Постанова від 19.05.2014 по справі 303/1288/14-а

Справа №303/1288/14а

2а/303/56/14

Номер стат. звіту - 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2014 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі головуючого-судді Куцкір Ю.Ю.

при секретарі Славич М.В.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Гелмеці Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мукачево адміністративну справу за заявою ОСОБА_1 до голови Лалівської сільської ради Мукачівського району Гелмеці Євгена Васильовича про оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до голови Лалівської сільської ради Мукачівського району Гелмеці Євгена Васильовича про оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов мотивує тим, що 02 грудня 2013 року та 14 грудня 2013 року він звернувся до відповідача із запитом на надання публічної інформації, а саме: копію протоколів XIV сесії шостого скликання Лалівської сільської ради та копію протоколів XX сесії шостого скликання Лалівської сільської ради.

Відповіді на вищевказані інформаційні запити від 02.12.2013 та 14.12.2013 року він не отримав, а тому змушений звернутися до суду із позовом про визнання дій та бездіяльності щодо надання публічної інформації протиправними та зобов'язання на вчинення певних дій.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав та просив суд його задоволити з підстав зазначених в ньому.

Відповідач Гелмеці Є.В. судовому засіданні позов не визнав та просив суд відмовити в його задоволенні з підстав наведених у запереченні.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено та підтверджується належними у справі доказами, що 02 грудня 2013 року та 14.12.2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із запитом про надання публічної інформації, а саме: копію протоколів XIV сесії шостого скликання Лалівської сільської ради та копію протоколів XX сесії шостого скликання Лалівської сільської ради.

В судовому засіданні встановлено, що 25.12.2013 року відповідачем було надіслано позивачу ОСОБА_1 листа за №02-12а/471 в якому зазначалося, що його запит розглянутий у встановленому законом порядку та разом із листом було надіслано копію протоколу XX сесії шостого скликання Лалівської сільської ради від 29.11.2012 року.

У відповідності до ст.34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Згідно ЗУ "Про доступ до публічної інформації" регламентований порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Статтею 3 ЗУ "Про доступ до публічної інформації", визначені гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації, відповідно до якої право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Згідно із статтею 4 ЗУ "Про доступ до публічної інформації" доступ до публічної інформації здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання та поширення інформації, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 ЗУ "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.

У відповідності до ч.5 ст.6 ЗУ "Про доступ до публічної інформації" не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Частиною 1 ст. 13 цього Закону визначено перелік розпорядників публічної інформації, якими зокрема є суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Розпорядники інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації (п. 6 ч.1 ст.14 Закону N 2939-VI).

Порядок оформлення запитів на інформацію визначено статтею 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Запит на інформацію, згідно з частиною першою статті 19 вказаного Закону, - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту (частина друга статті 19 Закону України № 2939-VI).

Згідно приписів статті 21 Закону України № 2939-VI інформація на запит надається безкоштовно. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно. При наданні особі інформації про себе та інформації, що становить суспільний інтерес, плата за копіювання та друк не стягується.

Відповідно до ч. 1 статті 22 ЗУ "Про доступ до публічної інформації" передбачено вичерпний перелік випадків у яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту.

Відповідно до частини 2 статті 22 вищевказаного Закону України, відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації передбачено статтею 23 Закону України "Про доступ до публічної інформації ".

Частинами 2 та 3 цієї статті визначено, що запитувач має право оскаржити, зокрема: відмову в задоволенні запиту на інформацію; ненадання відповіді на запит на інформацію; несвоєчасне надання інформації. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 звернувся до голови Лалівської сільської ради Мукачівського району Гелмеці Є.В. із інформаційним запитом, а відповідач не надав йому відповідь на запит на інформацію по одному запиту, а також надав не повну відповідь по іншому запиту то суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 19, 34 124 Конституції України, статтями 2, 6-14, 69-71, 94, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ЗУ "Про доступ до публічної інформації", суд,-

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії, бездіяльність голови Лалівської сільської ради Мукачівського району Гелмеці Євгена Васильовича щодо ненадання публічної інформації за запитом від 14.12.2013 року.

Визнати протиправними дії, бездіяльність голови Лалівської сільської ради Мукачівського району Гелмеці Євгена Васильовича щодо надання неповної та прихованої публічної інформації за запитом від 02.12.2013 року.

Зобов'язати голову Лалівської сільської ради Мукачівського району Гелмеці Євгена Васильовича надати ОСОБА_1 повну та ґрунтовну відповідь на запитання зазначені в запиті від 14.12.2013 року.

Надати копію протоколів XIV сесії шостого скликання Лалівської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, що відбулася в 2012 році.

Зобов'язати голову Лалівської сільської ради Мукачівського району Гелмеці Євгена Васильовича надати ОСОБА_1 повну та не приховану інформацію згідно запиту від 02.12.2013 року.

Надати копію протоколів XX сесії шостого скликання Лалівської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області з не заштрихованими відомостями, а саме щодо прізвища ім'я та по-батькові особи тобто ті, що зазначені п'ятим пунктом у порядку денному даного протоколу.

Постанова суду може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Головуючий Ю.Ю. Куцкір