3.6
Іменем України
05 травня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/2466/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Каюди А.М.,
при секретарі судового засідання: Опейкіній Є.А.,
за участю:
представника позивача: Скачкова М.С. (довіреність від 01.04.2014),
представників відповідача: Трутенко Н.П. (довіреність від 25.10.2013 №16-5/1503),
Волошиної А.О. (довіреність від 11.04.2014 №16-5/487),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Луганської міської державної лікарні ветеринарної медицини до Головного управління ветеринарної медицини в Луганській області про визнання дій протиправними та скасування наказу № 47 від 31.03.2014.,-
Позивач, Луганська міська державна лікарня ветеринарної медицини (далі - ЛВМ), звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому просив
- визнати протиправними дії Головного управління ветеринарної медицини в Луганській області (далі Управління) щодо зміни підпорядкування лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи м. Луганська Луганської міської державної лікарні ветеринарної медицини.
- скасувати наказ Головного управління ветеринарної медицини в Луганській області №47 від 31.03.2014
- зобов'язати Головне управління ветеринарної медицини в Луганській області привести лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи м. Луганська в стан, який існував до видання наказу №47 від 31.03.2014.
На обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що відповідачем свідомо порушені норми чинного законодавства та прийнято наказ №47 від 31.03.2014, який порушує трудові права працівників лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи та створює реальну загрозу припинення діяльності ЛВМ в цілому внаслідок недостатності фінансування, оскільки лабораторії є джерелом надходження коштів для функціонування ЛВМ.
Відповідач проти заявленого позову заперечував, вважає, що оскаржуваний наказ прийнято в межах повноважень відповідача та з метою впорядкування структури лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи і приведення їх підпорядкування у відповідність до вимог діючого законодавства.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд встановив наступне.
31.03.2014 відповідачем прийнято наказ №47 про зміну підпорядкування лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи м. Луганська відповідно до якого прийнято рішення:
вивести з 01.04.2014 зі штатного розпису Луганської міської державної лікарні ветеринарної медицини державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи (лабораторії ВСЕ) №№ 3,4,7,8,10,12,13,16,19 на ринках м. Луганська, працівники яких дали згоду на переведення їх до складу Луганської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини (далі - Регіональна лабораторія);
підпорядкувати державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи №№ 3,4,7,8,10,12,13,16,19 на ринках м. Луганська Луганській регіональній державній лабораторії ветеринарної медицини, передати їй штатну чисельність вказаних лабораторій станом на перше січня 2014 року та грошові кошти передбачені бюджетом на утримання лабораторій станом на перше квітня 2014 року;
начальнику Луганської міської державної лікарні ветеринарної медицини Тимченко А.В. внести зміни у штатному розкладі лікарні - виключив з нього лабораторії ВСЕ із зазначенням кількості штатних одиниць за рахунок загального фонду та спеціального фонду. Здійснити всі передбачені законом дії по оформленню звільнення за переведенням та розрахункам з працівниками, які виявили бажання перейти до складу Луганської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини;
директору Луганської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини Бондарю В.М. внести та затвердити зміни до штатного розкладу (а.с. 14-16).
Виданню наказу №47 від 31.03.2014 передувало звернення відповідача до голови Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України щодо надання згоди з метою підвищення ефективності роботи якості лабораторних досліджень на переведення лабораторій ВСЕ із підпорядкування Луганської міської лікарні ветеринарної медицини до складу Луганської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини (лист №16-5/543 від 11.04.2013 (а.с. 57) та отримання відповідної згоди (лист Держветфіто служби від 14.05.2013 (а.с. 58).
02.04.2014 було прийнято наказ №49 про внесення змін до наказу №47 від 31.03.2014 в частини виправлення допущених описок по тексту наказу, зазначення замість "2013" 2014 року (а.с. 97).
На виконання наказу №47 директор Регіональної лабораторії Бондар В.М. звернувся з листом-клопотанням №153 від 31.03.2014 до начальника ЛВМ про звільнення за переведенням працівників лабораторій ВСЕ №№3,4,7,8,10,12,13,16,19 на підставі особистих заяв працівників (а.с. 65-66).
01.04.2014 начальник ЛВМ звернувся із поданням до первинної профспілкової організації з поданням про узгодження звільнення за переведенням на підставі наказу №47 від 31.03.2014 та листа-клопотання №153 від 31.03.2014 (а.с. 23).
Наказом №37-к від 01.04.2014 на виконання наказу №47 від 31.03.2014 на підставі особистих заяв працівників лабораторій ВСЕ, листа-клопотання від 31.03.2014 та наказів про звільнення з Луганської міської лікарні ветеринарної медицини - працівники лабораторій ВСЕ були прийняті на роботу до Луганської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини (а.с. 59-64).
14.04.2014 начальником ЛВМ внесено відповідні зміни до штатного розкладу лікарні, якими виключено із розкладу штатні одиниці працівників, які виявили бажання звільнитися за переведенням до Луганської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини у кількості 18 осіб (а.с. 67-68).
