29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"10" червня 2009 р.
Справа № 5/4893
Господарський суд Хмельницької області у складі головуючого судді Грамчука І.В. при секретарі судового засідання Атаманчук І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом : Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому
до Управління комунального майна Хмельницької міської Ради, м. Хмельницький
та
Хмельницького міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної
власності, м. Хмельницький
про визнання недійсними окремих умов договору оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 9.10.2007р.
Представники сторін:
позивача: Баженова А.І., Варфоломєєва О.В., -представники за довіреностями
відповідачів : Богачова Л.М. - представник за довіреністю № 136 від 13.02.2008р.
Лаврентюк Л.Є. -представник за довіреністю № 68/в від 03.03.209р.
За участю : Пятковський А.М. -представник ДПІ у м.Хмельницькому
Вступну та резолютивну частини рішення проголошено 10 червня 2009р., так як в судовому засіданні 22 травня 2009р. господарським судом оголошувалась перерва з метою дослідження отриманих додаткових доказів. Виготовлення повного тексту рішення завершено 12 червня 2009р.
При зверненні до суду позивач в позовній заяві та безпосередньо в ході судового розгляду просив суд визнати недійсними окремі умови договору оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 09.10.2007р. та зобов'язати відповідачів заключити додатковий договір, яким виключити п. 5.10 із зазначеного договору.
В послідуючому (вх.01-24/1875 від 25.02.2009р.) позивач з посиланням на ст. 22 ГПК України уточнив зміст позовних вимог та просив лише визнати недійсним п.5.10 Договору оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 09.10.2007р., на підставі ст.ст. 203, 205, 215-217 ЦК України.
Представники відповідачів проти можливості задоволення приведеного клопотання не заперечували, а тому суд вважав за необхідне його задовольнити, прийнявши вищезгадане уточнення.
При цьому розгляд справи неодноразово відкладався з продовженням терміну вирішення спору за спільним клопотанням повноважних представників сторін.
Обґрунтовуючи позов, з точки зору повноважних представників позивача, питання плати за землю врегульовано Законом України „Про плату за землю”, за яким плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
При цьому за статтею 12 Закону органи державної влади звільняються від сплати земельного податку, тоді як у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 5 липня 2004р. N 840 „Про оплату послуг, пов'язаних із здійсненням поточної господарської діяльності Пенсійним фондом та його органами”, встановлено, що за тарифами, установленими для бюджетних установ, Пенсійним фондом України та його органами поряд з іншим здійснюється оплата земельного податку відповідно до статті 12 Закону України "Про плату за землю".
Платниками земельного податку є власники земельних ділянок та землекористувачі, яким земельні ділянки передано у власність або надані у користування. При цьому управління як орендар приміщення не може бути платником земельного податку, так як земельна ділянка йому не виділялась і об'єкт оподаткування при цьому відсутній.
За пунктом 1 статті 796 Цивільного кодексу України одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. Обов'язок щодо сплати або відшкодування сплаченого земельного податку орендарем (бюджетною установою) законодавством не передбачено, а тому заявником зроблено висновок, що спірний пункт 5.10 Договору оренди від 9.10.2007р. прямо суперечить нормам Закону, що регулюють сплату земельного податку.
Згідно статті 797 Кодексу, плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою. При цьому за підпунктом 3.1 пункту 3 Договору орендна ставка нерухомого майна складає 1 гривня в рік, а сума орендної плати за рік оренди становить 1,20 грн. з ПДВ.
На думку повноважних представників позивача, пункт 5.10 Договору оренди від 9.10.2007р. суперечить нормам права, що регулюють сплату земельного податку, так як сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ч.2 п.3 ст. 6 Цивільного кодексу України).
