Постанова від 22.04.2014 по справі 802/810/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

22 квітня 2014 р. Справа № 802/810/14-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Яремчука Костянтина Олександровича,

за участі секретаря судового засідання Яковенка Дмитра Олександровича,

представника Козятинського міжрайпрокурора Стецюк Н.Д.,

представника Державної екологічної інспекції у Вінницькій області Педченко Г.О.,

у відсутність представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Козятинського міжрайпрокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області

до: Михайлинської сільської ради Козятинського району

про: визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся Козятинський міжрайпрокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до Михайлинської сільської ради Козятинського району про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що Козятинською міжрайонною прокуратурою проведено перевірку Михайлинської сільської ради з питань дотримання вимог Закону України "Про відходи" та іншого природоохоронного законодавства у сфері поводження з відходами.

Вказаною перевіркою встановлено порушення норм чинного законодавства, у зв'язку з чим Козятинський міжрайпрокурор в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області звернувся до суду з цим позовом, у якому просить визнати протиправною бездіяльність Михайлинської сільської ради Козятинського району щодо неоформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів, в тому числі щодо розроблення документації із землеустрою та оформлення речового права на земельну ділянку під полігоном твердих побутових відходів; зобов'язати Михайлинську сільську раду Козятинського району розробити та затвердити схему санітарного очищення населених пунктів в межах своєї території, а також впровадити ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ.

Ухвалою суду від 22 квітня 2014 року провадження у справі в частині вимоги щодо зобов'язання Михайлинську сільську раду Козятинського району впровадити ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ закрито в зв'язку з відмовою позивача від цієї позовної вимоги.

В судовому засіданні представники Козятинського міжрайпрокурора та Державної екологічної інспекції у Вінницькій області позовні вимоги підтримали, посилаючись при цьому на обставини, що наведені у адміністративному позові. Крім того, просили врахувати заяву про зміну позовних вимог вих. №75-1782 вих.14 від 18 квітня 2014 року.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте надав заяву про розгляд справи без його участі. Додатково зазначив, що позовні вимоги визнає повністю.

Заслухавши пояснення представників Козятинського міжрайпрокурора та Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, дослідивши адміністративну справу, суд встановив наступне.

На підставі постанови №75-872 від 27 лютого 2014 року Козятинською міжрайпрокуратурою проведено перевірку Михайлинської сільської ради Козятинського району з питань дотримання вимог Закону України "Про відходи" та іншого природоохоронного законодавства у сфері поводження з відходами.

За результатами вказаної перевірки складена доповідна записка, в якій зазначено про відсутність в Михайлинської сільської ради розробленої та затвердженої схеми санітарного очищення населених пунктів, документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів. Також встановлено, що сільською радою не вжито заходів щодо розроблення документації із землеустрою і не оформлено речового права на земельну ділянку під полігоном твердих побутових відходів.

Встановлені обставини підтверджуються довідками виконавчого комітету Михайлинської сільської ради Козятинського району №02-10-70 та №02-10-71 від 28 лютого 2014 року.

Відтак, за результатами перевірки зроблено висновок про порушення відповідачем вимог статті 21 Закону України "Про відходи", Закону України "Про місцеве самоврядування" та статей 123, 125, 126 Земельного кодексу України.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд зважає на таке.

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України регулюється Законом України "Про відходи".

Так, статтею 1 Закону України "Про відходи" передбачено, що відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Згідно зі статтею 33 Закону України "Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про відходи" органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують:

а) виконання вимог законодавства про відходи;

б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів;

в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів;

г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням;

д) вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами;

е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами;

є) координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції;

з) здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території;

и) ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів;

і) сприяння роз'ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини;

ї) здійснення інших повноважень відповідно до законів України;

й) надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю;

к) надання дозволів на будівництво або реконструкцію об'єкта поводження з відходами на відповідній території селища або міста у порядку, визначеному законом;

л) надання дозволів на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами на відповідній території селища або міста у порядку, визначеному законом;

м) здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.

Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.

З аналізу наведених норм випливає прямий обов'язок органів місцевого самоврядування щодо забезпечення розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів, а також забезпечення створення полігонів для захоронення побутових відходів.

Відтак, вимога позивача щодо визнання протиправною бездіяльності Михайлинської сільської ради Козятинського району щодо неоформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів підлягає задоволенню.

Таким чином, оскільки відповідач не забезпечив виконання вимог статті 21 Закону України "Про відходи" в частині оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів, тому суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Михайлинську сільську раду Козятинського району вжити заходи щодо виконання вимог вищевказаної статті в частині розроблення та затвердження схеми санітарного очищення, а також оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону побутових відходів.

Що ж стосується вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача замовити документацію із землеустрою та оформити речове право на таку земельну ділянку, то суд не знаходить підстав для її задоволення, оскільки рішенням 16 сесії 23 скликання Михайлинської сільської ради №165 від 12 липня 2001 року виділено земельну ділянку для будівництва полігону твердих відходів, що виключає можливість задоволення цих вимог. Відтак, виділення земельної ділянки для будівництва полігону твердих відходів не передбачає необхідності розроблення відповідної документації.

З огляду на викладене адміністративний позов належить задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Михайлинської сільської ради Козятинського району щодо невиконання положень статті 21 Закону України "Про відходи" в частині оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону побутових відходів.

Зобов'язати Михайлинську сільську раду Козятинського району вжити заходи щодо виконання вимог статті 21 Закону України "Про відходи" в частині розроблення та затвердження схеми санітарного очищення, а також оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону побутових відходів.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович