Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.
Іменем України
20.05.2009
Справа №2-26/429-2009
За позовом Заступника прокурора м. Керчі, м. Керч, вул. Радянська, 12, в інтересах держави в особі Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції, м. Ялта, вул. Ширяєва, 5.
До відповідача ВАТ «Суднобудівний завод «Залів», м. Керч, вул. Танкістів, 4.
За участю третьої особи Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в АР Крим, м. Сімферополь, вул.. Кечкеметська, 114
Про стягнення 181700,00 грн.
Суддя О.Л. Медведчук
Представники:
Від позивача : Бархіян О.О., предст., дов. від 26.02.09р.; Кузнєцов О.М., предст., дов. від 20.05.09р.
Від відповідача : не з'явився
Прокурор Сокол , посв. № 08089
Суть спору: Заступник прокурора м. Керчі звернувся до господарського суду АР Крим з позовною заявою в інтересах держави в особі Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції до відповідача ВАТ «Суднобудівний завод «Залів», у якій просить суд стягнути з відповідача збиток спричинений державі в сумі 181 700,00 грн. на користь Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції.
Вимоги обґрунтовано посиланням на те, що ході проведеної перевірки було виявлено несанкціоноване місце зберігання промислових та твердих побутових відходів, в наслідок чого у відповідності із здійсненим розрахунком відповідачем завдано державі збиток у сумі 181700,00 грн., який відповідно до ст. 43 Закону України «Про відходи» підлягає відшкодуванню.
Відповідачем позовні вимоги не визнавались з підстав наведених у запереченнях на позов, зокрема вказував на те, що вимір товщини слою відходів та площі засмічення не здійснювався, в наслідок чого акт перевірки містить не достовірні данні. До того ж розрахунок розміру завданої шкоди здійснений по недостовірних даних.
Розгляд справи відкладався, строк розгляду справи було продовжено за клопотанням сторін.
В ході розгляду справи судом до участі у справі в якості третьої особи залучено Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в АР Крим.
У судове засідання яке відбулося 22.05.2009р. з'явився представник позивача, ним подано заяву про зміну позовних вимог у якій просить суд стягнути з ВАТ «Суднобудівний завод «Залів» шкоду завдану державі у сумі 181700,00 грн. до місцевого бюджету м. Керчі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Третьою особою надані письмові пояснення по суті заявлених вимог.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, третьої особи та прокурора, суд -
10.07.2007 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної Азово-чорноморської екологічної інспекції проведена перевірка дотримання природоохоронного законодавства України на ВАТ «Суднобудівний завод «Залів», про що складено відповідний акт. В ході вказаної перевірки встановлено, що на території підприємства земельна ділянка площею 500 кв. м. яка закріплена за цехом № 25, що знаходиться на відстані 80-100 м. від ділянки №133 засмічена виробничими відходами (відходи абразивної очистки корпусів суден 4-го класу небезпеки), твердими побутовими відходами 4 класу небезпеки, загальним об'ємом біля 150 куб. м.
Відповідно до ст. 33 Закону України “Про відходи”, ст. 55 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” розміщення відходів дозволяється лише при наявності спеціального дозволу у межах встановлених лімітів в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з урахуванням вимог земельного законодавства. Несанкціоноване скидання та розміщення на територіях міст та інших населених пунктів забороняється.
На підприємствах, установах, організаціях у сфері обігу з відходами ст. 17 Закону України “Про відходи” покладені обов'язки не допускати зберігання та видалення відходів в несанкціонованих місцях або об'єктах, здійснювати контроль за станом місць або об'єктів розміщення власних відходів.
Відповідачем недотримано встановленого обов'язку, чим завдано шкоди навколишньому середовищу.
Доказів на спростування щодо наявності забруднення відповідачем відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України суду не подавалось.
Посилання відповідача на те, що ним було вивезено в продовж жовтня-листопада 2007р. відходи абразивної очистки та тверді побутові відходи 4 класу небезпеки, що також відображено в акті перевірки виконання вимог природоохоронного законодавства України від 19.11.2007р., в наслідок чого на момент пред'явлення позову негативна дія відходів на навколишнє природне середовище була відсутня, не приймаються судом до уваги, оскільки як вбачається з самого акту перевірки від 19.11.2007р. засмічена згідно акту перевірки від 10.07.2007р. земельна ділянка в загалом очищена від відходів абразивної очистки та твердих побутових відходів, інформація про строки очистки та куди вивезені відходи не надана, також зобов'язано відповідача надати в строк до 29.11.2007р. відомості про строки та місця вивезення відходів.
Доказів надання відповідачем відповідних відомостей до Державної Азово-чорноморської екологічної інспекції у строки зазначеній в акті не надавалось.
Отже якщо навіть відходи відповідачем було видалено в період з жовтня по листопад 2007р., а акт перевірки вимог природоохоронного законодавства України яким зафіксовано порушення відповідачем ст.ст. 17, 33 Закону України «Про відходи» було складно 10.07.2007р., тобто відходи знаходились на земельній ділянці понад три місяці, твердження відповідача про відсутність негативної дії на навколишнє природоохоронне середовище є безпідставними, оскільки у відповідності із п. 2 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 27.10.1997 N 171 (у редакції наказу Мін природи 04.04.2007 N 149) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2007р. за N 422/13689, забруднення земель це накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін, а засмічення земель це наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.
П. 3.2 вказаної методики визначено, що землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Таким чином факт наявності на земельній ділянці виробничих відходів (відходи абразивної очистки корпусів суден 4-го класу небезпеки) та твердих побутових відходів 4 класу небезпеки, без відповідного дозволу є засміченням земель, що у свою чергу тягне за собою відповідальність встановлену Закону України «Про відходи».
Відповідно до ст. 17, ст. 43 Закону України “Про відходи”, підприємства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну навколишньому середовищу внаслідок порушення правил обігу з відходами, відповідно з діючим законодавством.
Сума шкоди заподіяна відповідачем у розмірі 181700,00 грн. визначена у розрахунку позивача на підставі Методики розрахунку розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 171 від 27.10.1997р.
Отже, вимоги щодо стягнення суми шкоди у розмірі 181700,00 грн. підлягають задоволенню судом.
Доводи відповідача про те, що вимір товщини слою відходів та площі засмічення не здійснювався, не приймаються судом до уваги оскільки вони не підтверджені документально.
Згідно ст. 44, 49 ГПК України витрати по оплаті держмита і інформаційно-технічного забезпечення судового процесу підлягають покладанню на відповідача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ВАТ «Суднобудівний завод «Залів» (м. Керч, вул. Танкістів, 4; р/р 260089139801 в філії КРУ Банк «Фінанси та кредит» м. Сімферополь, МФО 384889, ЗКПО 14307951) у дохід місцевого бюджету м. Керч (р/р 31517921700019, одержувач: місцевий бюджет м. Керч, код платежу 24062100, банк одержувача ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, ЗКПО 34740946, МФО 824026) шкоду завдану державі у сумі 181700,00 грн.
3. Стягнути з ВАТ «Суднобудівний завод «Залів» (м. Керч, вул. Танкістів, 4; р/р 260089139801 в філії КРУ Банк «Фінанси та кредит» м. Сімферополь, МФО 384889, ЗКПО 14307951) у дохід державного бюджету у доход Державного бюджету (р/р 31115095700002, МФО 824026, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200, в банку одержувачу: ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь) державне мито у розмірі 1817,00 грн.
4. Стягнути з ВАТ «Суднобудівний завод «Залів» (м. Керч, вул. Танкістів, 4; р/р 260089139801 в філії КРУ Банк «Фінанси та кредит» м. Сімферополь, МФО 384889, ЗКПО 14307951) у доход Державного бюджету (одержувач: 22050000 держбюджет м. Сімферополя, р/р 31218259700002 в УДК в м. Сімферополь ГУ ДКУ в АРК, ЗКПО 34740405, МФО 824026) 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення оформлене та підписане 27.05.2009р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Медведчук О.Л.