83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
15.06.09 р. Справа № 21/1
Позивач: Державне підприємство „Донецька залізниця” м. Донецьк
до відповідача: ВАТ “Вугільна компанія “Шахта Красноармійська-Західна №1” м. Красноармійськ
3-я особа: ТОВ “Димитроввантажтранс”
про стягнення 17 893,24грн.
Суддя Матюхін В.І.
Представники:
позивача: Ігнатова Н.О. - пров. юр., Дьомін В.М. - юр.
відповідача: Бондаренко О.О. - інж., Малиновський Д.В. - юр.
3-ї особи:
Східної митниці: Зубков О.Г. - гол. інсп., Кононенко В.К. - гол. спец. - юр.
Державне підприємство „Донецька залізниця” звернулося з позовом до Відкритого акціонерного товариства “Вугільна компанія “Шахта Красноармійська-Західна №1” про стягнення 17 893,24грн., у тому числі:
- 4 473,88грн. - відшкодування плати за користування іновагонами;
- 13 419,36грн. - збір за зберігання вантажу.
В обґрунтування позову Донецька залізниця посилається на те, що:
- вагони належності Російських залізниць з імпортним вантажем, які прибули на станції Чумакове та Удачна у період липень - серпень 2008р., не були одержані відповідачем і знаходились (були затримані) на станції призначення в очікуванні здійснення митного оформлення та прийому вантажу одержувачем;
- за час знаходження вагонів під митним оформленням відповідач на підставі ст.119 Статуту залізниць України має відшкодувати плату за користування іновагонами, а також за час затримки вагонів з вантажем, що перевищує одну добу, відповідно до вимог ст.46 Статуту залізниць України залізницею був нарахований збір за зберігання вантажів.
Відповідач позов не визнав з посиланням на те, що згідно пунктів 2.3, 2.4, 2.5, 3.10, 3.12, 3.13 Порядку взаємодії митних органів і залізниць України під час переміщення через митний кордон України товарів (вантажів) залізничними вантажними поїздами, затвердженого спільним наказом Державної митної служби України і Міністерства транспорту України від 30.03.2001р. № 231/174 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2001р. за № 360/5551 (далі - Порядок) і ч.3 ст.23 Статуту залізниць України:
- до повного митного оформлення вантаж не міг бути виданий перевізником вантажоодержувачу, він мав знаходитись під охороною залізниці, у зв'язку з чим плата за зберігання вантажу на строк митного оформлення не може бути нарахована вантажоодержувачу;
- нарахування плати за користування вагонами інших держав має відбуватись після проходження всіх митних процедур та видачі вантажу вантажоодержувачу.
Також відповідач з посиланням на ст.ст.1, 43, 140 Митного кодексу України та пп. 2.2-2.5, 2.11, 3.10 Порядку наполягає на тому, що невірним є твердження залізниці про затримання вагонів з вантажем на станції, оскільки до моменту видачі вантажу одержувачу вони знаходились в очікуванні проведення митного оформлення і як наслідок акти загальної форми на “затримку” вагонів складені незаконно, а акти про затримання вагонів форми ГУ-23а не складались.
З огляду на те, що рішення по справі могло вплинути на права та обов'язки відповідача щодо Товариства з обмеженою відповідальністю “Димитроввантажтранс”, яке є власником під'їзної колії по станції Удачна, по якій вагони подаються шахті під вивантаження, господарський суд ухвалою від 11.03.2009р. залучив за своєю ініціативою Товариство з обмеженою відповідальністю “Димитроввантажтранс” до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Викликана до суду Східна митниця під час розгляду справи роз'яснила порядок митного оформлення вантажів, які надійшли залізничними вантажними поїздами, повідомила про час подання відповідачем митної декларації та всіх необхідних документів для митного оформлення вантажів, а також відомості про час завершення митного оформлення вантажів, які надійшли на адресу ВАТ “Вугільна компанія “Шахта Красноармійська-Західна №1” за залізничними накладними №№ АД 078614, АД 078938, АД 079337, С 142832, Ж 894300- Ж894311 (лист від 14.05.09р. № 8-3/471).
