30 квітня 2014 р. Справа № 539/553/2014
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Макаренко Я.М. , Тацій Л.В.
за участю секретаря судового засідання Гончаровій С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі Полтавської області на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 05.03.2014р. по справі № 539/553/2014
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі Полтавської області
про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління ПФ України в м.Лубнах та Лубенському районі Полтавської області , в якому просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області щодо відмови в перерахунку його пенсії із заробітної плати за період виконання робіт в зоні відчуження на підставі довідок про заробітну плату № 3 від 18.02.2005 року і № 11 від 18.03.2005 року виданих ВАТ «Оріхівка-цукор» за період 01.06.1986. року по 30.06.1986 року з урахуванням не донарахованої суми заробітної плати за понаднормовий час роботи відповідно табелю обліку робочого часу за червень місяць 1986 року в. розмірі 12111,77 грн., згідно висновку аудитора від 15.03.2005 року та на підставі діючого з 01.01.2012 року підпункту 1 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено Постановою Кабінету Міністр: України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області перерахувати ОСОБА_1 з 01.01.2014 року та надалі виплачувати щомісячно пенсію відповідно довідок про заробітну плату № 3 від 18.02.2005 року і № 11 від 18.03.2005 року виданих ВАТ «Оріхівка-цукор» за період роботи в зоні відчуження з 01.06.1986 року по 30.06.1986 року з урахуванням не донарахованої суми заробітної плати за понаднормовий час роботи відповідно табелю обліку робочого часу за червень місяць 1986 року в розмірі 12111,77 грн. згідно висновку аудитора від 15.03.2005 року та на підставі діючого з 01.01.2012 року підпункту 1 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 05.03.2014 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 із заробітної плати за період виконання робіт у зоні відчуження з 01.06.1986 року по 30.06.1986 року на підставі довідок про заробітну плату №3 від 18.02.2005 року та №11 від 18.03.2005 року, виданих ВАТ «Оріхівка-цукор» з урахуванням недонарахованої суми заробітної плати за понаднормовий час роботи відповідно табелю обліку робочого часу за червень 1986 року та відповідно до підпункту 3 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ №1210 від 06.07.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2014 року надалі виплачувати пенсію відповідно до довідок про заробітну плату №3 від 18.02.2005 року га №11 від 18.03.2005 року, виданих ВАТ «Оріхівка-цукор» за період роботи в зоні відчуження з 01.06.1986 року по 30.06.1986 року з урахуванням недонарахованої суми заробітної плати за понаднормовий час роботи відповідно табелю обліку робочого часу за червень 1986 року та відповідно до підпункту 3 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ №1210 від 06.07.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В іншій частині позовні вимоги залишені без задоволення.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача про перерахунок йому пенсії за період виконання робіт в зоні відчуження з 01.06.1986 року по 30.06.1986 року на підставі довідок №3 від 18.02.2005 року та № 11 від 18.03.2005 року виданих ВАТ «Оріхівка-цукор» з урахуванням недонарахованої суми заробітної плати за понаднормовий час роботи відповідно табелю робочого часу за червень місяць 986 року ґрунтуються на нормах чинного законодавства і підлягають задоволенню.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині здійснення перерахунку пенсії виходячи з заробітної лати в розмірі 12111,77 грн. згідно висновку аудитора від 15.03.2005 року суд першої інстанції виходив з того , що безпосередньо висновок аудитора не належить до переліку первинних документів, на підставі яких проводиться обчислення пенсії.
Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Постанова суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову не оскаржується.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Порядок обчислення по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
З 01.01.2012 року діє Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1210.
Зазначеним Порядком передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату).
Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являється первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
З матеріалів справи вбачається , що ОСОБА_1 є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи у зв'язку з захворюваннями, пов'язаними з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З 26 серпня 2010 року ОСОБА_1 отримував пенсію відповідально до вимог статей 50 і 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі постанови Лубенськорго міськрайонного суду від 6 грудня 2010 року.
В зв'язку зі змінами чинного законодавства з 01.11.2011 року позивачу проведено перерахунок пенсії по інвалідності згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 р. № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
З 01.01.2012 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В квітні 2012 року позивачем подана до управління заява про перерахунок пенсії по інвалідності з збільшеного заробітку та надана архівна довідка від 12.01.2012 року № Б-550/01-08 про фактично одержану заробітну плату за період з червня 1986 року по вересень 1986 року, нараховану на Оріхівському цукровому комбінаті. Також надана архівна довідка від 28.02.2012 р. № 65615, довідка військової частини НОМЕР_1 від 03.09.1986, № 631, копії відомостей про заробітну плату за червень - вересень 1986 року.
За заявою ОСОБА_1 про перерахунок пенсії по інвалідності зі збільшеного заробітку, йому з 01..01.2012 року проведено перерахунок пенсії, розмір якої складає 4260,84 грн.
Відповідно до пункту 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що пенсії призваних на військові , збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідок з Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні - 5, II - 4,І - 3). При цьому, в усіх випадках заробітна плата для розрахунку - за не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Основними документами для проведення розрахунку заробітної плати та відповідно розміру пенсії являються первинні документи про тривалість робочого дня та місця її виконання або довідки архіву Міністерства оборони України, які мають підтверджувати час, місце і тривалість робочого дня безпосередньо особою, яка виконувала роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Основним документом, який підтверджує час, місце і тривалість робочого дня у зоні відчуження є:
довідка, видана командиром військової частини, у складі якої виконувались роботи, про участь у ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження (первинний документ на підставі якого проводилась оплата праці за основним місцем роботи в підвищених розмірах) з зазначенням населеного пункту (зони небезпеки, кратності оплати праці), періоду роботи (кількості днів, тривалості робочого дня);
довідка, видана архівом Міністерства оборони України, яка підтверджує час, місце і тривалість робочого дня у зоні відчуження.
14.01.2014р. позивачем подана до управління заява про проведення перерахунку пенсії із більшого заробітку за роботу в зоні відчуження, згідно довідок про заробітну плату та табелю обліку робочого часу за червень місяць 1986 року з урахуванням понаднормативний час роботи в зоні відчуження з 01.01.2014 року, відповідно частини 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До заяви додано копія табелю обліку робочого часу за червень 1986р.; копія довідки про перейменування №4 від 15.02.2005р; копія довідки про заробітну плату № 3 від 18.02.2005р.; копія висновку аудита від 15.03.2005р.; копія довідки про заробітну плату № 11 від 18.03.2005р.
За результатами розгляду заяви управлінням ПФ України в м.Лубнах та Лубенському районі Полтавської області прийнято рішення від 22.01.2014р. № 3/Б-02, яким відмовлено в проведення перерахунку пенсії згідно надісланих копій документів.
В обґрунтування зазначеного рішення пенсійний фонд посилається на те , що інвалідом, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби органами МСЕК визнано позивача вперше з 26.08.2010 року, відповідно пенсія призначена з зазначеної дати. Довідка про заробіток за № 11 видана ВАТ "Оріхівка цукор" 18.03.2005 р., в той час як інвалідом позивач не був визнані. Розрахунок заробітку, проведений аудитором відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України рід 22.09.2004 р. № 1240 "Про внесення зміни до пункту 1 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи" , яка втратила чинність на підставі Постанови КМ N 1210 від 23.11.2011р. Розрахунок умовного заробітку аудитором проведено з порушенням норм законодавства, а саме: збережений за основним місцем посадовий оклад, тарифна ставка підвищена на 100 %, а потім до нього застосовано кратність. Розрахунок заробітку проведено за один місяць, червень 1986 р. Згідно документів пенсійної справи, участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.06.1986 р. по 27.08.1986 р. підтверджена первинними документами, це архівна довідка галузевого державного архіву Міністерства Оборони України від 28.02.2012 р. № 65615 та первинна довідка, видана військовою частиною № 61606 від 03.09.1986 р. за № 631, яка містить інформацію щодо виконання робіт в зоні відчуження протягом двох повних місяців (червень-липень). Надана копія табелю обліку робочого часу не несе інформації про виконання робіт у зоні відчуження. Крім того, первинною довідкою військової частини та архівною довідкою галузевого архіву МОУ не підтверджено факт виконання робіт по 8-12 годин на добу, а розрахунок аудитора проведено з урахуванням понаднормового часу, що суперечить законодавству, яким передбачено обчислення заробітку за роботу в зоні відчуження виходячи з шестигодинного робочого дня. Згідно пункту 30 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за № 1566/11846, документи про заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Довідки про заробіток від 18.02.2005 р. № 3 та від 18.03.2005 р. № 11, видані ВАТ "Оріхівка-цукор", подані в копіях.
Колегія суддів погоджується з відмовою управління ПФ України в м.Лубнах та Лубенському районі Полтавської області про перерахунок пенсії позивачу з врахуванням довідок про заробіток від 18.02.2005 р. № 3 та від 18.03.2005 р. № 11, виданих ВАТ "Оріхівка-цукор" , виходячи з наступного.
В розумінні приписів пункту 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 підприємство має надати довідку про новий розмір заробітної плати ( з оплатою годин роботи у надурочний та нічний час, вихідні і святкові дні), яка розрахована на підставі довідок, виданих командиром військової частини або Міністерством оборони, якими підтверджене час, місце і тривалість робочого дня цих осіб.
В наданій архівній довідці Міністерства оборони України від 28.02.2012 року № 65615 зазначено, що згідно з наказами командира військової частини № НОМЕР_1 виїзди в зони ЧАЕС відображені кількісно.
Тобто, відомості про тривалість робочого дня в конкретному дні місяця в довідці відсутні (довідка не містить додаткової інформації до довідки командира військової частини від 03.09.1986 р. № 631 - первинного документу).
Відомості про роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що зазначені в наданій копії табелю обліку робочого часу, суперечать даним про роботу в зоні відчуження, зазначеним в первинному документі - довідці, виданій командиром військової частини, та відомостям архівної довідки Міністерства оборони України, в якій зазначено, що іменні списки до наказів командира військової частини не додавались.
Що стосується аудиторського висновку, то розрахунок заробітку, проведений аудитором відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 р. № 1240 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначена постанова втратила чинність на підставі Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 р.
Розрахунок заробітку проведено за один місяць, червень 1986 р.
Згідно документів пенсійної справи, участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.06.1986 р. по 27.08.1986 р. підтверджена первинними документами, а саме архівною довідкою галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 28.02.2012 р. № 65615 та первинною довідкою, видана військовою частиною № 61606 від 03.09.1986 р. за № 631, яка містить інформацію щодо виконання робіт в зоні відчуження протягом двох повних місяців (червень- липень).
Надана копія табелю обліку робочого часу не несе інформації про виконання робіт у зоні відчуження. Крім того, первинною довідкою військової частини та архівною довідкою галузевого архіву Міністерства оборони України не підтверджено факт виконання робіт по 8-12 годин на добу, а розрахунок аудитора проведено з урахуванням понад нормованого часу, що суперечить законодавству, яким передбачено обчислення заробітку за роботу в зоні відчуження виходячи з шестигодинного робочого дня.
Крім того, відомості про роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що зазначені в наданій копії табелю обліку робочого часу, суперечать даним про роботу в зоні відчуження, зазначеним в первинному документі - довідці, виданій командиром військової частини, та відомостям архівної довідки Міністерства оборони України, в якій зазначено, що іменні списки до наказів командира військової частини не додавались.
Аудитором при обчисленні збереженого середнього заробітку враховано річну премію (тринадцяту заробітну плату), яка була виплачена в березні 1986 року, що суперечить законодавству. Для обчислення збереженого середнього заробітку враховується оплата за два попередні місяці роботи, що передували місяцю, в якому особа відряджалася для виконання робіт у зону, тобто заробіток за квітень-травень 1986 року.
Також при обчисленні збереженого середнього заробітку аудитором виводиться середня годинна тарифна ставка, а повинна застосовуватися годинна тарифна ставка, що встановлювалася діючою системою оплати праці для відповідної посади.
Отже, перерахунок заробітної плати повинен проводитись на підставі первинних бухгалтерських документів, а висновок аудитора не може бути підставою для видачі довідки про заробітну плату, про що зазначено в довідці № 11 , тому управлінням правомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії на підставі наданих ним документів.
Що стосується індексації заробітної плати, яка також застосована аудитором при нарахуванні заробітної плати для обчислення пенсії слід зазначити, що підприємство для видачі довідки має провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством та на підставі первинних документів. Розраховану таким чином заробітну плату не індексують і не виплачують, а лише враховують при обчисленні пенсії.
Судом першої інстанції помилково зазначено, що безпосередньою підставою для видачі довідки про заробітну плату став табель обліку робочого часу, але у довідці № 11 від 18.03.2005 р. зазначено, що вона видана на підставі особових рахунків за 1986 рік та висновку аудита від 15 березня 2005 року.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що вимоги позивача про визнання неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 із заробітної плати за період виконання робіт у зоні відчуження з 01.06.1986 року по 30.06.1986 року на підставі довідок про заробітну плату №3 від 18.02.2005 року та №11 від 18.03.2005 року, виданих ВАТ «Оріхівка-цукор» з урахуванням недонарахованої суми заробітної плати за понаднормовий час роботи відповідно табелю обліку робочого часу за червень 1986 року та відповідно до підпункту 3 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ №1210 від 06.07.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2014 року надалі виплачувати пенсію відповідно до довідок про заробітну плату №3 від 18.02.2005 року га №11 від 18.03.2005 року, виданих ВАТ «Оріхівка-цукор» за період роботи в зоні відчуження з 01.06.1986 року по 30.06.1986 року з урахуванням недонарахованої суми заробітної плати за понаднормовий час роботи відповідно табелю обліку робочого часу за червень 1986 року та відповідно до підпункту 3 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ №1210 від 06.07.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірні, необґрунтовані і не підлягають задоволенню.
При винесені оскаржуваного рішення судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню відповідно положень ст. 202 КАС України з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі Полтавської області задовольнити.
Постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 05.03.2014р. по справі № 539/553/2014 скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
В цій частині прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
В іншій частині постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 05.03.2014 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.
Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Тацій Л.В.
Повний текст постанови виготовлений 05.05.2014 р.