їх рахунок.

Тому саме на відповідача покладено обов'язок контролювати міжповірочні інтервали приладів обліку та виконувати повірку приладів обліку за власний рахунок, який в даному випадку встановлений та знаходиться в приміщенні відповідача.

Таким чином, відповідач повинен був забезпечити своєчасну повірку приладу обліку та не здійснювати споживання води за неповіреним належним чином водолічильником.

Оскільки відповідач своєчасно повірку водолічильника не провів, відповідно використання води вважається безобліковим.

Оскільки відповідач допустив порушення строків повірки водолічильника, то облік води не може проводиться таким же способом, як він проводиться завжди, при відсутності порушень. За кожне порушення повинна застосовуватися відповідальність, і відповідно сума нарахувань повинна значно перевищувати суму, яка би була нарахована, якщо б відповідач не допустив порушення.

Судовий збір покладається на відповідача, відповідно до статті 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 22, 44 - 49, 82 - 85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лакма-Z " (вул. Сталеварів, 30-а, оф. 110, м. Запоріжжя, 69035; вул. Патріотична, буд. 54/41-а, м. Запоріжжя, 69000) на користь Комунального підприємства "Водоканал" (69002, м. Запоріжжя, вул. Артема, 61) основний борг в сумі 28 099 грн. 39 коп., судовий збір в сумі 1 827 грн. Надати наказ.

Повне рішення складено : 19.05.2014р.

Суддя Л.С. Місюра