29.04.2014 Суддя: Попова В. О.
Справа № 253/14214/13-а
29 квітня 2014 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівка Донецької області у складі: головуючого судді - Попової В.О., при секретарі - Лисенко В.В.
розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Горлівці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально-Міського Управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, третя особа - Управління Державної казначейської служби України у м. Горлівці Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача, мотивуючи тим, що є застрахованою особою та перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення у зв'язку з народженням дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та відповідно має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не меншому ніж розмір прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років на відповідний період. Однак відповідач виплачував їй зазначений вид допомоги у сумі, меншій, ніж це передбачено законодавством України. Просила суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку і виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на відповідний період з 01 травня 2013 року по день винесення постанови з урахуванням проведених виплат .
Ухвалою Центрально-Міського районного суду міста Горлівка Донецької області від 13.11.2013 року позовні вимоги за період з 01.05.2013 року по 06.05.2013 року залишено без розгляду .
Позивач в судове засідання не з'явилася, надавши заяву, де просить розглянути справу за її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача, що діє на підставі довіреності, надав заперечення проти позову, де зазначив, що Центрально-Міського Управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради позовні вимоги не визнає, оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачу була нарахована та виплачена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" та внесених Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" змін до ст.ст.13,15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"; просив розглянути справу без участі представника управління.
Представник Управління Державної казначейської служби України у м. Горлівці Донецької області і в судове засідання не з'явився, надавши клопотання про розгляд справи за його відсутність.
Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України у зв'язку із тим, що всі особи, які беруть участь у справі заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд оголосивши заяви та заперечення сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивач є матір'ю дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Центрально-Міському Управлінні праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради з листопаду 2011 року, щомісячно отримує допомогу по догляду за дитиною у розмірі 130 грн. як застрахована особа, що підтверджується довідкою управління від 04.11.2013 року (арк. справи 7).
Листом Управління за № 7442/27.07 від 04.11.2013 р. позивачці було відмовлено у проведенні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років (а.с.5).
Позивачка вважає, що відповідачем не доплачена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у встановленому законодавством розмірі, у зв'язку з чим, пред'явила позов про стягнення недоплаченої вказаної допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Так, відповідачем призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», розмір якої визначено відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженому постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року.
Згідно ст. 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом № 107-VI - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами.
Згідно ст. 43 Закону № 2240-ІІІ було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону №2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону №2240-ІІІ було виключено статті 40-44.
Рішенням № 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу П Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.
Пунктом 2 розділу ІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ ІІ цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону №2811-XII.
Згідно ч.3 ст. 45 Закону № 2154-VI було визначено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ призначається та здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1 Порядку), згідно з якою встановлюється Кабінетом Міністрів України тільки порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом.
Розміри і порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до Закону № 2240-ІІІ на виконання ст. 45 Закону № 2154-VI Кабінет Міністрів України не визначав.
Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, відповідач, виплачуючи позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн., діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства, проте враховуючи, що частина позовних вимог залишена без розгляду ухвалою суду від 11.11.2013 року, яка набрала законної сили, вимоги позивача щодо нарахування та виплати спірної допомоги підлягають задоволенню з 07.05.2013 року по 29.04.2014 року включно.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Позивачкою судовий збір було сплачено до місцевого бюджету Ц-Міського району міста Горлівки (а.с.1), тому і відшкодувати судові витрати необхідно за рахунок коштів зазначеного місцевого бюджету
Керуючись ст. 8-12, 71, 159-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрально-Міського Управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, третя особа - Управління Державної казначейської служби України у м. Горлівці Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнати неправомірними дії Центрально-Міського Управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо призначення, нарахування та виплаті ОСОБА_1 сум допомоги по догляду дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 07.05.2013 року по 29.04.2014 року нижче прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років.
Зобов'язати Центрально-Міське Управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на відповідний рік за період з 07.05.2013 року по 29.04.2014 року, з урахуванням фактично здійснених за цей час виплат.
Стягнути з місцевого бюджету Ц-Міського району міста Горлівки Донецької області на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в розмірі 68 ( шістдесят вісім ) грн. 82 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: В. О. Попова