Ухвала від 15.04.2014 по справі 826/4244/13-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/4244/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В. Суддя-доповідач: Шостак О.О.

УХВАЛА

Іменем України

15 квітня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Шостака О.О.,

суддів: Горяйнов А.М., Мамчура Я.С.,

при секретарі: Лебедвій Ю.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "23" травня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Київської міської ради, 3-ті особи: ОСОБА_5, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2013 року позивачі звернулися до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міської ради у якому просили зобов'язати відповідача надати позивачам дозвіл на приватизацію земельної ділянки для обслуговування 61/100 частини житлового будинку у Святошинському районі м. Києва за адресою: АДРЕСА_1, що становить відповідно до ухвали Святошинського районного суду м. Києва від 03.04.2012р. 40,1% (401кв.м.) земельної ділянки.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від "23" травня 2013 року в задоволені позову було відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, позивачі подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову суду від 23.05.2013 року та прийняте нове рішення, яким задовольнити позов. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "23" травня 2013 року - залишити без змін, виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як було встановлено судом першої інстанції, позивачам, на праві спільної часткової власност, належить 61/100 частина будинку з відповідними надвірними будівлями та спорудами, що знаходяться у АДРЕСА_1.

Власником інших 39/100 частин житлового будинку за АДРЕСА_1 є громадянка ОСОБА_5.

Відповідно до ухвали Святошинського районного суду м. Києва від 03 квітня 2012 року було затверджено мирову угоду, відповідно до якої визначено порядок користування земельною ділянкою за адресою за адресою: АДРЕСА_1 наступним чином:

1. ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_3 виділено в спільне сумісне користування для обслуговування їх 61/100 частини будинку та господарських споруд земельна ділянка розміром 677кв.м.

2. ОСОБА_5 виділено в одноосібне користування для обслуговування її 39/100 частини житлового будинку та господарських споруд земельна ділянка площею 599кв.м.

На підставі вищевикладеного, 28.01.2013 року позивачі звернулись до Київської міської ради з заявою № Ц-389 про приватизацію земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1. До заяви були додані наступні документи: копії правовстановлюючих документів про право власності на житловий будинок та господарські споруди, які розташовані на земельній ділянці; копії матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна; документ, що посвідчує право громадянина на користування земельною ділянкою (копія рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 1 грудня 1953р.); план розташування земельної ділянки; викопіювання з чергового кадастрового плану у масштабі 1:2000; копії довідок про присвоєння ідентифікаційних номерів заявникам; копії паспортів заявників.

В результаті чого, листом від 19.02.2013р. №057028-3105 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомив, що заява від 28.01.2013р. не відповідає вимогам п. 2 статті 15 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві, який затверджено рішенням Київської міської ради від 15.07.2004р. №457/1867, а саме відсутні графічні матеріали (М 1:2000), на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, матеріали фото фіксації земельної ділянки та розташованих на ній будівель та споруд у разі якщо такі розташовані на земельній ділянці; викопіювання з кадастрового плану міста; копія документів про право власності на житловий будинок, будівлю або споруди, якщо такі розташовані на земельній ділянці (нотаріально засвідчені копії); копія матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; копія паспорта громадянина; копія довіреності, на підставі якої інтереси заявника представлятиме його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником). Таким чином, третьою особою повернуті матеріали позивачам на доопрацювання.

Не погоджуючись з вищевикладеними обставинами, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Окружний адміністративний суд м. Києва прийшов до висновку про необхідність відмовити в задоволені позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з даним висновком суд першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 23 Розділу 8 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 №63/9120 „Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві", приватизація громадянами земельних ділянок, які перебувають у їхньому користуванні, наданих в користування до 15.03.1991 - до введення в дію Земельного кодексу Української PCP і на яких розташовані житлові будинки, право власності на які зареєстровано, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розробленої відповідно до вимог законодавства та цього Порядку, після присвоєння таким земельним ділянкам кадастрового номера в порядку, встановленому пунктом 3 прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Після присвоєння кадастрового номера земельної ділянки, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано, громадяни звертаються до Київської міської ради з заявою про приватизацію земельної ділянки та подають всі документи, передбачені ст. 27 зазначеного Порядку.

У разі якщо на земельній ділянці розташований житловий будинок, господарські будівлі і споруди, що перебувають у спільній власності кількох громадян України, заява подається одночасно всіма співвласниками житлового будинку.

Житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 знаходиться у спільній частковій власності ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_3 та ОСОБА_5 Ухвалою Святошинського районного суду міста Києва від 03.04.2012 зазначеним особам визначено порядок користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди, що передбачено статтею 120 Земельного кодексу України.

Отже, всі співвласники житлового будинку по АДРЕСА_1 повинні звернутись з заявою до Київської міської ради стосовно приватизації зазначеної земельної ділянки.

Крім того, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування ! жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в таких розмірах: у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

Крім того, відповідно до ст. 24 Розділу 8 Тимчасового порядку №63/9120 громадянин, у користуванні якого перебуває земельна ділянка, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано, з метою встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для приватизації земельної ділянки подає безпосередньо до Київської міської ради заяву в довільній формі про організацію робіт із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості),

У заяві зазначаються місце розташування земельної ділянки та визначений громадянином розробник документації із землеустрою.

До заяви також додаються технічні матеріали та документи зазначені в п. З ст. 24 Порядку.

Відповідно до п 4. ст. 24 Порядку зазначається, у разі якщо на земельній ділянці розташований житловий будинок, господарські будівлі і споруди, що перебувають у спільній власності кількох громадян України, заява подається одночасно всіма співвласниками житлового будинку.

Секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження заяви або протягом наступного робочого дня надсилає її через приймальню Київради з земельних питань для опрацювання до Департаменту земельних ресурсів.

Департамент земельних ресурсів на підставі доручення (резолюції) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради до заяви про організацію робіт із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розглядає подані громадянином технічні матеріали і документи та у разі їх відповідності законодавству і наявності правових підстав для приватизації громадянином земельної ділянки інформує громадянина про наявність підстав та можливість розроблення зазначеної технічної документації із землеустрою.

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється на підставі заяви громадянина на її розроблення з відповідним дорученням Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради.

Після присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано, здійснення контролю при проведенні землеустрою, державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку територіальної громади міста Києва, громадянин звертається до Київської міської ради із заявою про приватизацію земельної ділянки через приймальню Київради з земельних питань.

До заяви про приватизацію земельної ділянки додаються документи зазначені в п.2 ст. 27 Порядку.

Відповідно до п. 3 ст. 27 Порядку, у разі якщо на земельній ділянці розташований житловий будинок, господарські будівлі і споруди, що перебувають у спільній власності кількох громадян України, заява подається одночасно всіма співвласниками житлового будинку.

Приймальня Київради з земельних питань у день реєстрації заяви про приватизацію земельної ділянки або протягом наступного робочого дня передає цю заяву з доданими до неї документами, сформованими у кадастрову справу, до секретаріату Київської міської ради.

Секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження заяви про приватизацію земельної ділянки або протягом наступного робочого дня надсилає її через приймальню Київради з земельних питань для опрацювання до Департаменту земельних ресурсів.

Отже, Київська міська рада надає доручення (резолюцію), а не дозвіл на приватизацію земельної ділянки. Крім того, приватизація земельної ділянки можлива у разі наявності заяв на приватизацію земельної ділянки всіх співвласників житлового будинку.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висовком суду першої інстанції, що відповідачем було правомірно передані заяви позивачів для опрацювання їх до Департаменту земельних ресурсів. Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в свою чергу правомірно повернуті документи позивачам для доопрацювання, оскільки вони подані не в повному обсязі.

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "23" травня 2013 року - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

В задоволені апеляційної скарги ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 - відмовити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "23" травня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ч. 2 ст. 212 КАС України та може бути оскаржена в двадцятиденний термін шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Шостак

Судді А.М. Горяйнов

Я.С. Мамчур

.

Головуючий суддя Шостак О.О.

Судді: Горяйнов А.М.

Мамчур Я.С