Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 313
Іменем України
01.06.2009
Справа №2-24/2945.1-2008А
За позовом - Чорноморського районного центра зайнятості, смт. Чорноморське (АР Крим, смт. Чорноморське, вул. Щорса, 4) .
До відповідача - СВК „Красна поляна” (АР Крим, Чорноморський р-н, с. Красна поляна, вул.. Леніна, 5)
Про стягнення 90584,57 грн.
Суддя ГС АР Крим Колосова Г.Г.
При секретарі Новохацькій І.П.
За участю представників:
Від позивача - не з'явився
Від відповідача - не з'явився .
Обставини адміністративної справи:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача несплачених страхових внесків на випадок безробіття відповідно до норм Господарського процесуального кодексу України.
Уточненням позивних вимог від 25.11.2005 р. позивач збільшив розмір позовних вимог та просить суд стягнути з відповідача 90584,57 грн. (а.с.54-55, том 1).
Судом збільшення позовних вимог позивача прийняті до розгляду.
30.01.2006 р. від СВК „Красна поляна ” надійшла зустрічна позовна заява до Чорноморського районного центра зайнятості, смт. Чорноморське про зобов'язання Чорноморського районного центра зайнятості звернутися до державної податкової інспекції для прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 61011,77 грн.
Ухвалою ГС АР Крим від 30.01.2006 р. зустрічна позовна заява була прийнята для сумісного розгляду з первісним позовом.
Уточненнями позовних вимог від 24.02.2006 р. позивач збільшив розмір позовних вимог та просить суд сягнути з відповідача 83042,30 грн. заборгованості (а.с.131-133, том 1).
Рішенням ГС АР Крим від 14-24.03.2006р. основний позов задоволено. У задоволенні зустрічної позовної заяви було відмовлено. ( а.с. 145-150, том 1).
Не погодившись з винесеним рішенням відповідач оскаржив його в Севастопольський апеляційний господарський суд.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 19.09.2006 р. рішення ГС АР Крим скасовано та винесено нове рішення, яким у первісному позові відмовлено, а зустрічний позов задоволено. Чорноморський районний центр зайнятості не погодившись з винесеною постановою, оскаржив її до Вищого господарського суду України.
Ухвалою від 21.11.2006 р. Вищий господарський суд України передав справу до розгляду Вищому Адміністративному суду України.
Ухвалою від 10.12.2007р. Вищий Адміністративний суд України відмовив Чорноморському районному центру зайнятості у відкритті касаційного провадження та повернув матеріали касаційної скарги разом зі справою до Вищого господарського суду України.
Постановою від 12.02.2008р. Вищий господарський суд України касаційну скаргу Чорноморського районного центра зайнятості задовольнив частково, рішення суду АР Крим від 14-24.03.2006 р. та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 19.09.2006 р. зі справи № 2-27/2086-2006 скасував, справу надіслано до Господарського суду АР Крим на новий розгляд за правилами Кодексу адміністративного судочинства. Справа передана на розгляд судді Колосової Г.Г. за № 2-24\2945.1-2008.
Ухвалою ГС АР Крим від 26.03.2008 р. справа прийнята до провадження. Призначено попереднє судове засідання.
За результатами попереднього засідання, суд дійшов висновку, що в порядку ст. 116 КАС України необхідно роз'єднати справу у два самостійних провадження, оскільки адміністративним судочинством не передбачений розгляд зустрічних позовних заяв у спільному розгляді з основним позовом.
Ухвалою ГС АР Крим від 06.05.2008 р. справа № 2-24\2945.1-2008А була роз'єднана у два самостійних провадження, з яких позовні вимоги Чорноморського районного центра зайнятості, смт. Чорноморське до відповідача - СВК „Красна поляна” про стягнення 90584,57 грн. розглядаються у справі № 2-24\2945.1-2008А, а позовні вимоги СВК „Красна поляна” до відповідача - Чорноморського районного центра зайнятості, смт. Чорноморське про спонукання до виконання певних дій - у справі № 2-24\4980-2008А.
Справа № 2-24\2945.1-2008А за позовом Чорноморського районного центра зайнятості, смт. Чорноморське до відповідача - СВК „Красна поляна” про стягнення 90584,57 грн. призначена до судового розгляду.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 19.06.2008 р. провадження у справі № 2-24/2945.1-2008А зупинено до розгляду господарським судом справи № 2-24/4980-2008А.
09 квітня 2009 року до Господарського суду АР Крим надійшло клопотання про поновлення провадження у справі у зв'язку із завершенням розгляду справи № 2-24/4980.1-2008А.
