Ухвала від 24.01.2014 по справі 872/17850/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2014 рокусправа № 2а-5821/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська на постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 02 січня 2013 року у адміністративній справі № 2а-5821/11 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив поновити строк звернення до суду, визнати протиправними дії відповідача, зобов'язати відповідача здійснити позивачу, згідно встановленої у відповідний час категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи перерахунок та виплату пенсій в розмірах, встановлених Законом у відповідності до вимог ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» основну пенсію по втраті годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з розрахунку не менше 50 відсотків від 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії не менше 50 відсотків від 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, що розраховується відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 02 січня 2013 року у справі № 2а-5821/11, прийнятої за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії відповідача. Зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату державної пенсії по втраті годувальника в розмірі 50 % (п'ятдесяти відсотків) від пенсії, призначеної у відповідності до ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру - 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50 % (п'ятдесяти відсотків) від 50 % (п'ятдесяти відсотків) мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначений відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 20.06.2011 р. по 22.07.2011 р.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати.

Дана адміністративна справа розглянута судом апеляційної інстанції відповідно до ст. 197 КАС України, в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та є інвалідом Ш групи та отримує пенсію по втраті годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Колегія суддів зазначає, що дії відповідача при нарахуванні та виплаті пенсій слід розглядати у межах двох періодів - до вступу в дію Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" № 3491-VI від 14.06.2011р. та після цього.

Так до набрання чинності Закону № 3491-VI у відповідності до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів по III групи інвалідності, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими - 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі статтею 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам III групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Таким чинок колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо нарахування та виплати державної пенсії у розмірі 50 відсотків (п'ятдесяти відсотків) від 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії у розмірі 50 % (п'ятдесяти відсотків) від 50 % (п'ятдесяти відсотків) мінімальної пенсії за віком.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції в частині того, що з урахуванням вимог ст. 99 КАС України та Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" № 3491-VI від 14.06.2011р. в період з 20.06.2011р. по 22.07.2011р. Дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії по втраті годувальника у розмірі 50 відсотків, призначеної у відповідності до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.

При цьому, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Враховуючи, що держава взяла на себе обов'язок щодо виплати позивачу державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та поклала виконання цього обов'язку на центральний орган виконавчої влади - Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але кошти нарахуванні в неналежному розмірі відповідачем без поважних причини.

Також, колегія суддів зазначає наступне. Згідно ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Зважаючи на відсутність апеляційної скарги позивача щодо позовних вимог, заявлених до 20.06.11р., дане питання судом апеляційної інстанції не досліджувалось.

Керуючись ст. 195, ст. 197, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська - залишити без задоволення.

Постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 02 січня 2013 року у адміністративній справі № 2а-5821/11 залишити без змін.

Ухвала суду відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко