Постанова від 05.05.2014 по справі 344/2715/14-а

Справа № 344/2715/14-а

Провадження № 2-а/344/195/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2014 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді Бойчука О.В.

секретар Кондратів Х.І.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Шкраб'юка О.М.,

розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань з дня призначення пенсії - 22.02.2012 року, та враховувати вказану суму при чергових перерахунках пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась з вказаним позовом до відповідача, в обґрунтування якого послалась на те, що з 22.02.2012р. їй призначена пенсія державного службовця у зв'язку із виходом на пенсію за віком. Однак при розрахунку пенсії не включено до зарплати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань. Листом № 29/І-8 від 14.02.2014 року відповідач повідомив, що матеріальна допомога не враховується в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу», тому немає підстав у перерахунку пенсії. Вважає,що матеріальна допомога повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки на матеріальну допомогу нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та необхідність врахування матеріальної допомоги при обчисленні пенсії державним службовцям узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України. Тому просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з дати призначення з врахуванням матеріальної допомоги в суму заробітку, з якого обчислювалась пенсія.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у поданому ним письмовому запереченні.

Оскільки з 22.02.2012 року позивач пропустила строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, однак про порушення її публічного права дізналась з листа відповідача від 14.02.2014 року, то у відповідності до ч. 2 ст. 100 КАС України строк звернення до суду їй слід поновити.

Судом встановлені факти і відповідні їм правовідносини.

З 22.02.2012р. позивачу була призначена пенсія у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Однак, відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу її заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на матеріально-побутові потреби, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Згідно з ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога.

Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

З довідки № 1703/10/05-013/27 від 05.02.2014 року Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську вбачається, що позивач отримала: у липні 2010 року - 2946,09грн., у листопаді 2010 року - 3222,46грн., у серпні 2011 року - 2915,128грн., у листопаді 2011 року - 2815,64грн., у лютому 2012 року. - 2983,51грн. матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань. На суми проведено нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових потреб входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Закон України «Про оплату праці» та Закон України «Про державну службу» ж загальними по відношенні до даних правовідносин, в той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У своїй Постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.

Ч. 1 ст. 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов'язковими для всіх судів України.

З огляду на викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань з 22 лютого 2012 року та враховувати вказану суму при чергових перерахунках пенсії - слід задовольнити.

Крім цього, згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Відповідно до ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 6-12, 72, 244-2 КАС України, керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Поновити позивачу строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів з 22 лютого 2012 року.

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань з дня призначення пенсії - 22.02.2012 року, та враховувати вказану суму при чергових перерахунках пенсії - задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську здійснити ОСОБА_1 з 22 лютого 2012 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, та враховувати вказану суму при чергових перерахунках пенсії.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд .

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Бойчук О.В.