До клопотання позивачем по справі додано постанову Господарського суду АР Крим від 11 грудня 2009 року про відмову СВК „Красна поляна” у задоволенні позовних вимог по справі № 2-24/4980.1-2008А.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 13.04.2009 р. суд поновив провадження у справі та призначив справу до слухання.
У судовому засіданні, яке відбулось 12.05.2009 р., представник позивача підтримав позовні вимоги, викладені в уточненнях позовних вимог від 24.02.2006 р., відповідно до яких позивач просить суд стягнути з відповідача 83042,30 грн. заборгованості (а.с.131-133, том 1).
Крім того, позивач у поясненнях по справі повідомив, що в суму позову входить пеня у розмірі 6756,82 грн. нарахована по акту перевірки №11 від 24.02.2005 р. відповідно до ст. 38 Закону України “Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття”, що у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками,, у тому числі з причини ухилення від реєстрації як платника страхових внесків або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків ( недоїмки ), штраф і пеню. Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які нараховуються страхові внески. Пеня обчислюються виходячи з 120 % облікової ставки Національного банку України, що діяли на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки ( без урахування штрафів ) за весь її строк. В даному випадку, коли в розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків сума коштів, на яку згідно законодавства, повинні бути нараховані страхові внески, відображена, але своєчасно не сплачена, то на цю суму нараховується пеня, а штрафні санкції не застосовуються.
Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, вимоги суду не виконав, відзив на позов не надав, про час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином - рекомендованою кореспонденцією з повідомленням.
Згідно з п. 6 Закону України “Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України” № 2953-ІУ від 06.10.2005р., що набрав чинність 01.11.2005р. до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року (1798-12), вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст. 41 Кодексу Адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснював повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, суд
СВК „Красна поляна” зареєстрований як платник страхових внесків у Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття України в Чорноморському районному центрі зайнятості.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533 законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України “Про зайнятість населення” і інших нормативно -правових актів, що регулюють відносини в сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких дано Верховною Радою України.
Тобто відносини в сфері соціального страхування на випадок безробіття врегульовано спеціальним законодавством.
В силу п. 2 Прикінцевих положень Закону №1533, до приведення законодавства у відповідність з цим Законом, закони і інші нормативно - правові акти застосовуються в частині, йому не суперечної, а пунктом 4 Прикінцевих положень Закону №1533 Кабінетові Міністрів України в шестимісячний строк із дня опублікування цього Закону доручено підготувати і подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції по приведенню законів України у відповідність до цього Закону.
Таким чином, з моменту набуття законної сили зазначеного Закону, тобто з 01.01.2001 р., не діють норми Закону України “Про систему оподатковування” у частині йому суперечної.
Отже, з 01.01.2001 р. страхові внески на випадок безробіття не є податковим збором, не входять у систему оподатковування і не можуть бути стягнені в іншому порядку, чим передбачено Законом № 1533.
Порядок нарахування внесків та їх сплати регулюється Інструкцією про порядок вирахування й сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття й обліку їхнього одержання у Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженого Наказом Міністерства праці й соціальної політики України від 18.12.2000р. № 339 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2001р. за № 30\5251.
Відповідно до п. п. 2.2 п. 2 ст. 35 Законом України “Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття” роботодавці зобов'язані сплачувати страхові внески в розмірах установлених Законом України від 11.01.2001 р. №2213 “Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування”.
Частиною 1 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» і пунктом 9.1 Інструкції визначена відповідальність роботодавця за несвоєчасність сплати й неповну сплату страхових внесків. У випадку несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом внесків (недоїмки), штраф і пеню.
Згідно ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості стягує з підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів і недоїмок у державний бюджет фонду сприяння зайнятості населення.
У відповідності зі ст. 67 Конституції України кожний зобов'язаний оплачувати податки й збори в порядку й розмірах, установлених законом.
Несплачені своєчасно страхові внески стягуються Фондом незважаючи на наслідки фінансово-господарської діяльності.
Судом було встановлено, що позивачем 11.05.2005 р. було пред'явлено позов до господарського суду АР Крим до відповідача про стягнення заборгованості в сумі 61011,77 грн. своєчасно не сплачених страхових внесків відповідно до розрахункової відомості про нарахування та перерахування страхових внесків в Фонд загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття за 1 квартал 2005 р.
Згідно до розрахункової відомості за 4 квартал 2005 р. наданої відповідачем за 4 квартал 2005 р., 17.01.2005 р. в порядку звітності сума недоїмки, яка значиться за ним, збільшилася і складає 106039, 72 грн.
Дана сума недоїмки є узгодженою сторонами по справі і підтверджується актом звірки і даними розрахункової відомості за 4 квартал 2005 р.
Після здачі квартальної звітності ( розрахункової відомості за 4 квартал 2005 р. ) і складання акту звірки сторонами, відповідачем 03.02.2006 р. було проведено перерахування поточних платежів за грудень 2005 р. в сумі 4628 грн., що підтверджується виписками з держказначейства.
Таким чином, загальна сума недоїмки, що значиться за відповідачем, складає - 101411,72 грн. ( 106039,72 грн. - 4628 грн. ).
Згідно до постанови Севастопольського апеляційного господарського суду від 06.05.2003 р. по справі №2-7/1856 -2003 належить до стягнення з відповідача за основними позовом 27071,89 грн. -своєчасно несплачених страхових внесків станом на 3 квартал 2002 р.
Постановою ВДВС Чорноморського РУЮ від 03.07.2003 р. відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню наказу ГС АР Крим від 03.06.2003 р. про стягнення з відповідача за основним позовом 27071,89 грн.
Згідно до акту звірки по перерахуванню страхових внесків по наказу ГС АР Крим від 03.06.2003 р. по справі №2-7/1856 -2003 , проведеною сторонами ВДВС Чорноморського РУЮ на користь позивача за основним позовом з суми недоїмки у розмірі 27071,89 грн. було стягнуто 8702,47 грн.
Таким чином, на даний час залишок недоїмки, що підлягає до примусового стягнення по наказу ГС АР Крим від 03.06.2003 р. складає 18269,42 грн. ( 27071,89 грн. -8702,47 грн. ).
При здачі квартальної звітності до Фонду платники страхових внесків при наявності нарахованих, але не сплачених своєчасно страхових внесків вказують їх в графі “22” розрахункової відомості “недоїмка за платником”, яка носить накопичувальний характер. Тобто в графу заноситься загальна сума несплачених страхових внесків, в тому числі несплачених по наказу господарського суду . В формі розрахункової відомості відсутня графа для відображення сум, що підлягають стягненню за наказами господарських судів.
Таким чином, відображаючи в розрахункової відомості недоїмку, відповідач включає в дану суму недоїмки і суму, яка залишилася несплаченою о наказу ГС АР Крим від 03.06.2003 р. -18369,42 грн., а не 27071,89 грн., оскільки 8702,47 грн. перераховано ВДВС Чорноморського РУЮ.
Таким чином, суд дійшов висновку, що сума заборгованості, яка підлягає стягненню, складає 83042,30 грн. : 101411, 72 грн. ( недоїмка станом на 4 квартал 2005 р. мінус сплачені відповідачем за основним позовом в лютому 2006 р. поточні платежі ) -18369,42 грн. ( несплачені страхові внески за наказом ГС АР Крим від 03.06.2003 р. ).
На момент розгляду даного спору доказів погашення відповідачем заборгованості по сплаті страхових внесків у Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 83042,3 грн. не надано, коли як відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Відповідачем було подано зустрічну позовну заяву про спонукання позивача за основним позовом звернутися до державної податкової інспекції для прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття в сумі 61011,77 грн.
Зазначена зустрічна позовна заява у подальшому була розглянута в іншому провадженні у справі № 2-19/4980-2008А.
Постановою господарського суду АР Крим від 11.12.2008 р. у справі № 2-19/4980-2008А за позовом СВК „Красна поляна” до Чорноморського районного центра зайнятості про спонукання відповідача звернутися до державної податкової інспекції для прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу по сплаті внесків на обов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 61011,77 грн. у задоволенні позову було відмовлено.
За такими обставинами, враховуюче викладене, уточненні позовні вимоги Чорноморського районного центра зайнятості про стягнення з СВК „Красна поляна” 83042,30 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У судовому засідання оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний 05.06.2009 р.
Керуючись частиною 1 статті 71, статтями 94, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з СВК „Красна поляна” (АР Крим, Чорноморський р-н, с. Красна поляна, вул.. Леніна, 5; ідентифікаційний код 30833679) на користь Чорноморського районного центра зайнятості, смт. Чорноморське (АР Крим, смт. Чорноморське, вул. Щорса, 4; р/р 371753301900303, код 50040100, Управління Держказначейства в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 20708735) 83042,30 грн. заборгованості зі страхових внесків.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Колосова Г.Г.