10.3.2
Іменем України
12 травня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/958/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Матвєєвої В.В.
при секретарі Захаровій Ю.О.
за участю сторін:
позивача - ОСОБА_1 : Русінова В.І.,
представника відповідача -
Департаменту СЗН Луганської облдержадміністрації: Тищенко М.М.,
представника відповідача - Обласної комісії з видачі
посвідчень особам, які постраждали внаслідок
Чорнобильської катастрофи: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, Обласної комісії з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та її складу про визнання відмови незаконною, зобов'язання вчинити певні дії, -
13 лютого 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, Обласної комісії з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та її складу, яким позивач просить:
- визнати відмову Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації у наданні ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із числа осіб, які брали участь у ядерних випробуваннях незаконною;
- зобов'язати Обласну комісію з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та її складу надати ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із числа осіб, які брали участь у ядерних випробуваннях відповідно до «Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та видати відповідне посвідчення.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що у період з 19.12.1988 по 30.11.1990 позивач проходив військову службу у смт. Чаган Безкарагайського району Семипалатинської області Казахської ССР на посаді авіаційного техніка у військовій частині № НОМЕР_1 та приймав участь у підземних випробуваннях ядерної зброї, де отримав радіаційне опромінення, та отримав посвідчення Республіки Казахстан, що підтверджує право позивача на пільги як постраждалому внаслідок ядерних випробувань на Семипалатинському випробувальному полігоні.
Як зазначає позивач, він звертався до відповідних установ про встановлення йому статусу потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС та видачу посвідчення встановленого зразку, але отримував відмови через відсутність довідки, яка б підтверджувала його участь у проведенні ядерних випробувань. Звернувшись до командира військової частини № НОМЕР_2 з метою надання необхідної довідки, позивачу було відмовлено в наданні такої довідки із зазначення про те, що військова частина такі довідки не надає. Також в позові зазначено, що 26.12.2011 ОСОБА_1 було відмовлено в наданні статусу потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС та видачу посвідчення встановленого зразку із зазначення про те, що існуюча в рамках СНД Угода «Про соціальний захист і охорону здоров'я громадян, які піддалися впливу радіації внаслідок Чорнобильської та інших радіаційних катастроф і аварій, а також ядерних випробувань» не ратифікована казахстанською стороною.
Із зазначеною відмовою позивач не погоджується, оскільки Угода між Республікою Казахстан та Україною ратифікована, набрала законної сили 12.10.2012, але питання щодо надання йому статусу потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС не вирішено.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій і випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до категорії 1, 2 або 3. Позивач вважає, що він відносить до 3 категорії осіб, оскільки згідно з п. 2 Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, відносяться до категорії 3 - особи, які складали ядерні заряди і здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань, брали участь у підземних випробуваннях ядерної зброї, а також ті, які переопромінились при охороні ядерних полігонів під час випробувань.
На підставі викладеного позивач вважає, що відмова Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації в наданні йому статусу потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС є незаконною та просить зобов'язати Обласну комісію з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи надати такий статус та видати відповідне посвідчення.
Позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові. Просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні не визнав позов, надав письмові заперечення та пояснив, що відповідно з п. 4, 6 Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам, зазначеним в п. 2 цього порядку видаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії на підставі довідки, що підтверджує їх участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосування ядерної зброї, виданої відповідною військовою частиною або Центральним військовим архівом Співдружності Незалежних Держав. Видача посвідчень таким особам проводиться Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями за поданням районних держадміністрацій за місцем проживання. У зв'язку з цим, на виконання вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядженням голови Луганської облдержадміністрації від 08.08.2002 №480 було створено Обласну комісію з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та затверджено її склад та Положення. Як зазначає представник відповідача, згідно з п. 10 Положення, Департамент соціального захисту населення Луганської облдержадміністрації виконує лише організаційно-технічне забезпечення роботи Комісії. Просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Представник відповідача Обласної комісії з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та її складу в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення розгляду справи повідомлявся, ані заяви про визнання позовних вимог, ані заяви про проведення розгляду справи за його відсутності до суду не надавав, про причини неявки суду невідомо.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача Обласної комісії з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши матеріали справи, оцінивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 в період з 19.12.1988 по 30.11.1990 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді авіаційного техніка, що підтверджується військовим білетом НОМЕР_3 від 18.06.1987 (а. с. 5).
