Копія
23 квітня 2014 р. Справа №818/759/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Кохан Т.І.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Шугалєй О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної держадміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління праці та соц захисту населення Охтирської районної держадміністрації, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області по невизнанню за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., ДРФО-ПП НОМЕР_1, як дружини ветерана війни - інваліда війни 1 групи ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2., смерть якого пов'язана з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, статусу члена сім'ї - вдови померлого ветерана війни - інваліда війни 1 групи, та в призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., ДРФО-ПП НОМЕР_1, статусу члена сім'ї - вдови померлого ветерана війни - інваліда війни 1 групи відповідно до Закону України від 22.10.1993р. №3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., ДРФО-ПП НОМЕР_1, статус члена сім'ї - вдови померлого ветерана війни - інваліда війни 1 групи ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2., смерть якого пов'язана з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з виготовленням на видачею на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ДРФО-ПП НОМЕР_1, відповідного посвідчення згідно із Законом України від 22.10.1993р. №3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р. № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни".
Свої вимоги мотивує тим, що чоловік позивачки ОСОБА_3 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС при виконанні обов'язків військової служби. При житті ОСОБА_3 був встановлений діагноз про захворювання, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. ОСОБА_3 присвоїли статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Так, ОСОБА_3 набув статус особи інваліда І групи з наданням права на пільги для ветеранів війни - інвалідів війни на безстроковий термін. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер та експертним висновком було встановлено, що захворювання, яке призвело до смерті ОСОБА_3 пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Після смерті ОСОБА_3 та отримання всіх необхідних документальних матеріалів позивач звернулася до управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації з проханням встановлення їй статуса та видачі посвідчення члена сім'ї померлого ветерана війни, однак отримала письмове повідомлення про невизнання за нею права на встановлення статусу члена сім'ї померлого ветерана війни.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні зазначив, що позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки пунктом 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" статус особи "члена сім'їпомерлого ветерана війни" надається сім'ям військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасникам бойових дій на території інших держав. Також, представник відповідача зазначив, що позивач, як дружина померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою має право і користується пільгами, передбаченими статтею 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_3, що підтверджусться копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 12.07.1980 р. (а.с. 9).
Чоловік позивачки ОСОБА_3 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС в межах 30 кілометрової зони відчуження в період з 13.01.1990 р. по 15.04.1990 р. при виконанні обов'язків військової служби. Про зазначене свідчить копія довідки Центрального архіву Міністерства оборони України від 19.03.1993 р. № 51/2309 (а.с. 12).
Як вбачається з матеріалів справи, при житті ОСОБА_3 був встановлений діагноз про захворювання, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією екпертного висновку Харківської міжвідомчої експернтної комісії № 541 від 17.09.2008 р. (а.с. 15)
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 12.11.2008 р. (а.с. 13), ОСОБА_3 присвоїли статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
26.04.2012 р. ОСОБА_3 набув статус особи інваліда І групи з наданням права на пільги для ветеранів війни - інвалідів війни на безстроковий термін, про що свідчить копія посвідчення серії НОМЕР_4 (а.с. 14).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 17).
06.12.2013 р. на ім'я ОСОБА_1 було видане посвідчення дружини померлого громадянина з числа ліквідаторів категорії 1-А, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою із зазначенням про розповсюдження на позивачку прав та компенсацій, передбачених нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 8).
Після смерті чоловіка ОСОБА_1, позивач звернулася до управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації з проханням встановлення їй статусу та видачі посвідчення члена сім'ї померлого ветерана війни, однак на звернення отримала лист від 12.12.2013 р. (а.с. 19), в якому відповідач, з посиланням на роз'яснення Департаменту соціального захисту населення Сумської ОДА від 04.12.2013 р. № 05-02/2707, зазначив, що ОСОБА_1 права на встановлення статусу члена сім'ї померлого ветерана війни не має.
В листі від 04.12.2013 р. № 05-02/2707 (а.с. 20), Департамент соціального захисту населення Сумської ОДА зазначив, що експертний висновок Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню зв'язку захворювань, інвалідності та смерті з діяннями іонізованого випромінювання та інших шкідливих наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 07.11.2013 р. не відповідає вимогам чинного законодавства, відтак ОСОБА_1 права на встановлення стутусу члена сім'ї померлого ветерана війни не має.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд виходить з наступного.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону, до інвалідів війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю в бойових діях у мирний час.
Пунктами 1, 2, 9 частини 2 статті 7 Закону передбачено, що до інвалідів війни належать також інваліди з числа:
- військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
- осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами;
- осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно ч. 2 ст. 4 Закону, до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону, чинність цього Закону поширюється на сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
Також, статтею 10 вказаного Закону, зокрема пунктом 2 визначено, що чинність цього Закону поширюється, зокрема, на:
- дружин (чоловіків) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, а також дружин (чоловіків) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге;
- на дружин (чоловіків) померлих інвалідів війни, учасників бойових дій, партизанів, підпільників і учасників війни, нагороджених орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу, визнаних за життя інвалідами, чинність цієї статті поширюється незалежно від часу смерті інваліда.
Враховуючи вищевикладені норми та матеріали справи, суд вважає, що захворювання ОСОБА_3, внаслідок якого він помер, було одержано в період проходження ним військової служби, а відтак дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" поширюється на позивача, отже дії відповідача щодо відмови встановлення ОСОБА_1 статусу члена сім'ї померлого ветерана війни інваліда 1 групи ОСОБА_3 та видачі відповідного посвідчення згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є протиправними.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 статус члена сім'ї - вдови померлого ветерана війни - інваліда 1 групи ОСОБА_3 та видати ОСОБА_1 відповідного посвідчення згідно із Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцева державна адміністрація, зокрема, реалізує державну політику в галузі соціального забезпечення та соціального захисту соціально незахищених громадян - пенсіонерів, інвалідів, одиноких непрацездатних, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб із їх числа, одиноких матерів, багатодітних сімей, інших громадян, які внаслідок недостатньої матеріальної забезпеченості потребують допомоги та соціальної підтримки з боку держави.
Таким чином, суд не може перебирати на себе повноваження органів державної влади, в даному випадку органів управління праці та соціального захисту населення, повноваження яких чітко визначені Законом України "Про місцеві державні адміністрації" та іншими нормативними актами і питання щодо призначення статуса члена сім'ї померлого ветерана війни - інваліда 1 групи та видача відповідного посвідчення є виключною компетенцією управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Разом з тим, суд з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача в порядку ч. 2 ст. 11 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути звернення позивача щодо встановлення ОСОБА_1 статусу члена сім'ї померлого ветерана війни інваліда 1 групи ОСОБА_3 та видачі відповідного посвідчення згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної держадміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії -задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області щодо відмови встановлення ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ід. номер НОМЕР_1) статусу члена сім'ї померлого ветерана війни інваліда 1 групи ОСОБА_3 та видачі відповідного посвідчення згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області повторно розглянути відповідне звернення ОСОБА_1.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 28 квітня 2014 року.
Суддя (підпис) В.О. Павлічек
З оригіналом згідно
Суддя В.О. Павлічек