Заперечуючи проти можливості задоволення позову представники відповідачів звертали увагу суду на наступне :
по-перше : Законом України „Про плату за землю" зазначено, що земельний податок сплачують власники земельних ділянок та землекористувачі, окремі категорії яких відповідно до ст. 12 цього ж Закону користуються пільгами по його сплаті. Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому не є власником чи землекористувачем земельної ділянки, на якій знаходиться будівля по вул. Володимирській, 49, що в м, Хмельницькому, Дана земельна ділянка як і будівля є власністю територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради та передана на баланс міському комунальному підприємству по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності рішенням дванадцятої сесії Хмельницької міської ради № 22 від 26. 06. 2007р. Як балансоутримувач будівлі, МКП по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності згідно вимог податкового законодавства зобов'язане сплачувати земельний податок. Пільгами по його сплаті згідно вимог Закону України „Про плату за землю" балансоутримувач не користується. В зв'язку з цим після передачі будівлі по вул. Володимирська, 49 на баланс підприємства, було зроблено нормативну грошову оцінку даної земельної ділянки, з моменту отримання якої МКП по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності сплачує в податкові органи земельний податок. 09.10.2007р. будівлю по вул. Володимирська, 49 площею 253,2 кв.м. було передано в оренду позивачу - Управлінню Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому, яке відповідно до договору оренди набуло права користування не житловим приміщенням, а згідно ст. 796 ЦКУ до нього одночасно перейшло право користування земельною ділянкою на якій будівля розташована. З часу укладення договору оренди Орендар користується даним приміщенням, а отже і вказаною земельною ділянкою, а тому зобов'язаний відшкодовувати Балансоутримувачу сплату останнім земельного податку ;
по-друге : згідно листа Державної податкової адміністрації України від 25.09.2003р. № 493/2/15-3410 при здачі в оренду приміщень власники землі або землекористувачі виступають орендодавцями, які і є платниками земельного податку, а орендарі приміщень (відповідно до договору оренди від 09.10.2007р. Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому є орендарем нежитлового приміщення по вул. Володимирській, 49) не є платниками земельного податку, оскільки земельна ділянка їм не виділялась і об'єкт оподаткування відсутній. Тому орендар не являється платником земельного податку. В даному випадку земельний податок за земельну ділянку на якій розташована будівля зобов'язаний сплачувати її балансоутримувач, а управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому, яке безпосередньо користується даним приміщенням, зобов'язане відшкодовувати балансоутримувачу витрати пов'язані з його сплатою. Тому включення п.5.10 до Договору оренди не є порушенням чинного законодавства, оскільки встановлюється обов'язок по відшкодуванню балансоутримувачу витрат пов'язаних зі сплатою земельного податку, а не обов'язок сплати земельного податку ;
по-третє : відповідно до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна затвердженої постановою КМУ від 4.10.1995р. № 786, річна орендна плата для бюджетних установ становить 1 грн. На виконання вимог законодавства п. 3.1. договору оренди зазначено орендна плата в сумі 1,20 грн. (з ПДВ). Але ст. 797 ЦКУ передбачено, що плата яка справляється з наймача будівлі, складається окрім плати за користування нею, також з плати за користування земельною ділянкою. А тому враховуючи вищенаведене, плата Орендаря за користування земельною ділянкою, на якій знаходиться будівля передана в оренду, полягає в відшкодуванні Балансоутримувачу, який сплачує земельний податок, витрат, пов'язаних зі сплатою останнього. На виконання вимог законодавства п. 5.10. договору оренди передбачено обов'язок Орендаря відшкодовувати Балансоутримувачу витрати, пов'язані зі сплатою земельного податку, пропорційно займаній площі ;
по-четверте : договори на оренду індивідуально визначеного майна розробляються та виписуються Орендодавцем -управлінням комунального майна відповідно до Типового договору оренди, затвердженого рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №733 від 27.08.2003р. Однією з обов'язкових умов, що передбачені Типовим договором є обов'язок Орендаря своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати Балансоутримувачу витрати пов'язані зі сплатою земельного податку ;
по-п'яте : уклавши договір оренди нежитлового приміщення комунальної власності, управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому, як сторона договору, добровільно взяла на себе зобов'язання належним чином виконувати всі умови останнього, тоді як відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.
