10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Вачко В.І.
Суддя-доповідач:Малахова Н.М.
іменем України
"06" травня 2014 р. Справа № 286/8964/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Малахової Н.М.
суддів: Хаюка С.М.
Котік Т.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від "23" січня 2014 р. про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
Рішенням Овруцького районного суду Житомирської області від 12 листопада 2010 року позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі задоволено частково.
Стягнуто з відповідача на користь ОСОБА_3 пенсію по інвалідності, як особі, яка постраждала від аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, інваліду І групи року із розрахунку не менше десяти мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, передбачену ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.08.2007 року по 30.06.2010 року в сумі 139409,20 грн., та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, із розрахунку 100 процентів мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, передбачену ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.08.2007 року по 30.06.2010 року в сумі 11523,85 грн.,
Постановою апеляційного суду Житомирської області від 12 січня 2012 року скасовано та ухвалено нове.
Визнано дії відповідача, щодо відмови позивачці у перерахунку пенсії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не правомірними.
Зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату позивачці за період з 27 лютого 2010 року по 27 серпня 2010 року доплату до пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком.
У грудні 2013 року державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області (далі - відділ ДВС) звернувся до суду з поданням, в якому просив змінити спосіб та порядок виконання судового рішення у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа № 2-4759/10, виданого 23.05.2013 року Овруцьким районним судом Житомирської області. Подання мотивовано тим, що зазначене судове рішення в частині зобов'язання виконано, однак, виплату коштів не проведено у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету на виплату доплат по рішенню судів.
Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 23.01.2014 року подання задоволено частково. Змінено спосіб і порядок виконання судового рішення у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа № 2-4759/10, виданого 23.05.2013 року Овруцьким районним судом Житомирської області шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на користь ОСОБА_3 нарахованих виплат в сумі 43217,96 грн.
В апеляційній скарзі управління ПФУ, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить вказану ухвалу скасувати та прийняти нову - про відмову у задоволенні подання.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до задоволення з наступних підстав.
16.07.2013 року постановою державного виконавця відділу ДВС відкрито виконавче провадження по виконанню виконавчого листа, виданого на підставі зазначеного судового рішення .
На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 23.05.2013 року за виконавчим листом № 2-4759/10 управлінням ПФУ проведено нарахування позивачу коштів у сумі 43217,96 грн., проте їх не виплачено, у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету.
Саме вказані обставини стали підставою для задоволення судом першої інстанції подання державного виконавця про зміну способу і порядку виконання судового рішення відповідно до вимог ст. 263 КАС України.
Проте, колегія суддів не погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.
У відповідності до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що суд може змінити спосіб і порядок виконання рішення лише: 1) у виняткових випадках; 2) за наявності обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим; 3) за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин
Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів реалізації (виконання) рішення в разі неможливості його виконання у спосіб і порядок, встановлений раніше.
Зміна способу і порядку виконання рішення суду може відбутися шляхом заміни одного заходу примусового виконання судового рішення іншим або коли, при виконанні рішення адміністративного суду, яким присуджені певні речі або кошти, неможливо їх повернути за їх відсутності, що є підставою для звернення стягнення на грошові кошти тощо.
Даючи оцінку матеріалів доданих до заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду, судом попередньої інстанцій не встановлено обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, а заявником не надано достатніх доказів наявності таких підстав.
Звертаючись до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання рішення суду, державним виконавцем всупереч ч. 1 та ч. 2 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" не було вжито заходів щодо встановлення відсутності коштів на рахунку у відповідача. Самого посилання на лист управління Пенсійного фонду без надання доказів, зокрема, розпорядження щодо здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення, доказів щодо наявності на розрахункових рахунках кошторисних призначень на виплату вказаних доплат до пенсії, є недостатньою підставою для задоволення подання.
За приписами пункту другого частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).
Аналіз наведених норм та статті 263 КАС України дають підстави зробити висновок про те, що суд, здійснюючи зміну способу і порядку виконання рішення суду, не може змінювати зміст резолютивної частини рішення або змінити обраний судом спосіб захисту порушеного права.
Повноваження щодо зміни постанови суду в частині задоволення позовних вимог мають тільки адміністративні суди апеляційної та касаційної інстанцій (статті 198, 223 КАС України).
Виходячи з вищенаведеного, ухвалу судом постановлено з порушенням вимог закону, тому вона підлягає скасуванню з ухваленням нової - про відмову в задоволенні подання про зміну способу і порядку виконання постанови.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 204, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області задовольнити, ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від "23" січня 2014 р. скасувати та постановити нову ухвалу .
Відмовити державному виконавцю відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області у задоволенні подання про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Н.М. Малахова
судді: (підпис) С.М.Хаюк
(підпис) Т.С. Котік
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Н.М. Малахова
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
заявнику - відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області, м.Житомир, майд.Соборний, 1 - ,