07 травня 2014 р. Справа № 876/11690/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Іщук Л.П., Яворського І.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Бучацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 26 липня 2013 року у справі №819/1774/13-а за позовом Фермерського господарства «Степ» до Бучацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
08.07.2013 року Фермерське господарство «Степ» звернулося в суд з позовом, яким просило визнати протиправним та скасувати наказ Бучацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області від 01 липня 2013 року №4 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ФГ «Степ».
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 26 липня 2013 року позов задоволено: визнано протиправним та скасовано наказ Бучацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ФГ «Степ» №4 від 01 липня 2013 року.
Відповідач постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що підставою для винесення наказу слугувало рішення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ФГ «Степ» прийняте Головним управлінням Міндоходів у Тернопільскій області у формі розпорядження від 10.06.2013 року №6-р. Норми підпункту 78.1.12 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України не виділяє в якій саме формі повинно бути прийняте рішення про проведення документальної позапланової перевірки органом державної податкової служби вищого рівня. Також слід зазначити, що Податковий кодекс України не дає вказівки, що орган державної податкової служби вищого рівня, який прийняв рішення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки зобов'язаний самостійно провести дану перевірку.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, хоч були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що 01 липня 2013 року начальником Бучацької ОДПІ прийнято наказ № 4 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ФГ «Степ» з підстав визначених пп.78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.
03 липня 2013 року при виході за адресою позивача з метою проведення перевірки посадові особи ФГ «Степ» відмовили у допуску до перевірки про що представниками контролюючого органу складено відповідний акт. Про вказані обставини, а також про причини не допуску до перевірки ФГ «Степ» повідомило Бучацьку ОДПІ листом, котрий отримано Бучацькою ОДПІ 05.07.13 року.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків, зокрема, у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення (наказу) про проведення документальної позапланової виїзної перевірки та за наявності обставин, визначених статтею 78 розділу ІІ Податкового кодексу України.
Обов'язковою умовою для проведення документальної виїзної позапланової перевірки є вручення платнику податків до початку проведення такої перевірки під розписку копії наказу про її проведення (пункт 78.4 статті 78 Податкового кодексу України). При цьому, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватись Конституції України та діяти виключно у відповідності з Кодексом, законами України та іншими нормативно-правовими актами (пп. 21.1.1 п. 21.1 ст. 21 Податкового кодексу України).
Разом з тим, як вбачається із змісту оскаржуваного наказу в тексті наказу податковим органом виділено лише одну підставу для проведення перевірки - відповідно до підпункту 78.1.12 статті 78 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 78.1.12 статті 78 Податкового кодексу України документальна виїзна позапланова перевірка здійснюється у разі якщо органом ДПС вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу ДПС нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС.
Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом ДПС вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу ДПС нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Отже, враховуючи зазначені норми Податкового кодексу обов'язковою умовою для проведення перевірки на підставі пп.78.1.12 ст. 78 Податкового кодексу України є наявність рішення органу ДПС вищого рівня.
Як встановлено судом посадові особи органу ДПС намагались провести документальну позапланову перевірку лише на підставі наказу Бучацької ОДПІ (рішення органу ДПС нижчого рівня) від 01 липня 2013 року № 4.
У тексті самого наказу не зазначено жодних обставин чи фактичних підстав які зумовили прийняття керівником органу ДПС зазначеного рішення, а міститься лише формальне посилання на норми Податкового кодексу України.
Більше того, в оскаржуваному наказі відсутні будь-які посилання на рішення про проведення перевірки органу ДПС вищого рівня, хоча згідно пп.78.1.12 ст. 78 Податкового кодексу України таке рішення є обов'язковим і лише за його наявності може бути проведена перевірка.
Положеннями ч. 2 п. 78.4 ст.78 Податкового кодексу України визначено, що право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Доводи відповідача про те, що підставою для винесення наказу слугувало рішення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ФГ «Степ» прийняте Головним управлінням Міндоходів у Тернопільській області у формі розпорядження від 10.06.2013 року №6-р є необґрунтованими, оскільки відповідно п.78.4 ст. 78 Податкового кодексу України рішення керівника органу ДПС про проведення документальної позапланової перевірки оформлюється наказом.
Жодних інших доказів, які б свідчили про наявність у Бучацької ОДПІ підстав для винесення оскаржуваного наказу про проведення документальної позапланової перевірки ФГ «Степ» Бучацькою ОДПІ суду не представлено.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог та скасування наказу Бучацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Бучацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 26 липня 2013 року у справі №819/1774/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.П. Дякович
Судді Л.П. Іщук
І.О. Яворський