Постанова від 08.05.2014 по справі 429/1135/14-а

Справа № 429/1135/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.05.2014 року Суддя Слов'яносербського районного суду Луганської області Скворцова В.Г., розглянувши у скороченому провадженні в сел. Слов'яносербськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

22 квітня 2014 року позивач звернулася до суду з позовом до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області, посилаючись на ту обставину, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі та отримує пенсію за віком, яка була призначена їй на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», з січня 2009 року.

На день призначення пенсії її заробітна плата складалася з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та інших виплат. Для оформлення пенсії, фінансовим управлянням Слов'яносербською райдержадміністрацією Луганської області, де вона працювала, їй було надано довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії, в яку не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань, індексація заробітної плати з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11 «про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлені складові заробітної плати, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Однак, постановою окружного адміністративного суду м. Київа від 13 серпня 2010 року вказана постанова визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, щодо не включення до складових заробітної плати, які передбачені чинним законодавством. Згодом до форми довідки про заробітну плату, що подається до для при значення (перерахунку) пенсії були внесені зміни постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-7 та в цій довідці передбачено надання також довідки про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

На підставі вище зазначеного позивач звернулася до фінансового управління Слов'яносербської райдержадміністрації Луганської області, де отримала довідку від 14.04.2014 року № 95 про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії в яку було включено надбавки та премії, інші виплати за 2007-2009 роки. На всі виплати, включені в довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

15.04.2014 року позивачка звернулася до відповідача із заявою, в якій просила провести перерахунок її пенсії в розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням нової довідки, на що отримала рішення від 17.04.2014 року про відмову в задоволенні її вимог.

Посилаючись на порушення її прав, позивач просила суд визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату належної їй пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з 01.04.2014 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та інших виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідач з позовом не згоден, направив суду заперечення, в яких послався на наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-12 зі змінами та доповненнями внесеними Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи № 3668-V1 від 08.07.2011 року, яка регулює пенсійне забезпечення державних службовців, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На сьогоднішній день пенсія позивачці розрахована на підставі наданої неї довідки від 26.01.2009 року за №19, довідки від 26.01.2009 року №18. Станом на 01.01.2014 року розмір пенсійної виплати позивачки склав 2727,75 грн., що в свою чергу становить 90% від окладу 3030,83 грн.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

У відповідністю зі ст. 71 КАС України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій або бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі та отримує пенсію за віком з січня 2009 року у відповідності з Законом України № 3723-ХІІ «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати.

Позивач звернулася до Управління із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати з урахуванням фактично виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації.

Відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця у розмірі 90% суми заробітної плати з урахуванням фактично виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на соціально-побутові потреби входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 20.02.2012 року.

Оскільки з довідки позивача вбачається, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, грошової винагороди та індексації заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовою заробітної плати позивача та зобов'язанні враховуватись при обчислення пенсії.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон №3723-XII), згідно якого була призначена пенсія позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Кодексом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Законом № 3668 - V1 від 08.07.2011 року, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії яка призначається державним службовцям.

Так, відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ в редакції Закону № 3668 -V1 від 08.07.2011 року державному службовцю пенсія призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення ч.1 ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ щодо пенсійного забезпечення і грошової допомоги державним службовцям у розмірі не більше 90% від його заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668 -V1.

Позивачка звернулася за перерахунком пенсії 15.04.2014 року, тобто на час звернення позивачки за перерахунком пенсії ст. 37 Закону України «Про державну службу» діяла в новій редакції.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивачці при наявності права на такий перерахунок, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої вона вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, тобто з 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати особи на відповідній посаді, а не з 90 відсотків, оскільки такого розміру пенсії на час здійснення перерахунку законодавством передбачено не було.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 32, 33, 37 Закону України «Про державну службу», статтею 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 6-11, 18, 71, 86, 159-163, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії за віком ОСОБА_2 - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Слов'яносербському районі Луганської області здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_2 з 01.04.2014 року з урахуванням інших виплат (в тому числі, суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати та інших виплат, з яких сплачено страхові внески).

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Слов'яносербський районний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів. Строк для подання апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Скворцова В.Г.