Окрім того в порядку ст. 38 ГПК України суд витребував у позивача докази джерел фінансування установи у період чинності договору оренди від 9 жовтня 2007р., докази державної реєстрації даної угоди в установленому законом порядку та детальний розрахунок плати, що справляється із установи, як наймача частини приміщення будівлі по вул. Володимирській, 49 загальною площею 2500 кв.м. в період дії договору оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 9.10.2007р., а також докази наявності у затвердженому кошторисі видатків установи, можливих витрат, пов'язаних із перерахуванням орендодавцям сум земельного податку, пропорційно площі орендованих Фондом приміщень.
Додатково суд вважав за необхідне витребувати в Хмельницького міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності докази державної реєстрації договору оренди від 9 жовтня 2007р. в установленому законом порядку та детальний розрахунок плати, що справляється із позивача, як наймача частини приміщення будівлі по вул. Володимирській, 49 загальною площею 2500 кв.м. в період дії договору оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 9.10.2007р., оригінали доказів на підтвердження отримання підприємством земельної ділянки по вул. Володимирській, 49 у м. Хмельницькому та передачі її частини позивачу, пропорційно розміру орендованого Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому приміщення площею 253,2 кв.м.; оригінали доказів на підтвердження виконання податкових зобов'язань по сплаті земельного податку за земельну ділянку по вул. Володимирській, 49 загальною площею 2500 кв.м. в період дії договору оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 9.10.2007р., з врахуванням Рішення двадцять першої сесії Хмельницької міської ради від 22 жовтня 2008р. „Про внесення змін та доповнень до бюджету міста Хмельницького на 2008 рік”, згідно пункту 8 якого встановлено в 2008 році додаткову пільгу по сплаті земельного податку в частині, що спрямовується до міського бюджету, міському комунальному підприємству по утриманню не житлових приміщень комунальної власності з площ не житлових приміщень, орендованих бюджетними установами, які згідно ст. 12 Закону України „Про плату за землю” звільнені від сплати земельного податку, згідно з додатком до цього рішення (п.5, Володимирська,49 -управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому); докази, що підтверджують розмежування витрат між орендарями приміщень по вул. Володимирській,49 та Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому.
В межа провадження у справі суд відмовив у задоволенні спільного клопотання Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, Управління комунального майна Хмельницької міської Ради та Хмельницького міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому (вх.№01-24/2734 від 19.03.2009р.) в межах справи № 5/4893 за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому до Управління комунального майна Хмельницької міської Ради та Хмельницького міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності про визнання недійсними окремих умов договору оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 9.10.2007р.
Разом з тим суд вважав за потребу задовольнити озвучене в засіданні клопотання представника позивача про витребування з ДПІ у м. Хмельницькому в порядку ст.ст. 38, 65 ГПК України для огляду в судовому засіданні оригіналів документів, за якими установа здійснює нарахування Хмельницькому міському комунальному підприємству по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності земельного податку, за використання земельної ділянки по вул. Володимирській, 49 у м. Хмельницькому, на якій розташована будівля, частина приміщень якої орендується Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому за спірним правочином.
На переконання повноважних представників сторін в матеріалах справи достатньо належних та допустимих доказів для прийняття рішення по суті спору, а тому вислухавши повноважних представників сторін та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши приведені заявником підстави для задоволення позовних вимог і заперечення проти позову суд встановив :
У відповідності до Рішення Хмельницької міської Ради № 24 від 26.06.2007р. Управлінням Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому за Договором оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності від 9.10.2007р. серія ВКА № 619219, отримано в оренду строком на десять років не житлове приміщення по вул. Володимирській,49 загальною площею 253,2 кв.м. для розміщення архіву пенсійних справ та особових рахунків.
Пунктом 5.10 даної угоди орендар прийняв на себе додатковий обов'язок відшкодувати Балансоутримувачу витрати, пов'язані зі сплатою земельного податку, пропорційно займаній площі.
Балансоутримувачем та отримувачем коштів за цією угодою є міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, тоді як права та обов'язки Орендодавця покладено на управління комунального майна Хмельницької міської Ради.
Вказаний правочин 9 жовтня 2007р. посвідчено державним нотаріусом Першої Хмельницької державної нотаріальної контори та зареєстровано в реєстрі за № 1-6534.
При цьому спірний пункт 5.10 Договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності від 9.10.2007р. є ідентичним за змістом пункту 5.11 Типової форми договору оренди -Додатку до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської Ради від 27.08.2003р. за №733.
Рішенням двадцять першої сесії Хмельницької міської Ради від 22.10.2008р. „Про внесення змін та доповнень до бюджету міста Хмельницького на 2008 рік”, розглянувши пропозиції виконавчого комітету, керуючись Бюджетним кодексом України, ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. 1 Закону України „Про систему оподаткування”, ст. 12 Закону України „Про плату за землю” міська Ради вирішила (п.8), встановити в 2008 році додаткову пільгу по сплаті земельного податку в частині, що спрямовується до міського бюджету, міському комунальному підприємству по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності з площ нежитлових приміщень, орендованих бюджетними установами, які згідно ст. 12 Закону України „Про плату за землю” звільнені від сплати земельного податку, згідно з додатком до цього рішення в якому зазначено і позивача -управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, що орендує не житлове приміщення загальною площею 2132,6 кв.м по вул. Володимирській, 49 яке перебуває на балансі міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (а.с. 33-35).
В послідуючому Рішенням двадцять третьої сесії Хмельницької міської Ради від 04.02.2009р. „Про бюджет міста Хмельницького на 2009р.”, розглянувши пропозиції виконавчого комітету, рішення сесії обласної ради від 28.01.2009р. № 6-19/2009 „Про обласний бюджет на 2009 рік” та керуючись п.23 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Законом України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” та Бюджетним кодексом України, міська Ради вирішила (п.26), встановити в 2009 році додаткову пільгу по сплаті земельного податку в частині, що спрямовується до міського бюджету, міському комунальному підприємству по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності з площ нежитлових приміщень, орендованих бюджетними установами, які згідно ст. 12 Закону України „Про плату за землю” звільнені від сплати земельного податку, згідно з додатком 9 до цього рішення, в т.ч. щодо позивача -управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, що орендує не житлове приміщення загальною площею 1858 кв.м по вул. Володимирській, 49, яке перебуває на балансі міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (а.с. 61-63).
Безпосередньо в ході судового розгляду повноважні представники сторін підтвердили відсутність з боку позивача проплат Хмельницькому міському комунальному підприємству по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, призначенням яких було б відшкодування Балансоутримувачу витрат, пов'язаних зі сплатою земельного податку, пропорційно займаній площі, у відповідності до спірного п.5.10 Договору оренди від 9.10.2007р. серія ВКА № 619219.
В якості доказів неможливості виконання позивачем цього обов'язку його представниками надано Кошторис на 2008р. управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, який свідчить про відсутність коштів на видатки за таким цільовим призначенням. Тоді як затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007р. N 1261 ПОЛОЖЕННЯм про Пенсійний фонд України передбачено (ч.2 п.10), що кошти Фонду використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.
