справа № 5020-4/374-7/157-12/026
"09" червня 2009 р. 09:43 м. Севастополь
Господарський суд міста Севастополя у складі:
Судді Харченко І.А.,
при секретарі Юрчак Л.Л.,
за участю представників:
від позивача - Анікеєва І. А., довіреність №01/116 від 12.01.2009, начальник юридичного відділу,
Старчан Е. В., довіреність №01/4013 від 03.11.2008, заступник головного бухгалтера,
від відповідача -Токарева Л.В., довіреність №22/10-013 від 26.09.2008, головний державний податковий інспектор відділу представництва інтересів в судах та організації позовної роботи юридичного управління ДПА у м. Севастополі;
Семкова О.В., довіреність №1/10-013 від 09.02.2009, головний державний податковий ревізор-інспектор відділу боротьби з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом ДПА у м. Севастополі,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №5020-4/374-7/157-12/026 за позовом Державного підприємства «Севастопольський морський рибний порт»до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя про визнання протиправним та скасування повністю податкового повідомлення -рішення,
Суть спору:
02.10.2008 Державне підприємство «Севастопольський морський рибний порт»звернулось до господарського суду міста Севастополя із позовом до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя про визнання недійсним та скасування повністю податкового повідомлення -рішення №0001662310/0 від 09 квітня 2008 року.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 03.10.2008 суддею Остапової К.А. було відкрите провадження в адміністративній справі з присвоєнням справі №5020-4/374, призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 04.11.2008 було закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
У зв'язку з призначенням судді господарського суду міста Севастополя Остапової К.А. на посаду судді Севастопольського апеляційного господарського суду, розпорядженням виконуючого обов'язки голови господарського суду міста Севастополя №140 від 27.11.2008 справу №5020-4/374 передано до провадження судді Альошиної С.М.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 28.11.2008 справу прийнято до провадження суддею Альошиної С.М. з присвоєнням їй №5020-4/374-7/157.
16.02.2009 від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій він просить суд визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення -рішення №0001662310/0 від 09 квітня 2008, яка була прийнята судом у судовому засіданні 17.02.2009.
Розпорядженням голови господарського суду міста Севастополя №69 від 19.05.2009 справа №5020-4/374-7/157, у зв'язку зі значним навантаженням судді Альошиної С.М. передана до провадження судді Харченко І.А.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 20.05.2009 справу прийнято до провадження суддею Харченко І.А. з присвоєнням їй №5020-4/374-7/157-12/026.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення проти позову (арк.с. 80-81).
Згідно статей 27-32, 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні представникам сторін роз'яснені процесуальні права та обов'язки.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухав представників сторін, суд,
У період з 25.02.2008 по 24.03.2008 Державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя (надалі Інспекція) проведена виїзна планова документальна перевірка з питання дотримання Державним підприємством «Севастопольський морський рибний порт»(надалі ДП «Севастопольський морський рибний порт») вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 по 30.09.2007. За наслідками перевірки складений акт №1512/10/23-123/20709663 від 31.03.2008 (арк.с. 7-26).
Перевіркою встановлено, що ДП «Севастопольський морський рибний порт»у період, що перевірявся, в бухгалтерському обліку неправомірно відносило до витрат звичайної діяльності виплату матеріальної допомоги пенсіонерам - колишнім працівникам підприємства у загальному розмірі 62520,79грн. (у тому числі V квартал 2006 року - 17407,6грн. та за 9 місяців 2007 року - 45213,19грн.), та включало їх до «Звіту про фінансові результати», що призвело до заниження чистого прибутку підприємства за IV квартал 2006 року на 8703,80грн. та за 9 місяців 2007 року на 6781,58грн.
За результатом перевірки Інспекцією прийняте податкове повідомлення-рішення від 09.04.2008 №0001662310/0 про визначення податкового зобов'язання з частини прибутку державних підприємств, що вилучається до бюджету, у загальному розмірі 23228,07грн. (у тому числі: 15485,38 грн. - податок, 7742,69 грн. - штрафні санкції, застосовані на підставі підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами") (арк.с. 33).
Позивач вважає, що зазначене податкове повідомлення-рішення є протиправним оскільки ДП «Севастопольський морський рибний порт» самостійно вирішує питання щодо відображення витрат на надання матеріальної допомоги пенсіонерам -колишнім працівникам підприємства або за рахунок витрат, або за рахунок фондів, створених за рахунок прибутку (якщо подібне передбачене Статутом підприємства).
Відповідач позовні вимоги не визнав, вважає, що сплата матеріальної допомоги пенсіонерам (які не є працівниками підприємства), які віднесено підприємством у бухгалтерському обліку до складу витрат на рахунок 977 "Інші витрати звичайної діяльності" не відповідають критеріям, викладеним у пункті 3 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №1 і пункту 8 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №3, та в наслідок чого не можуть бути включеними до Звіту про фінансові результати.
Провівши оцінку зібраним по справі доказам суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 2 статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.
Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства і її розкриття у фінансовій звітності регламентовані Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за №27/4248 (надалі - П(С)БУ 16).
Згідно пунктам 5, 6 П(С)БУ 16 витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов'язань. Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.
Відповідно до статті 75 Господарського кодексу України державні комерційні підприємства утворюють за рахунок прибутку (доходу) спеціальні (цільові) фонди, призначені для покриття витрат, пов'язаних з їх діяльністю. Порядок використання цих фондів визначається відповідно до затвердженого фінансового плану.
Розподіл прибутку підприємства передбачений статтею 6 Статуту ДП «Севастопольський морський рибний порт»і здійснюється відповідно до затвердженого фінансового плану. Про напрям частини прибутку на покриття витрат як запланованих, так і фактично понесених), пов'язаних з наданням матеріальної допомоги пенсіонерами - колишнім працівникам порту, у фінансовому плані не передбачено. Витрати по виплатах колишнім працівникам порту в 2007 році заплановані в рядку 017/2 таблиці 5 фінансового плану, яка є складовою частиною рядка 017 «Інші витрати»2006 року. (арк.с. 54-62, 65-67).
Пунктом 1.8.6 Наказу «Про облікову політику порту», затвердженого Державним комітетом рибного господарства України, вказано, що витрати по виплатах колишнім працівникам - пенсіонерам, відображати на рахунку 977 «Інші витрати звичайної діяльності»(арк.с.50-52).
Пунктом 29 П(С)БУ 16 передбачено, що до складу інших витрат включаються витрати, які виникають під час звичайної діяльності (крім фінансових витрат), але не пов'язані безпосередньо з виробництвом та/або реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг). До таких витрат належать собівартість реалізованих фінансових інвестицій (балансова вартість та витрати, пов'язані з реалізацією фінансових інвестицій); собівартість реалізованих необоротних активів (залишкова вартість та витрати, пов'язані з реалізацією необоротних активів); собівартість реалізованих майнових комплексів; втрати від неопераційних курсових різниць; сума уцінки необоротних активів і фінансових інвестицій; витрати на ліквідацію необоротних активів (розбирання, демонтаж тощо); залишкова вартість ліквідованих (списаних) необоротних активів; інші витрати звичайної діяльності.
Виплати пенсіонерам - не працівникам підприємства, виникли в результаті здійснення звичайної діяльності підприємства.
Таким чином, до складу витрат, передбачених пунктом 29 П(С)БУ 16, можна віднести інші витрати звичайної діяльності, а саме витрати на надання матеріальної допомоги пенсіонерам - колишнім працівникам підприємства.
Частиною 2 статті 71 КАСУ передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем під час розгляду справи не наведено жодного доводу, який би спростовував встановлені у справі обставини та не доведено обґрунтованості визначення позивачу суми податкового зобов'язання за оспорюваним податковим повідомленням -рішенням.
В звязку з викладеним, суд вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято з порушенням вимог законодавства, а тому воно підлягає скасуванню.
Відповідно до статей 94, 98 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем та документально підтверджені, присуджуються йому в сумі 3,40 грн. (судовий збір).
Керуючись ст. 69, 70, 71, 79, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя №0001662310/0 від 09.04.2008 про визначення Державному підприємству «Севастопольський морський рибний порт»суми податкового зобов'язання з частини прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучаються до бюджету, в сумі 15 485,38 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 7 742,69 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України (п/р 31113095700007 в ГУ УДКУ у м. Севастополі, одержувач Держбюджет, Ленінський район 22090200, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь Державного підприємства «Севастопольський морський рибний порт»(99014, м. Севастополь, вул. Рибаків, 5, ідентифікаційний код 20709663) судовий збір в розмірі 03,40 грн., сплачений платіжним дорученням №3636 від 30.09.2008 (оригінал платіжного доручення знаходиться в матеріалах справи).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя І.А. Харченко
Постанова складена та підписана
в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України
15.06.2009.
Розсилка:
1. ДП Севастопольський морський рибний порт -99014, м. Севастополь, вул. Рибаків, 5,
2. ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя -99014, м. Севастополь, вул. Пролетарська, 24