24 квітня 2014 року м. Київ К/9991/15278/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Конюшка К.В.,
Чалого С.Я.
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову апеляційного суду Київської області від 13 жовтня 2011 року у справі №2а-3533/09 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання вчинити дії,
У грудні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить суд зобов'язати командування військової частини НОМЕР_1 включити до довідки про грошове забезпечення для обчислення пенсії всі основні та додаткові види грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.01.2008 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 без обмеження, встановленого пунктом 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.
Позовні вимоги мотивовано тим, що при перерахунку його пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було безпідставно обмежено його право на одержання більшого розміру пенсії як військовослужбовця, зокрема, не були враховані максимальні розміри надбавок до посадового окладу: надбавка за особливі завдання замість 100 % враховано 90 %, надбавка за спеціальні завдання замість 70 % враховано 6,8 %, надбавка за розвідувальну діяльність замість 50 % враховано 22,5 % окладу.
Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 17 грудня 2009 року позов задоволено: зобов'язано Головне управління розвідки Міністерства оборони України включити до довідки про грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача надбавки у максимальному розмірі відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, а саме: надбавки за особливі завдання у розмірі 100%, надбавки за спеціальні завдання - 70%, надбавки за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність - 50%; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.01.2008 на підставі довідки та виплатити різницю в пенсії.
Постановою апеляційного суду Київської області від 13 жовтня 2011 року скасовано постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 17 грудня 2009 року та ухвалено нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено.
У поданій касаційній скарзі ОСОБА_1 з посиланням на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати зазначене вище судове рішення апеляційного суду та залишити в силі постанову суду першої інстанції, яку вважає законною та обґрунтованою.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 звільнений з військової служби наказом Міністра оборони України від 03.09.2003 №056-Р у званні полковника і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”.
З 01.01.2008 Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві на підставі довідки, виданої 17.05.2008 військовою частиною НОМЕР_1 , провело перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення у вигляді надбавок до посадового окладу, в тому числі надбавки за особливі завдання в розмірі 90%, надбавки за спеціальні завдання в розмірі 6,8%, надбавки за розвідувальну діяльність в розмірі 22,5% окладу.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям Головного управління розвідки Міністерства оборони України здійснюється за рахунок Державного бюджету України, а посилання відповідача на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань не може бути прийнята до уваги, оскільки відсутність бюджетних асигнувань не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання пенсії, яка прямо передбачена законом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції мотивував своє рішення тим що, позивачу з 01.01.2008 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 про грошове забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, оскільки пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” передбачено, що встановлення конкретних розмірів надбавок у відсотковому відношенні індивідуально щодо кожного військовослужбовця віднесено до компетенції командування військової частини.
Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується з вказаними висновками апеляційного суду, з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, для перерахунку пенсій враховуються: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” з 01.01.2008 запроваджено нову структуру грошового забезпечення, порядок та умови виплавати надбавок.
Порядок проведення такого перерахунку затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008. Відповідно до цього порядку управління пенсійного фонду проводять перерахунок пенсії на підставі довідок, які надаються їм відповідними Міністерствами за останнім місцем роботи пенсіонерів та у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Постановою Кабінету Міністрів України №1294 передбачено виплату військовослужбовцям певних видів надбавок та визначено їх максимальні розміри у відсотковому відношенні до посадового окладу.
Підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право, у тому числі, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Як вбачається з матеріалів справи, військова частина НОМЕР_1 видала позивачу довідку про розмір грошового забезпечення за чинними нормами станом на 01.01.2008 за посадою начальника управління, яку позивач займав на день звільнення.
Згідно з вказаною довідкою грошове забезпечення командира військової частини НОМЕР_1 включає надбавки: за особливі завдання в розмірі 90%, за спеціальні завдання - 6,8 %, за розвідувальну діяльність - 22,5 % окладу.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками апеляційного суду про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві з 01.01.2008 правильно здійснило перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1294 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 з урахуванням надбавок та їх розміру, а також про відсутність підстав для врахування вказаних надбавок у максимальному розмірі.
Доводи касаційної скарги висновків суду апеляційної інстанції не спростовують.
Правова оцінка встановлених обставин справи судом апеляційної інстанції дана вірно, порушень норм матеріального чи процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень не допущено.
Відповідно до частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-
Касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилити, а постанову апеляційного суду Київської області від 13 жовтня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: