Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 221
Іменем України
14.04.2009
Справа №2-1/625-2009
за позовом Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора, (98300, м. Керч, вул. К. Маркса, 28) в інтересах держави в особі Державної інспекції АР Крим з контролю за використанням та охороною земель, (95000, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 114),
до відповідачів:
1) Завітненської сільської ради Ленінського району, (98245, АР Крим, Ленінський район, с. Завітне, пров. Молодіжний, 1),
2) Товариства з обмеженою відповідальністю «Госпторг», (04205, м. Київ, пр-т. Оболонський, 23а),
про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та спонукання до виконання певних дій,
Суддя Л. О. Ковтун
від позивача - Бекірова Д.І. - головний спеціаліст, дов. від 08.01.2009р.
від відповідачів:
1. Мільванова В.Е. - представник, дов. від 13.04.209р.,
2. Шуригіна Є.М. - представник, дов. від 10.04.2009р.
за участю прокурора - Горна К.В. - прокурор відділу прокуратури АР Крим,
Суть спору: Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної інспекції АР Крим з контролю за використанням та охороною земель звернувся до господарського суду АР Крим з позовом до Завітненської сільської ради Ленінського району АР Крим та Товариства з обмеженою відповідальністю «Госпторг» про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 9,65 га, укладеного 15.07.2005р. Крім того, позивач просить зобов'язати відповідачів провести нормативну грошову оцінку вказаної земельної ділянки та укласти додаткову угоду до спірного договору оренди у строк не пізніше 6 місяців з моменту прийняття рішення судом.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на порушення відповідачами під час укладення спірного договору оренди земельної ділянки приписів статті 15 закону України «Про оренду землі», зокрема сторонами не досягнуто згоди по всім істотним умовам, необхідним для договорів даного виду, а саме відповідачами не визначено орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, форми платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, що є підставою для визнання такого договору недійсним. Крім того, прокурор зазначає, що статтею 13 закону України «Про оцінку земель» закріплено обов'язковість проведення грошової оцінки земельних ділянок, в тому числі й нормативно-грошової оцінки, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Заявою від 14.04.2009р. прокурор уточнив позовні вимоги, просить спонукати відповідачів здійснити дії щодо приведення у відповідність до норм земельного законодавства умови договору земельної ділянки від 15.07.2005р. шляхом внесення змін до пункту 9 договору в порядку передбаченому діючим законодавством України на підставі рішення Завітненської сільської ради від 23.01.2009р. щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Позивач вимоги прокурору підтримав у повному обсязі.
Представники відповідачів в судове засідання з'явились, проте письмових пояснень щодо заявленого позову не надали, представили документи, які підтверджують проведення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки.
Суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують відносини між сторонами, у зв'язку із чим підстав для відкладення розгляду справи не вбачає.
Розглянувши матеріали справи, заслухав пояснення сторін, прокурора, оцінивши надані докази, суд
15.07.2005р. між Завітненською сільською радою (орендодавець) та ТОВ «Госпторг» (орендар) укладений договір оренди земельної ділянки площею 9,65 га, що розташована в межах с. Набережне, Завітненської сільської ради.
Пунктом 9 зазначеного договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в розмірі 31652,50грн. на рік, яка підлягає перерахуванню в дохід місцевого бюджету Завітненської сільської ради. Орендна плата вноситься орендарем щомісяця рівними частками протягом 30-ти календарних днів, що слідують за останнім календарним днем звітного місяця, (пункт 11 договору).
Відповідно до умов договору, зокрема пункту 13, розмір орендної плати переглядається щорічно в разі зміни умов ведення господарства, передбаченого договором; зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі за результатами інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря та в інших випадках, передбачених законом.
Випадки сплати пені за порушення строків внесення орендної плати передбачені у пункті 14 оспорюваного договору.
Дослідивши надані сторонами докази у підтвердження своїх доводів, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У розумінні діючого законодавства орендою землі визнається засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 2 Закону України «Про плату за землю», також, передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка землі застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, передбачених законодавством України.
Стаття 13 Закону України «Про оцінку земель» закріплює обов'язковість проведення грошової оцінки земельних ділянок у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ст. 15 Закону України «Про оцінку земель»).
Відповідно до ст.ст. 21, 23 Закону України «Про оцінку земель», ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктах підлягає державній експертизі та затверджується сільською, селищної, міською радою.
Отже, обов'язковою вимогою при укладанні договору оренди земельної ділянки є технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
В порушення вищезазначених вимог Законів, в пункті 5 договору оренди землі від 15.07.2005р. вказано, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проводилась, що також, підтверджується листом Завітненської сільської ради №02-16/197 від 04.12.2008р.
Проте, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Республіканським комітетом по земельних ресурсах 07.04.2009р., нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки площею 9,65га, розташованої в межах с. Набережне Завітненської сільської ради становить 7069590,00грн.
Таким чином, позовні вимоги із урахуванням уточнень від 14.04.2009р. підлягають задоволенню.
В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 82-84,85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Спонукати Товариство з обмеженою відповідальністю «Госпторг», (04205, м. Київ, пр-т. Оболонський, 23а) та Завітненську сільську раду Ленінського району, (98245, АР Крим, Ленінський район, с. Завітне, пров. Молодіжний, 1) здійснити дії щодо приведення у відповідність до норм земельного законодавства умови договору земельної ділянки від 15.07.2005р. шляхом внесення змін до пункту 9 договору в порядку передбаченому діючим законодавством України на підставі рішення Завітненської сільської ради від 23.01.2009р. щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Ковтун Л.А.