Заперечуючи проти цього аргументу представники відповідачів надали примірники Договорів оренди майна (нерухомого або іншого), що належить до комунальної власності, від 3 травня 2007р. та 19 вересня 2008р. між тими ж сторонами, проте на інший строк та за іншими адресами -м. Хмельницький, вул. Театральна, 12 та вул. Проскурівська, 2, що містять пункт 5.10 аналогічного спірному змісту; калькуляцію вартості утримання приміщень по вул. Театральній, 12 з 1 січня 2009р. (згідно рішення виконкому); виставлені позивачу рахунки № 2165 від 10 січня 2009р. і 10 лютого 2009р. на відшкодування управлінням ПФУ у м. Хмельницькому міському комунальному підприємству по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності експлуатаційних витрат за орендоване приміщення по вул. Театральній, 12, а також рахунки № 450 від 15 листопада 2008р. і 15 грудня 2008р. на відшкодування управлінням ПФУ у м. Хмельницькому міському комунальному підприємству по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності витрат по земельному податку за орендоване приміщення по вул. Театральній, 12; Акту звірки взаєморозрахунків від 18.03.2009р. між МКП по утриманню приміщень та позивачем, що свідчить про відсутність заборгованості управління ПФУ у м. Хмельницькому з експлуатаційних витрат за орендоване приміщення по вул. Театральній, 12 за період січень-лютий 2009 року з огляду на оплату позивачем 83,44 грн.
Вищезгадані документи не являються належними та допустимими доказами на підтвердження виконання/невиконання сторонами зобов'язань за спірним договором оренди від 9.10.2007р. серія ВКА № 619219 в частині п.5.10, не відповідають вимогам ст.ст. 32-37 ГПК України, а тому судом не приймаються.
В якості доказів понесених Хмельницьким міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності витрат, пов'язаних зі сплатою земельного податку, представником відповідача надано листи ДПІ у м. Хмельницькому від 17.12.2008р. за № 38661/10/15-з і від 11.02.2009р. за № 3487/10/15-з, що свідчать про відсутність заборгованості по сплаті земельного податку станом відповідно на 01.11.2008р. та 01.01.2009р. за земельну ділянку по вул. Володимирській,49 площею 2500 кв.м., так як його сплата проводиться підприємством своєчасно та в повному обсязі. Підставами для таких висновків, на думку повноважного представника підприємства, поряд з іншим являються самостійно надані підприємством до ДПІ у м.Хмельницькому Податкові розрахунки земельного податку з відповідними додатками -Звітами про пільги на земельний податок, Розрахунками земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким встановлено грошову оцінку та Відомостями про наявність документів на землю із Розрахунками пільг по земельному податку, скріплені підписами керівника підприємства, його головного бухгалтера та гербовою печаткою відповідача.
При цьому за підрахунками міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, станом на 19.03.2009р. заборгованість позивача перед ним по відшкодуванню витрат по земельному податку загалом становить 17786,86 грн. (довідка від 17.03.2009р. за № 83/6).
Викликаний до суду представник ДПІ у м. Хмельницькому Пятковський А.М. надав для огляду господарському суду оригінали вищезгаданих Податкових розрахунків із відповідними додатками, а також примірники Державного акту на право постійного користування землею серія II-ХМ № 000902 від 1 жовтня 1997р. отриманого Хмельницькою міською друкарнею за адресою м. Хмельницький, вул. Володимирська,49 та рішення дванадцятої сесії Хмельницької міської Ради від 26.06.2007р. № 22 „Про затвердження ліквідаційного балансу Хмельницької міської друкарні та передачу майна з балансу Хмельницької міської друкарні”.
Відзначеним рішенням, розглянувши пропозицію виконавчого комітету та керуючись рішенням 24 сесії міської Ради від 07.04.2005р. № 53 „Про ліквідацію Хмельницької міської друкарні” ст. 111 Цивільного кодексу України, ст. 61 Господарського кодексу України та ст. 25 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, міська Рада вирішила затвердити ліквідаційний баланс Хмельницької міської друкарні згідно з додатком № 1 (п.1) ; передати з балансу Хмельницької міської друкарні майно, яке залишилося після задоволення вимог кредиторів (п.2), на баланс міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (підп.2.1) поряд з іншим :
-складське приміщення загальною площею 22,6 кв.м. первісною вартістю 23765 грн., залишковою вартістю 21476,14 грн.;
-складське приміщення загальною площею 230,6 кв.м. первісною вартістю 194755 грн., залишковою вартістю 175997,74 грн.