Як вбачається з довідки Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації, виданій Русінову В.І. 08.11.2010, військова частина НОМЕР_1 в 1988-1990 роках розміщувалась на території смт. Чаган Безкарагайського району Семипалатинської області Казахської ССР (а. с. 7). В зазначеній довідці також зазначено, що з питань щодо пільг учасникам випробувань ядерної зброї на Семипалатинському полігоні позивачу рекомендовано звернутись до командира військової частини НОМЕР_4 (м. Москва).
Листом Міністерства Оборони Російської Федерації від 19.08.2013 №672/12/130-п позивача було повідомлено, що військова частина НОМЕР_2 не видає довідки про визнання осіб постраждалими від ядерних випробувань на Семипалатинському полігоні (а. с. 12).
11.08.2011 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області із заявою про надання йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із числа осіб, які брали участь у ядерних випробуваннях. Листом від 15.08.2011 №03-4018 позивачу було повідомлено в наданні такого статусу у зв'язку з відсутністю довідки відповідної військової частини або Центрального військового архіву СНД, що підтверджує його участь в ліквідації ядерних аварій, ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (а. с. 9).
08.12.2011 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту СЗН Луганської облдержадміністрації із заявою про надання йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із числа осіб, які брали участь у ядерних випробуваннях. Листом від 26.12.2011 було повідомлено в наданні такого статусу у зв'язку з тим, що існуюча в рамках СНД Угода «Про соціальний захист і охорону здоров'я громадян, які піддалися впливу радіації внаслідок Чорнобильської та інших радіаційних катастроф і аварій, а також ядерних випробувань» не ратифікована казахстанською стороною.
Не погоджуючись з такою відмовою Департаменту СЗН Луганської облдержадміністрації у наданні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС із числа осіб, які брали участь у ядерних випробуваннях позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку заявленим позовним вимогам, суд приходить до наступного.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до категорії 1, або 2, або 3. Порядок визначення цих категорій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, видача посвідчень провадиться потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Пунктом 2 Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено, що громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, відносяться:
до категорії 1 - інваліди з числа учасників ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з відповідною аварією, випробуванням або військовим навчанням, а також хворі на променеву хворобу внаслідок участі у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї;
до категорії 2 - учасники випробувань ядерної зброї в атмосфері, бойових радіоактивних речовин і учасники військових навчань із застосуванням такої зброї та ліквідації наслідків ядерних аварій;
до категорії 3 - особи, які складали ядерні заряди і здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань, брали участь у підземних випробуваннях ядерної зброї, а також ті, які переопромінились при охороні ядерних полігонів під час випробувань (якщо їх не віднесено до категорії 1).
Загальновідомим фактом є те, що Семипалатинський ядерний полігон - перший ядерний полігон у СРСР та один із найбільших полігонів у світі.
5 серпня 1963 року в Москві був підписаний Договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі й під водою (також відомий як Московський договір). Сторонами договору були СРСР, США і Великобританія. Договір набув чинності 10 жовтня 1963 року. Після вступу в силу даного договору на полігоні стали проводитись тільки підземні вибухи.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідь на судовий запит від 18.03.2014 про надання інформації щодо проходження військової служби ОСОБА_1 , на адресу суду від Первомайсько-Попаснянського об'єднаного міського військового комісаріату Луганської області надійшов супровідний лист від 20.03.2014 №137, додатком до якого є копія послужного списку та витяги з наказів по ОСОБА_1 (а. с. 48).
Згідно наданих документів судом встановлено, що наказом МО СРСР №01091 від 19.10.1988, 28.11.1988 позивача було призвано на військову службу строком на 2 роки. 07.12.1988 ОСОБА_1 прибув в смт. Чаган Безкарагайського району Семипалатинської області Казахстанської РСР. У період з 19.12.1988 по 22.10.1990 він перебував на посаді авіаційного техніка групи літаків в 1226 бомбардувальному авіаційному полку.
Відповідно до «Наставления по інженерно-авиационному обеспечению авиации вооруженных сил СССР», затвердженого Міністерством оборони СРСР, чинного з 04.02.91 року вбачається, що авіаційний технік відповідає за технічний стан військових літаків та технічного обладнання: контейнерів, агрегатів з"ємного озброєння і АСП, які підвішені на літак, а також знятих з літака на час польоту і які знаходяться на стоянці (п.107 Інструкції).
З наведеного вбачається, що позивач безпосередньо обслуговував ядерне озброєння та міг приймати безпосередню участь в підземних випробуваннях ядерної зброї на Семипалатинському полігоні в період з грудня 1988 року по листопад 1990 року.
