30 квітня 2014 рокусправа № 2а-695/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Туркіної Л.П.
суддів: Семененка Я.В. Проценко О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 12.12.2011 р.
у справі № 2а-695/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області
про визнання дій незаконними та протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У вересні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області зробити перерахунок пенсії з 20.03.2011 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2010 рік, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області виплатити недонараховану пенсію починаючи з 20.03.2011 року.
Постановою Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 12.12.2011 р. у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду, оскільки вона винесена з порушенням норм матеріального права та ухвалити нове рішення по справі, яким позов задовольнити. Позивач зазначає, що судом невірно застосовано норми ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 268 ЦК України .
Апеляційним судом дана адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до ст. 197 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанову суду слід залишити без змін з наступних підстав.
Постановляючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги не відповідають нормам ст.ст. 40, 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі -Закон № 1058).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Під час розгляду даної адміністративної справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що позивач у справі перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію згідно Закону України №1058 та продовжує працювати, що дає право на перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі. У зв'язку з цим позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії працюючому пенсіонеру з урахуванням додаткового страхового стажу та заробітної плати. Відповідач провів перерахунок пенсії та своїм листом повідомив позивача про те, що перерахунок його пенсії здійснювався у відповідності до Закону України №1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівника в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії у розмірі 1197,91грн. за 2007 рік.
Правовідносини, які виникли між сторонами у даній адміністративній справі, з приводу здійснення перерахунку пенсії позивача, який отримує пенсію за віком згідно Закону України №1058 та продовжує працювати після призначення пенсії, врегульовано нормами зазначеного Закону.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України №1058, частина 4 якої передбачає, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Наведена редакція існує після визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої на даний час), та також як на день звернення позивача з позовом , так і на час перегляду судового рішення, норми абзацу 3 ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058 доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України № 1058, і є величиною постійною, не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Крім того, колегія суддів зазначає, що правове розуміння понять "середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України" та "показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії" є різними правовими категоріями в основі цієї різності лежить, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, внаслідок чого ототожнювати або змішувати ці понятті не вбачається можливим.
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України №1058. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності, закріпленого в ст. 9 КАС України, приписи Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" неможливо застосовувати до спірних відносин.
Посилання позивача на норми ст. 268 ЦК України не приймаються судом апеляційної інстанції оскільки відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 268 ЦК України позовна давність не поширюється на вимоги про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю. Відносини між сторонами у цій справі склалися з інших підстав та мають іншу юридичну природу, а тому положення ст. 268 ЦК України на них не розповсюджуються.
Посилання позивача на норми ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не приймаються судом апеляційної інстанції, оскільки дані правовідносини регулюються іншим законом.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції прийнято правильне по суті рішення, що виключає підстави для його скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 12.12.2011 р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції відповідно до ч. 2 ст. 212 КАС України.
Головуючий: Л.П. Туркіна
Суддя: Я.В. Семененко
Суддя: О.А. Проценко