Розрахунок № 105 від 21.01.2008р. нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 2500 кв.м. по вул. Володимирська,49 на клопотання МКП по утриманню нежитлових приміщень за № Г/82 від 16.01.2008р. виконано комунальним підприємством проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню і становить 1423421 грн. Розрахунок дійсний 31 грудня 2008р.
При цьому на вимогу підприємства від 31.01.2008р. № 1642/01-15 управлінням земельних ресурсів у м. Хмельницькому надано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, за яким нормативна грошова оцінка кв.м. земельної ділянки під забудовою складає 585,31 грн.
Будь-які інші докази, пов'язані із землекористуванням міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності земельною ділянкою по вул. Володимирська,49, а також виконання сторонами зобов'язань за пунктом 5.10 Договору оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 9 жовтня 2007р. серія ВКА № 619319, укладеного між Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та Управлінням комунального майна Хмельницької міської Ради, м. Хмельницький з Хмельницьким міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, м. Хмельницький, всупереч вимог суду сторонами не надано.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення повноважних представників сторін та викликаних осіб, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне задовольнити позов з наступних підстав :
За статтею 2 Закону України "Про плату за землю", використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно статті 5 Закону об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. { Частина перша статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2271-III ( 2271-14 ) від 08.02.2001 }
Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар. { Частина друга статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2271-III ( 2271-14 ) від 08.02.2001 }
При цьому в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження права власності або користування відповідачами земельною ділянкою по вул. Володимирська,49 у м.Хмельницькому, на якій розташована будівля бувшої Хмельницької міської друкарні частина складських приміщень якої орендується Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому за Договором оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 9 жовтня 2007р. серія ВКА № 619319, укладеного з Управлінням комунального майна Хмельницької міської Ради та Хмельницьким міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності.
Тоді як згідно пояснень повноважних представників відповідачів, право користування Хмельницьким міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності земельною ділянкою по вул. Володимирська,49 у м.Хмельницькому, як на час укладення договору оренди, так і на час вирішення спору по суті належним чином не підтверджено, оскільки земельна документація перебуває на стадії підготовки її оформлення.
Відсутні також і належні та допустимі докази щодо дотримання відносно позивача обумовленого спірним пунктом 5.10 договору оренди від 9.10.2007р. принципу пропорційності, а також включення до суми орендної плати за договором оренди від 9.10.2007р. витрат орендодавця, понесених у зв'язку зі сплатою земельного податку.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність у відповідачів всупереч вимогам ч.2 ст. 203 Цивільного кодексу України необхідного обсягу цивільної дієздатності в частині покладення на позивача обов'язку відшкодувати балансоутримувачу витрати, пов'язані зі сплатою земельного податку, пропорційно займаній площі за спірним пунктом 5.10. А тому договір оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 9 жовтня 2007р. серія ВКА № 619319, укладений між Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та Управлінням комунального майна Хмельницької міської Ради, м. Хмельницький з Хмельницьким міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, м. Хмельницький в частині пункту 5.10, за яким орендар зобов'язався відшкодувати балансоутримувачу витрати, пов'язані зі сплатою земельного податку, пропорційно займаній площі слід визнати недійсним відповідно до ч.ч.1,3 ст. 215 Цивільного кодексу України.
Керуючись ст.ст. 38, 49, 65, 82-84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому до Управління комунального майна Хмельницької міської Ради, м. Хмельницький та Хмельницького міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, м. Хмельницький про визнання недійсними окремих умов договору оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 9.10.2007р. серія ВКА № 619319 задовольнити.
Визнати недійсним договір оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності від 9 жовтня 2007р. серія ВКА № 619319, укладений між Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та Управлінням комунального майна Хмельницької міської Ради, м. Хмельницький з Хмельницьким міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, м. Хмельницький в частині пункту 5.10, за яким орендар зобов'язався відшкодувати балансоутримувачу витрати, пов'язані зі сплатою земельного податку, пропорційно займаній площі.
Суддя І.В. Грамчук
Віддрук. 4 примірників:
1 -до справи, 2 - позивачу, 3,4 - відповідачам