Зазначений факт також підтверджено посвідченням, яке видано Республікою Казахстан 19.04.2011 року серія СП № 581333, яка підтверджує право позивача на пільги потерпілому внаслідок ядерних випробувань на Семипалатинському полігоні (а.с.6). Достовірність зазначеного доказу відповідачем не спростована.
Таким чином, оцінивши надані суду докази відповідно до статті 86 КАС України, а саме достовірність кожного доказу окрему, а також достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що наданими доказами у сукупності підтверджено факт прийняття участі у ядерних випробуваннях позивачем у період з грудня 1988 року по листопад 1990 року на Семипалатинському полігоні.
Суд критично оцінює посилання представника відповідача на відсутність довідки про участь позивача у ядерних випробуваннях, оскільки ним надана довідка Центрального архіву Міністерства оборони, яка хоча і не містить певних фраз про безпосередню участь ОСОБА_1 у ядерних випробуваннях, але і не заперечує його участь у таких випробуваннях, більш того, навпаки має у собі інформацію, яка не виключає його участь у ядерних випробуваннях ядерної зброї на Семипалатинскому полігоні. Зазначена довідка підтверджує факт проходження ОСОБА_1 військової служби з 19.12.88 по 30.11.90 на посаді авіаційного техніка у військовій частині № НОМЕР_1 , яка у той час дислокувалась у м. Семипалатинськ (с.м.т. Чаган, Бескарайського району Семиплатинської області, Казахскької РСР) (а.с.7).
Таким чином судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 безпідставно відмовлено у встановленні факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та її складу.
Положенням про обласну комісію з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, затвердженого розпорядженням Луганської обасної державної адміністрації від 08.08.2002 року №480, зареєстровано в Луганському обласному управлінні юстиції 12 серпня 2002 р. за N 39/620 (далі Положення), встановлено, що Обласна комісія з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (далі - комісія) утворюється з метою організації видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Як вбачається із пункту 4 Положення, Комісія відповідно до покладених на неї завдань:
розглядає та аналізує первинні документи, які відповідно до законодавства є підставою для видачі посвідчень особам, постраждалим унаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, прирівняних до них;
приймає рішення про віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
приймає рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, прирівняних до них;
приймає рішення про вилучення посвідчення відповідної категорії в разі встановлення факту його необґрунтованої видачі;
виконує інші функції, що випливають з покладених на неї завдань.
Організаційною формою роботи комісії є засідання, які проводяться в міру потреби. Рішення комісії приймаються відкритим голосуванням простою більшістю голосів членів комісії, присутніх на засіданні, і оформляються протоколом, який підписується головою та секретарем комісії. Контроль за його виконанням здійснює секретар комісії (п.9 Положення).
Організаційно-технічне забезпечення роботи комісії покладається на Головне управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації (п.10 Положення).
Як вбачається із матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 неодноразово звертався до управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області за визначенням статусу його як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Документи були спрямовані Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, який повинен відповідно до п. 10 Положення здійснювати організаційно-технічне забезпечення роботи Комісії. Департамент надіслав відповідь позивачу, якою вважав надану довідку Центрального архіву Міністерства оборони такою, що не підтверджує факт участі позивача в наземних або підземних випробуваннях ядерної зброї (а.с.11).
Таким чином, проаналізувавши спірні правовідносини та відповідні нормативно-правові акти, суд вважає, що оскільки Департамент СЗН є органом, який забезпечує комісію виконанням організаційно-технічними питаннями, а рішення про віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та про видачу або відмову у видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, прирівняних до них приймає Комісія, то саме Комісію слід зобов'язати надати ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із числа осіб, які брали участь у ядерних випробуваннях відповідно до «Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та видати відповідне посвідчення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, Обласної комісії з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та її складу про визнання відмови незаконною, зобов'язання вчинити певні дії необхідно задовольнити.
В силу норм ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Як вбачається з квитанції №2805000060 від 10.02.2014, позивачем сплачено судовий збір в розмірі 73,08 грн. (а. с. 2).
Таким чином, виходячи з наведених норм, з урахуванням висновку суду про задоволення позову в повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути з державного бюджету на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 73,08 грн.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, Обласної комісії з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та її складу про визнання відмови незаконною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати відмову Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації у наданні ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із числа осіб, які брали участь у ядерних випробуваннях незаконною.
Зобов'язати Обласну комісію з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та її складу надати ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із числа осіб, які брали участь у ядерних випробуваннях відповідно до «Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та видати відповідне посвідчення.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у розмірі 73,08 грн., сплачені відповідно до квитанції №2805000060 від 10.02.2014.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 19 травня 2014 року.
Суддя В.В. Матвєєва