Представник митниці також пояснив, що відповідно до вимог чинного законодавства України, зокрема “Порядку взаємодії митних органів і залізниць України під час переміщення через митний кордон України товарів (вантажів) залізничними вантажними поїздами”, митне оформлення вантажів закінчується тільки після оформлення вантажної митної декларації і до цього часу залізниці заборонено видавати вантажі одержувачу, за виключенням випадків, передбачених п.3.12 зазначеного порядку. Підтвердженням завершення митного оформлення є проставлення особистої номерної печатки посадової особи митниці на перевізних документах.
Розгляд справи закінчено 03.06.2009р.
Для підготовки та оголошення повного тексту рішення у засіданні оголошувалася перерва до 11-00год. 15.06.2009р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, 3-ї особи і Східної митниці у відкритому судовому засіданні, господарський суд встановив:
Протягом липня - серпня 2008р. на станції Чумакове та Удачна ДП “Донецька залізниця” на адресу Відкритого акціонерного товариства “Вугільна компанія “Шахта Красноармійська-Західна №1” надішли імпортні вантажі у 23-х вагонах, у тому числі:
- 2, 10 та 21 липня 2008 року на станцію Чумакове у 11-ти напіввагонах №№ 62624671, 63414999, 64239775, 63158174, 67327445, 67433201, 67716472, 68693654, 62618343, 60420627, 67710210, що належали Російським залізницям, за перевізними документами № АД 078614 (час прибуття на станцію призначення - 1.07.08р. о 23год.15хв.), № АД 078938 (10.07.08р. о 18год.52хв.), № АД 079337 (20.07.08р. о 22год.02хв.), № С 142832 (21.07.08р. о 08год.05хв.);
- 9, 11, 15, 17, 22 та 30 серпня 2008 року на станцію Удачна у 12-ти напіввагонах №№ 61641262, 61696464, 61598983, 63938419, 67094383, 63128680, 61288205, 67110551, 67693887, 64737877, 67075176, 62691472, що належали Російським залізницям, за перевізними документами №№ Ж894300, Ж894301 (час прибуття на станцію призначення - 09.08.08р. о 22год.40хв.), № Ж894302 (11.08.08р. о 06год.45хв.), №№ Ж894303, Ж894304 (15.08.08р. о 13год.02хв.), №№ Ж894305 - Ж894308 (17.08.08р. о 07год.25хв.), № Ж894309 (22.08.08р. о 00год.20хв.), №№ Ж894310, Ж894311 (30.08.08р. о 10год.30хв.).
Про прибуття вантажу на станцію призначення залізниця належним чином і своєчасно повідомила одержувача.
Зазначені вагони з вантажем від часу їх прибуття на станції призначення до закінчення митного оформлення відповідно до вимог чинного законодавства України, зокрема “Порядку взаємодії митних органів і залізниць України під час переміщення через митний кордон України товарів (вантажів) залізничними вантажними поїздами”, яким заборонена видача з місць загального користування до закінчення митного оформлення транспортних засобів з товаром (вантажем), що прибули на станцію призначення й перебувають під митним контролем (п.п.3.10, 3.12), знаходились на станціях Чумакове та Удачна і перебували під охороною залізниці.
Товариство не зверталось до залізниці з пропозицією про подачу на свої під'їзні колії транспортних засобів з вантажем без проставлення на перевізних документах підпису й відбитків особистої номерної печатки посадової особи митниці. Ініціативи з боку залізниці щодо цього також проявлено не було (відповідних доказів суду надано не було).
