Ухвала від 29.04.2014 по справі 820/2342/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2014 р.Справа № 820/2342/14

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Мельнікової Л.В.

суддів - Бартош Н.С., Донець Л.О.

за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові справу за апеляційною скаргою Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року по справі за позовом Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Західсоя», третя особа: Державна реєстраційна служба Харківського районного управління юстиції Харківської області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, -

УСТАНОВИЛА:

У лютому 2014 року Харківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі по тексту Харківська ОДПІ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, яким, з урахуванням уточнень (а.с. 20-22), просить суд скасувати запис змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме запис №16081050009006748 від 08.10.2012 року, відповідно до якого товариство з обмеженою відповідальністю «Західсоя» (далі - ТОВ «Західсоя») змінило відомості про юридичну адресу на наступну: вул. Фрунзе, буд. 3, смт. Бабаї, Харківський район, Харківська область, 62403.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Західсоя» в реєстраційній картці за формою - 3, яка була подана державному реєстратору на проведення державної реєстрації змін до установчих документів, містились завідомо неправдиві відомості, які підлягали внесенню до Єдиного державного реєстру, щодо місцезнаходження за адресою вул. Фрунзе, буд. 3, смт. Бабаї, Харківський район, Харківська область, 62403. Наголошує, що облік платників податків - є одним із засобів здійснення податкового контролю, а відомості про місцезнаходження юридичної особи - є тими даними обліку платників податків, що безпосередньо використовується органом ДПС для здійснення податкового контролю. Ухиляючись від подання інформації про своє місцезнаходження, відповідач перешкоджає своїми діями здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати податків, що виключає своєчасне виявлення та відвернення правопорушень та злочинів у сфері оподаткування.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено у повному обсязі.

Рішення суду вмотивовано тим, що відсутність юридичної особи - відповідача за місцезнаходженням є підставою для внесення таких відомостей в установленому законом порядку до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та вирішення питання про припинення юридичної особи, у зв'язку з чим вимоги податкового органу про скасування державної реєстрації змін до установчих документів відповідача є необґрунтованими.

Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі Харківська ОДПІ на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову з прийняттям нового судового рішення про задоволення заявлених позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідно до положень ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 6-8), ТОВ «Західсоя» зареєстровано як юридична особа 24.09.2009 року.

08.10.2012 року до Єдиного державного реєстру внесено запис про зміну місцезнаходження ТОВ «Західсоя» (вул. Фрунзе, буд. 3, смт. Бабаї, Харківський район, Харківська область, 62403).

Відповідно до довідки позивача про встановлення місцезнаходження платника податків №290 від 06.12.2013 року (а.с. 11) та повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за вих. № 3922/10/20-23-18-02-21 від 06.12.2013 року (а.с. 12), органом Міндоходів проведено заходи щодо встановлення місцезнаходження платника податків, за результатами яких місцезнаходження ТОВ «Західсоя» не встановлено.

Посилаючись на відсутність відповідача за місцезнаходженням, позивач просить суд скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Західсоя» щодо внесення даних про зміну юридичної адреси товариства.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може бути підставою для скасування державної реєстрації відповідних змін до установчих документів підприємства, та зазначає наступне.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців, врегульовані нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.03.2003 року № 755 (далі - Закон № 755).

Відповідно до ст. 1 Закону № 755 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Частина 1 ст. 17 Закону № 755 встановлює, що відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Стаття 29 Закону № 755 містить вичерпний перелік документів, які юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) для проведення державної реєстрації змін до установчих документів. Такими документами є: заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) рішення про внесення змін до установчих документів; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів

Будь-які інші документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, зокрема, підтвердження відомостей щодо фактичного місцезнаходження юридичної особи, державному реєстратору вимагати забороняється.

При цьому, як встановлюють приписи ч. 3 ст. 8 Закону № 755 відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Перелік підстав, за умови наявності яких державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації юридичної особи, визначений ч. 1 ст. 27 Закону № 755. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Статтею 31 Закону №755 встановлено, що скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється лише у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.

Будь-яких інших підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи закон не передбачає.

Колегія суддів зауважує, що приписи Закону № 755 чітко визначають повноваження податкового органу та державного реєстратора у випадку відсутності юридичної особи за місцезнаходженням, які містяться у положеннях ст.19 даного Закону.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відсутність юридичної особи відповідача за місцезнаходженням не може бути підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, та вважає за необхідне відмовити у задоволення апеляційної скарги.

Оскільки при вирішенні справи суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року, відповідно до положень ст. 200 КАС України, належить залишити без змін.

Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.

В порядку, передбаченому ст. 41, ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи відбувся за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 41 ч. 1, 160, 167, 185, 195, 196, 198 ч. 1 п. 1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12 березня 2014 року - без змін.

Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова

Судді (підпис) Н.С. Бартош

(підпис) Л.О. Донець

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 05 травня 2014 року.