29 квітня 2014 р. Справа № 592/14012/13-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Бартош Н.С., Донець Л.О.
за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 14 березня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними щодо визначення грошового забезпечення та перерахунку пенсії, з зобов'язанням проведення перерахунку пенсійних виплат, -
У грудні 2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким (з урахуванням заяви від 16.01.2014 року по уточнення позовних вимог) просить визнати неправомірними дії відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУПФУ) щодо визначення його грошового забезпечення та перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.08.2008 року відповідно до вимог наказу МО України від 28.07.2008 року № 377 (далі - наказ № 377) і виплатити створену заборгованість.
Судовим рішенням, яке в апеляційному порядку позивачем не оскаржено, позовна заява в частині вимог, що стосуються періоду часу: з 01.08.2008 року по 29.06.2013 року, залишена без розгляду, у зв'язку із пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду без поважних на то причин.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 14 березня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені в повному обсязі.
Рішення суду вмотивовано тим, що Сумської обласний військовий комісаріат з метою перерахунку пенсії позивача у червні 2012 року направляв до ГУПФУ довідку про грошове забезпечення позивача, яке обчислене з урахуванням вимог наказу МО України від 28.07.2008 року № 377. Однак перерахунок пенсійних виплат проведений без врахування зазначеного наказу.
Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі відповідач ГУПФУ, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 14 березня 2014 року та прийняти нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувана постанова відповідно до приписів п.п. 1,4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України - скасуванню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01.01.2007 року перебуває на обліку в ГУПФУ як пенсіонер, якому призначена та виплачується пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року N 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У грудні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення, обчисленого відповідно до наказу № 377.
Листом від 23.12.2013 року за № 912/Б-11 відповідач відмовив в проведенні такого перерахунку, посилаючись на відсутність урядового рішення про зміну розмірів посадових окладів військовослужбовців військових начальних закладів і наукових установ ЗС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону N 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року N 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону N 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова КМУ N 1294), передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право встановлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, своє право визначати розміри посадових окладів, наказ N 377, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону N 2262-XII, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Таким чином, висновок ГУПФУ щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії позивача не відповідає правовій позиції Верховного Суду України у спорах цієї категорії, яка була висловлена у постановах від 24.04.2012 року (справа N 21-84а12), 16.01.2013 та 18.06.2013 року (справи NN 21-416а12, 21-165а13 відповідно).
Водночас постановою КМУ N 1294 Міністру оборони України також дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).
На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами NN 380, 50, 165 встановив розміри премій військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010, 2011, 2012 роках.
Таким чином, встановлені вищезазначені наказами премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010, 2011, 2012 роках відповідно. А тому встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії згідно з ч. 3 ст. 63 Закону N 2262-XII. Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України в постановах 26.02.2013 року, 18.06.2013 року (NN 21-5а13, N 21-165а13 відповідно) та від 15.10.2013 року по справі № 21-315а13.
23.04.2012 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова N 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова N 355), яка набула чинності 08.05.2012 року.
Пунктом 1 вказаної постанови установлено, що з 01.07.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 цього Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23 відсотків та з 01.01.2013 року до 35 відсотків.
У пункті 2 цієї постанови передбачено, що Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 1294 та додатків 15, 26, 31, 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року N 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», станом на 01.04.2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року N 393».
Судом встановлено, що 11.06.2012 року Сумським обласним військовим комісаріатом на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 до ГУПФУ скерована довідка ФБ № 47379, яка видана на ім'я ОСОБА_1, про розмір грошового забезпечення за посадою заступник начальника інституту станом на 01.04.2012 року (а.с. 63).
За інформацією, наданою Сумським обласним військовим комісаріатом (а.с. 7), під час складання довідки були враховані вимоги Департаменту фінансів МО України від 11.05.2012 року № 248/3/6/876, а саме - обчислення грошового забезпечення здійснене за посадами керівного, наукового та науково-педагогічного (педагогічного) складу офіцерів військових навчальних закладів і наукових установ ЗС України, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України - відповідно до схем, затверджених наказом МО України від 28.07.2008 року № 377 та за розміром премії, установленим наказом МО України від 26.03.2012 року № 165.
Як вбачається із повідомлення про розмір пенсії позивача (а.с. 6) при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2013 року ГПФУ не були враховані дані про розмір грошового забезпечення, які вказані в довідці Сумського обласного військового комісаріату від 11.06.2012 року ФБ № 47379. Так, на виконання вимог постанови № 355 розмір пенсії позивача, обчислений згідно із довідкою Сумського обласного військового комісаріату від 08.09.2008 року ФБ № 47379 (а.с. 64), був підвищений на 35%.
Пунктом 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено право Пенсійного фонд України та його головні управління перевіряти правильність складення довідок уповноваженими органами.
Оскільки в довідці Сумського обласного військового комісаріату від 11.06.2012 року ФБ № 47379 про розмір грошового забезпечення за посадою заступник начальника інституту станом на 01.04.2012 року невірно визначений розмір премії (90% замість 10%), колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем прийнято обґрунтоване рішення стосовно відсутності підстав для врахування цієї довідки при проведенні перерахунку пенсії позивача.
Із матеріалів справи вбачається, що позовні вимоги до Сумського обласного військового комісаріату стосовно зобов'язання останнього надати до ГУПФУ довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з окладу відповідно до наказу N 377, позивачем не висувалися. Інші довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача, окрім вищезазначених (ФБ № 47379 від 08.09.2008 року, ФБ № 47379 від 11.06.2012 року) Сумським обласним військовим комісаріатом на адресу ГУПФУ не направлялись.
Оскільки перерахунок пенсії пенсійним органом може бути проведений лише на підставі відповідної довідки щодо зміни розмірів, в даному випадку, грошового забезпечення, яка видана уповноваженим органом і, при цьому, пенсійний орган позбавлений можливості вносити будь-які корективи в розмір, визначених видів грошового забезпечення, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій відповідача щодо визначення його грошового забезпечення та перерахунку пенсії. А, відтак, відсутні підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії та виплатити донараховані суми пенсії.
Апеляційним розглядом справи встановлено, що судом першої інстанції вищезазначені обставини справи залишені поза увагою, при вирішенні спору судом допущені порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до приписів п.п. 1, 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
В порядку, передбаченому ст. 41, ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи відбувся за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 41 ч. 1, 185, 195, 196, с. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. п.п. 1,4, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - задовольнити.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 14 березня 2014 року - скасувати з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) Н.С. Бартош
(підпис) Л.О. Донець
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 травня 2014 року.