Протягом здійснення переведення працівників начальник ЛВМ звертався з листами від 08.04.2014 №128-01/02 до начальника головного управління ветеринарної медицини в Луганській області Мартиненко (а.с. 24-26) та від 08.04.2014 №129-01/02 до начальника управління ветеринарної медицини в м. Луганську Хорошко А.О. (а.с. 103), в яких зазначає, що у зв'язку з прийняттям наказу про зміну підпорядкування лабораторій ВСЕ зменшиться надходження коштів для фінансування діяльності лікарні, які отримувалися за рахунок надання послуг лабораторіями ВСЕ, що призведе до дефіциту видатків на суму приблизно 630000 грн.
Вирішуючи даний спір суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З метою встановлення повноважень та сфери управління відповідача у справі судом було витребувано та досліджено установчі документи, позивача, відповідача, Регіональної лабораторії та лабораторії ВСЕ та встановлено наступне.
Положенням від 16.07.2012 (а.с. 47-53) визначено, що Головне управління ветеринарної медицини в Луганській області підпорядковується Державній ветеринарній та фітосанітарній службі України та є її територіальним органом вищого рівня. Головному управлінню підпорядковуються управління ветеринарної медицини в містах та районах, державні підприємства, установи та організації ветеринарної медицини, що розташовані на території Луганської області.
Відповідно до Положення про Луганську міську державну лікарню ветеринарної медицини від 30.12.2009 (а.с. 37-42) лікарня є державною установою ветеринарної медицини і підпорядковується управлінню ветеринарної медицини в місті Луганську. Лікарня у своїй діяльності керується Конституцією України, актами Державного комітету ветеринарної медицини України, головного управління ветеринарної медицини в Луганській області, управління ветеринарної медицини в місті Луганську. Структурними підрозділами лікарні є в тому числі лабораторії ВСЕ на ринках (пункт 4).
Луганська регіональна лабораторія ветеринарної медицини відповідно до Положення від 18.04.2013 (а.с. 53-56) є правонаступником Луганської обласної державної лабораторії ветеринарної медицини, підпорядковується головному управлінню ветеринарної медицини в Луганській області. До складу лабораторії входять державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринках як її структурні підрозділи (пункт 4).
Відповідно до пункту 1.2 Положення про державну лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи на ринку, затвердженого наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України №16 від 15.04.2002, зареєстровано Мінюстом України 29.04.2002 за №404/6692 - лабораторія є структурним підрозділом районної (міської) лабораторії ветеринарної медицини, в разі її відсутності - іншої державної установи ветеринарної медицини (а.с. 93).
Дослідивши зазначені установчі документи, суд дійшов висновку, що як Луганська міська державна лікарня ветеринарної медицини, так і Луганська регіональна державна лабораторія ветеринарної медицини входять до сфери управління Головного управління ветеринарної медицини в Луганській області та підпорядковуються йому, а накази Головного управління є обов'язковими до виконання цими установами.
Фактично своїм наказом відповідач змінив підпорядкування лабораторій ВСЕ на ринках міста Луганська, працівники яких виявили на це бажання, та перевів лабораторії із складу структури Луганської міської державної лікарні ветеринарної медицини до складу Луганської державної регіональної лабораторії ветеринарної медицини. Внаслідок цих дій підпорядкування лабораторій ВСЕ приведено у відповідність до приписів типового Положення, затвердженого наказом №16 від 15.04.2002, згідно якого лабораторії ВСЕ на ринках повинні підпорядковуватися відповідній лабораторії і лише за її відсутності можуть підпорядковуватися іншим установам ветеринарної медицини.
Таким чином відповідач правомірно прийняв оскаржуваний наказ в межах наданих йому повноважень.
Посилання позивача на погіршення фінансового стану установи Луганської державної міської лікарні ветеринарної медицини та виникнення дефіциту фінансування, внаслідок прийняття даного наказу не може бути підставою для визнання дій відповідача протиправними та скасування наказу. До компетенції суду не входить здійснення економічного аналізу наслідків прийняття актів суб'єктів владних повноважень, судом надається оцінка законності та правомірності цих актів і у даному аспекті, як вже зазначалося, підстави для скасування наказу №47 від 31.03.2014 чи визнання протиправними дій щодо зміни підпорядкування лабораторій ВСЕ відсутні.
Щодо посилань позивача на порушення оскаржуваним наказом трудових прав працівників лабораторій ВСЕ, як вбачається з наданих документів переведення було здійснено за особистими заявами працівників при дотриманні вимог діючого законодавства. І в будь-якому випадку позивач не є особою, якій надано право представляти інтереси працівників за трудовими спорами. Якщо працівник вважає, що діями, бездіяльністю чи рішеннями відповідача у справі порушені його трудові права - він має право особисто звернутися за захистом цих прав до суду у встановленому законом порядку, а позивачу не слід перебирати на себе не властиві йому повноваження щодо звернення до суду з вимогами про захист порушених трудових прав його працівників без отримання на це відповідного доручення.
За таких обставин у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Частиною 2 статті 94 КАС України встановлено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Оскільки відповідачем, суб'єктом владних повноважень, зазначені витрати не здійснювалися, вони не підлягають стягненню з позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову Луганської міської державної лікарні ветеринарної медицини до Головного управління ветеринарної медицини в Луганській області про визнання дій протиправними та скасування наказу № 47 від 31.03.2014, відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 12 травня 2014 року.
Суддя А.М. Каюда