Згідно пунктів 2.1, 2.2, 2.11, 3.10 “Порядку взаємодії митних органів і залізниць України під час переміщення через митний кордон України товарів (вантажів) залізничними вантажними поїздами”, затвердженого спільним наказом Державної митної служби України і Міністерства транспорту України від 30.03.2001р. № 231/174 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2001р. за № 360/5551 (в редакції наказу Державної митної служби України і Міністерства транспорту України від 28 травня 2004 р. № 399/442, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 червня 2004 р. за № 766/9365):
- товари (вантажі), що переміщуються через митний кордон України, підлягають митному контролю та митному оформленню;
- оформлені відповідним чином у митниці відправлення товари (вантажі) переміщуються з цієї митниці в митницю призначення під митним контролем;
- товари (вантажі), що прибувають на станцію призначення й перебувають під митним контролем, розміщуються в місцях загального користування й перебувають під охороною залізниці, а для здійснення митних процедур можуть подаватися в інші зони митного контролю, які створюються на територіях залізничних станцій згідно з вимогами Митного кодексу України і Порядку створення зон митного контролю та їх функціонування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002р. № 1947;
- транспортні засоби з товаром (вантажем), що прибули на станцію призначення й перебувають під митним контролем, розміщуються на цій станції та перебувають під охороною залізниці. Про прибуття товару (вантажу) посадова особа станції призначення повідомляє митницю призначення та вантажоодержувача. На залізничній станції, на якій розташовано підрозділ митниці призначення, повідомлення здійснюється шляхом передання посадовою особою цієї станції ДКД, перевізних і супровідних документів цьому підрозділу. Цей факт реєструється в спеціальному журналі залізничної станції з обов'язковим зазначенням дати й часу. За відсутності на станції призначення такого підрозділу митниця призначення та залізнична станція погоджують окремий порядок повідомлення й передання документів залежно від місцевих умов, який відображається в Технологічному процесі роботи станції.
Пунктом 7 “Правил видачі вантажів” визначено, що видача імпортних вантажів провадиться після митного оформлення. На станціях, де підрозділи митних органів відсутні, перевізні документи для оформлення в митниці тимчасово передаються працівниками станцій одержувачу під розписку в спеціальній книжці, у якій фіксується дата й час одержання документів, а також зобов'язання одержувача передати перевізні документи в митний орган і повернути їх станції.
Відповідно до ч.1 ст.44 Митного кодексу України товари, що переміщуються через митний кордон України, разом з їх упаковкою та маркуванням, транспортні засоби, якими вони переміщуються через митний кордон, а також документи на ці товари і транспортні засоби пред'являються для контролю митним органам у незмінному стані в пунктах пропуску через митний кордон України та в інших місцях митної території України, встановлених митними органами для здійснення митного контролю та оформлення, не пізніше ніж через три години після прибуття зазначених товарів і транспортних засобів у пункт пропуску або таке місце.
На порушення вимог ч.1 ст.44 Митного кодексу України відповідачем перевізні документи для митного оформлення на станції призначення були отримані:
№ АД 078614 - 1.07.08р. о 24год.00хв., № АД 078938 - 10.07.08р. о 19год.30хв., № АД 079337 - 21.07.08р. о 00год.05хв., № С 142832 - 21.07.08р. о 10год.20хв. (своєчасно), №№ Ж894300, Ж894301 - 11.08.08р. о 08год.00хв., № Ж894302 - 11.08.08р. о 08год.00хв., №№ Ж894303, Ж894304 - 15.08.08р. о 14год.00хв., №№ Ж894305 - Ж894308 - 18.08.08р. о 08год.15хв., № Ж894309 - 22.08.08р. о 09год.30хв., №№ Ж894310, Ж894311 - 01.09.08р. о 08год.20хв.,
а митниці були передані:
№ АД 078614 - 2.07.08р. об 11год.27хв., № АД 078938 - 11.07.08р. о 10год.32хв., № АД 079337 - 21.07.08р. о 10год.42хв., № С 142832 - 21.07.08р. о 10год.42хв. (своєчасно), №№ Ж894300, Ж894301 - 11.08.08р. о 15год.46хв., № Ж894302 - 11.08.08р. о 15год.46хв., №№ Ж894303, Ж894304 - 16.08.08р. о 12год.45хв., №№ Ж894305 - Ж894308 - 18.08.08р. о 14год.44хв., № Ж894309 - 22.08.08р. о 14год.31хв., №№ Ж894310, Ж894311 - 02.09.08р. о 10год.44хв.
Митне оформлення вантажів було завершене і документи відповідачем були повернені залізниці за перевізними документами: № АД 078614 - 2.07.08р. о 16год.30хв., № АД 078938 - 11.07.08р. о 15год.30хв., № АД 079337 - 21.07.08р. о 15год.30хв., № С 142832 - 21.07.08р. о 15год.30хв., №№ Ж894300, Ж894301 - 13.08.08р. о 12год.50хв., № Ж894302 - 13.08.08р. о 12год.50хв., №№ Ж894303, Ж894304 - 19.08.08р. о 13год.00хв., №№ Ж894305 - Ж894308 - 20.08.08р. о 10год.00хв., № Ж894309 - 22.08.08р. о 22год.30хв., №№ Ж894310, Ж894311 - 03.09.08р. о 04год.50хв. В день повернення відповідачем документів на станцію призначення залізницею вагони з вантажем були видані одержувачу (подані під вивантаження) і останнім прийняті без затримки. Зазначені обставини сторонами не спростовуються.
Після прибуття транспортних засобів з вантажем на станції призначення і у той час, коли вони знаходились під митним контролем, залізницею були складені акти загальної форми:
- станцією Чумакове № 28 від 2.07.08р., № 30 від 11.07.08р., №№ 43, 44 від 21.07.08р. про затримку і час початку затримки вищезазначених вагонів “в очікуванні подачі під вивантаження (перевантаження) з вини клієнта”, “у зв'язку з виконанням операцій по розмитненню вантажу”;
- станцією Чумакове № 29 від 2.07.08р., № 32 від 11.07.08р., №№ 45, 46 від 21.07.08р. про час початку і закінчення затримки;
- станцією Удачна № 60 від 09.08.08р., № 61 від 11.08.08р., № 63 від 15.08.08р., № 64 від 17.08.08р., № 67 від 22.08.08р., № 70 від 30.08.08р. про час початку і закінчення затримки.
Акти загальної форми станції Чумакове підписані робітниками станції, представник відповідача від підписання актів відмовся. Акти загальної форми по станції Удачна представник відповідача підписав з застереженням, що за час находження вагонів під митним контролем вантажоодержувач не несе відповідальності щодо плати за користування вагони і зберігання вантажу на станції призначення.
Облік часу перебування вагонів за спірними відправками проводився станціями Чумакове і Удачна за відомостями плати користування вагонами форми ГУ-46 №№ 03071120, 12071161, 22071213, 14080284, 20080292, 21080294, 23080297, 03090309, які відповідачем і власником під'їзної колії підписані з зауваженнями. При цьому спору щодо часу подачі вагонів під вивантаження і часу забирання вагонів між сторонами не має.
Застереження, зазначені у відомостях, стосуються загального часу користування вагонами, до якого позивачем окрім фактичного часу знаходження їх у товариства (від часу по дачі до повернення) зарахований (на думку відповідача безпідставно) час знаходження вагонів з вантажем під митним оформленням, зазначений у актах загальної форми.
Позивач просить стягнути з відповідача 4 473,88грн. на відшкодування плати за користування іновагонами, які надійшли на станцію призначення з вантажем та знаходились під митним контролем, від внесення якої останній відмовився.
Окрім відшкодування плати за користування іновагонами з посиланням на ст.46 Статуту залізниць України залізницею на відповідача був нарахований збір за зберігання вантажу у вагонах, що належали Російським залізницям і надійшли за перевізними документами №№ Ж894300 - Ж894308, Ж894310, Ж894311, у загальній сумі 13 419,36грн. (в т.ч. ПДВ - 2 236грн.56коп.) та складені накопичувальні картки №№ 13080692, 19080712, 20080713, 03090759. Накопичувальні картки власником під'їзної колії підписані з застереженням, що подача не розмитнених вагонів на під'їзну колії відповідно до “Порядку взаємодії митних органів і залізниць України під час переміщення через митний кордон України товарів (вантажів) залізничними вантажними поїздами” не допускається.
Предметом спору є :
- відшкодування плати за користування вагонами іноземних залізниць за час їх перебування під митним оформленням, а також
- стягнення збору за зберігання вантажу у іновагонах під час їх перебування під митним контролем.
Зважаючи на викладене, а також з огляду на те, що:
1. Частинами 1-3 ст.119 Статуту залізниць України передбачено:
· За користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Порядок визначення плати за користування вагонами (контейнерами) та звільнення вантажовідправника від зазначеної плати у разі затримки забирання вагонів (контейнерів), що виникла з вини залізниці, встановлюється Правилами.
· Зазначена плата вноситься також за час затримки вагонів на станціях призначення і на підходах до них в очікуванні подання їх під вивантаження, перевантаження з причин, що залежать від вантажоодержувача, власника залізничної під'їзної колії, порту, підприємства. За час затримки на коліях залізниці вагонів, що належать підприємствам чи орендовані ними, стягується 50 відсотків зазначених розмірів плати.
· Зазначена плата стягується також з вантажовідправників, вантажоодержувачів у разі затримки вагонів (контейнерів), пов'язаної з митним оформленням.
Частиною 4 ст.119 Статуту передбачено, що вантажовласники та порти відшкодовують залізницям плату за користування вагонами інших держав від часу прийому цих вагонів від залізниці до повернення їх після виконання вантажних операцій у порядку, визначеному Укрзалізницею відповідно до міжнародних договорів з цих питань. Тобто у разі використання українськими вантажовласниками, зазначеними у ст.6 Статуту та портами вагонів, що належать іншим державам, відповідна українська залізниця має право на компенсацію за рахунок цих вантажовласників (портів) витрат, що були понесені саме нею (залізницею) у зв'язку з оплатою іноземній залізниці вартості користування відповідними вагонами відповідно до умов міжнародних договорів з цих питань від часу прийому цих вагонів від залізниці до повернення їх після виконання вантажних операцій.
Аналіз зазначених норм (частин 1 - 4 ст.119 Статуту), а також порядок їх викладу у статті дає підстави для твердження, що терміни “плата за користування вагонами” і “відшкодування залізниці плати за користування вагонами” не є тотожними. По-перше, плата вноситься залізниці за користування її (належні саме залізницям України) вагонами, у той час як за користування вагонами інших держав залізниці відшкодовується плата, внесена (сплачена) нею залізницям інших держав. По-друге, суб'єкти внесення плати за користування вагонами залізниць України і відшкодування плати за користування вагонами інших держав є різними: плата вноситься вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності, а відшкодування плати здійснюється обмеженим колом осіб - тільки вантажовласниками (вантажовідправниками, вантажоодержувачами) і портами. Зокрема, власники під'їзних колій не повинні відшкодовувати залізницям плату за користування вагонами інших держав. По-третє, порядок визначення плати за користування вагонами та звільнення вантажовідправника від зазначеної плати у разі затримки забирання вагонів, що виникла з вини залізниці, відповідно до ст.5 і ч.1 ст.119 Статуту встановлюється Правилами, затвердженими Мінтрансом України, у той час як порядок відшкодування плати згідно ч.4 ст.119 Статуту має визначати Укрзалізниця з дотриманням норм міжнародних договорів України з цих питань.
Спірні іновагони знаходились на станції в очікуванні митного оформлення.
Статутом залізниць України не передбачено, що у разі затримки вагонів інших держав, пов'язаної з митним оформленням, вантажовласники та порти відшкодовують залізницям плату за користування цими вагонами.
Господарський суд вважає позов у частині відшкодування плати за користування вагонами іноземних залізниць за час їх перебування під митним оформленням безпідставним і таким, що задоволенню не підлягає.
Посиланням залізниці на ч.3 ст.119 Статуту є безпідставним, оскільки нею передбачене стягнення з вантажовідправників, вантажоодержувачів у разі затримки вагонів, пов'язаної з митним оформленням, зазначеної плати, тобто зазначеної раніш, а саме у ч.1 ст.119 Статуту, і саме за користування вагонами залізниці, а не усіх вагонів, які надходять на адресу вантажовідправників, вантажоодержувачів.
Частиною 4 ст.119 Статуту, яка регулює питання відшкодування плати, зокрема встановлює обов'язок відшкодування залізницям плату за користування вагонами інших держав і зазначає час, за який має відбуватись таке відшкодування, а саме від часу прийому цих вагонів від залізниці до повернення їх після виконання вантажних операцій, не передбачено, що у разі затримки вагонів інших держав, пов'язаної з митним оформленням, вантажовласники та порти повинні відшкодувати залізницям плату за користування цими вагонами.
Посилання залізниці на норми “Правил користування вагонами і контейнерами” суд також вважає безпідставним, оскільки:
- “Правила користування вагонами і контейнерами” затверджені Мінтрансом України;
- згідно ч.4 ст.119 Статуту порядок відшкодування залізницям плати за користування вагонами інших держав має визначати Укрзалізниця, а не Мінтранс України;
- не є компетенцією Мінтрансу України визначення порядку відшкодування залізницям плати за користування вагонами інших держав.
2. Відповідно до ч.1 ст.46 Статуту залізниць України обов'язком вантажоодержувача є прийняття і вивезення зі станції вантажу, що надійшов на його адресу. Зазначеною нормою передбачено, що терміни вивезення і порядок зберігання вантажів установлюються Правилами.
Статтею 46 Статуту також обумовлено: “Вантажі, що прибули, зберігаються на станції безкоштовно протягом доби. Цей термін обчислюється з 24-ої години дати вивантаження вантажу (контейнера) засобами залізниці або з 24-ої години дати подачі вагонів під вивантаження засобами одержувача. За зберігання вантажу на станції понад зазначений термін справляється плата, встановлена тарифом”.
“Правилами зберігання вантажів”, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. № 644 і зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2000р. за № 866/5087 у розвиток статті 46 Статуту передбачено, що “якщо одержувач не вивіз вантаж з місця загального користування у терміни, встановлені статтею 46 Статуту, з нього стягується плата за зберігання вантажу, встановлена тарифом, незалежно від того, чиїми засобами здійснюється охорона вантажу (п.5). Збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо)” (абз.1 п.8).
Пунктом 3.12 “Порядку взаємодії митних органів і залізниць України під час переміщення через митний кордон України товарів (вантажів) залізничними вантажними поїздами”, затвердженого спільним наказом Державної митної служби України і Міністерства транспорту України від 30.03.2001р. № 231/174 (згідно ст.5 Статуту залізниць України на підставі Статуту Мінтранс затверджує Правила перевезення вантажів, Технічні умови навантаження і кріплення вантажів, Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України і інші нормативні документи) і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2001р. за № 360/5551 заборонена видача з місць загального користування до закінчення митного оформлення транспортних засобів з товаром (вантажем), що прибули на станцію призначення й перебувають під митним контролем.
Таким чином чинним законодавством України перевізнику заборонено видавати транспортні засоби з вантажем, що прибули на станцію призначення й перебувають під митним контролем, до закінчення митного оформлення, у зв'язку з чим вини відповідача у затримці вантажів у вагонах незалежно від їх належності на станції Удачна не має, а тому позов у частині щодо стягнення збору за зберігання вантажу під час його знаходження під митним контролем після передачі вантажоодержувачем документів митному органу є також безпідставним і задоволенню не підлягає. В той же час затримка в передачі документів митниці за накладними №№ Ж894300 - Ж894301 складає майже 2 доби (час прибуття на станцію призначення - 09.08.08р. о 22год.40хв., документи митниці були передані 11.08.08р. о 15год.46хв., а мали бути передані протягом 3-х годин після отримання від залізниці про прибутті вантажу); № Ж894302 - 1 доба (час прибуття 11.08.08р. о 06год.45хв., документи митниці передані - 11.08.08р. о 15год.46хв.), №№ Ж894303, Ж894304 - 1 доба (час прибуття 15.08.08р. о 13год.02хв., документи митниці передані - 16.08.08р. о 12год.45хв.), №№ Ж894305 - Ж894308 - 2 доби (час прибуття 17.08.08р. о 07год.25хв., документи митниці передані - 18.08.08р. о 14год.44хв.), №№ Ж894310, Ж894311 - 3 доби (час прибуття 30.08.08р. о 10год.30хв., документи митниці передані - 02.09.08р. о 10год.44хв.); відповідно до підпункту 2.5 п.2 “Збір за зберігання вантажів” Розділу 2 “Збори за додаткові операції, пов'язані з перевезенням вантажів” Тарифного керівництва №1 при нарахуванні зборів за зберігання вантажів неповна доба округляється у всіх випадках до повної, у зв'язку з чим господарський суд вважає, що вимоги залізниці у частині стягнення збору за зберігання вантажу, який надійшов за накладними №№ Ж894300 - Ж894308, Ж894310 - Ж894311 у сумі 8 762,40грн. є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
В іншій частині позов безпідставний і задоволенню не підлягає.
Твердження залізниці про те, що якщо вантажоодержувач не використовує можливість забрати на під'їзну колію з дозволу митниці та під охорону вагони з вантажем, які перебувають під митним контролем, а використовує залізничні вагони як “склади на колесах”, то такий одержувач повинен сплачувати залізниці плату за користування вагонами на підставі ст.119 Статуту і збір за зберігання вантажів на підставі ст.46 Статуту, судом до уваги не взято, оскільки звернення вантажоодержувача до перевізника з пропозицією про подачу транспортних засобів з вантажем на свої під'їзні колії є його правом, а не обов'язком, у разі невикористання якого законодавством не передбачено настання для нього негативних наслідків, зокрема у вигляді сплати плати за користування вагонами чи/та збору за зберігання вантажу. При цьому судом враховано також ту обставину, що у відповідності з останньою частиною п.3.12 Порядку з метою вивільнення транспортних засобів іноземних держав дозволено (не зазначено кому, у зв'язку з чим суд вважає, цей дозвіл стосується як перевізника, так і вантажоодержувача) перевантажувати вантаж, що перебуває під митним контролем, в інші вагони під контролем митного органу, у зоні діяльності якого відбувається перевантаження, але позивач цим правом не скористався.
Судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
На підставі викладеного, ст.44 Митного кодексу України, ст.ст.46, ст.119 Статуту залізниць України і керуючись ст.ст.49, 82-84, 85 Господарського процесуального Кодексу України, господарський суд, -
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Вугільна компанія “Шахта Красноармійська-Західна №1” (85300, м. Красноармійськ Донецької області, пл. Шибанкова, 1а, п/р 26008301620160 у Красноармійському відділенні АК ПІБ, МФО 334497, код ЄДРПОУ 13498562) на користь Державного підприємства „Донецька залізниця” (83001, м. Донецьк, вул. Артема, 68, п/р 2600901517249 у філії “Укрексімбанку” в м. Донецьку, МФО 334817, п/р 260060100247 у Донецькій філії АБ “Експрес-банк”, МФО 335838, код ЄДПОУ 01074957) 8 762,40грн. збору за зберігання вантажу, 57,38 грн. - на відшкодування витрат по оплаті державного мита, 66,38 грн. - відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання - після розгляду справи апеляційною інстанцією, якщо його не скасовано.
Апеляційна скарга подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом 10 днів з дня прийняття рішення місцевим господарським судом.
Суддя
Надруковано примірників:
1 - до справи;
1 - позивачу;
1 - відповідачу.
1- 3-й особі
Виконала:
Тел.381-91-18