Постанова від 15.04.2014 по справі 753/17496/13-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 753/17496/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Трусова Т.О.

Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 квітня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Пилипенко О.Є.,

суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дарницького районного суду м. Києва від 15 листопада 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві, третя особа - Київський міський військовий комісаріат про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2013 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до Дарницького районного суду м. Києва з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві, третя особа - Київський міський військовий комісаріат про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, в якому просив визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.02.2013 року, зобов'язати Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсію позивачу, згідно ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення наданої Київським міським військовим комісаріатом вих.. № 124551 від 24.05.2012 року.

Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 15 листопада 2013 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із постановою суду від 15 листопада 2013 року позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Дарницького районного суду м. Києва від 15 листопада 2013 року та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було допущено неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, що у свою чергу стало причиною порушення судом норм матеріального та процесуального права.

У судове засідання сторони та їх представники не з'явилися, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити, постанову Дарницького районного суду м. Києва від 15 листопада 2013 року - скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У відповідності до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 звільнений з військової служби, яку проходив на посаді командира дивізіону, і перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В травні 2012 року Київським міським військовим комісаріатом було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку від 24.05.2012 року № 124551 про розмір грошового забезпечення станом на 1 квітня 2012 року за посадою, яку позивач обіймав перед звільненням (а.с. 13).

З огляду на те, що за даними вказаної довідки збільшилося грошове забезпечення на посаді, яку позивач обіймав до виходу у відставку, 16 вересня 2013 року останній звернувся до відповідача зі скаргою, в якій просив провести перерахунок пенсії (а.с. 9).

Проте листом від 4 жовтня 2013 року № 24272/12/Б-2206 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи відмову відсутністю підстав для проведення відповідного перерахунку з посиланням на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (а.с. 10).

Колегія суддів вважає вказані дії відповідача неправомірними, а висновок суду першої інстанції необґрунтованим, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 статті 51 вказаного Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 року Міністерству оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців понад встановлені законодавством розміри премії.

Як зазначалося вище, травні 2012 року Київським міським військовим комісаріатом було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку від 24.05.2012 р. № 124551 про розмір грошового забезпечення станом на 1 квітня 2012 року за посадою, яку позивач обіймав перед звільненням, що підтверджувала фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади.

Проте відповідачем перерахунку пенсії позивачу зроблено не було, чим було порушено його права, передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Дана правова позиція вкладена також в Постанові Пленуму Верховного суду України від 15 квітня 2005 року N 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», в п. 9 якому зазначено, що з 1 січня 2006 року набував чинності Закон N 2255-IV, яким передбачено зміну редакції ч. 3 ст. 63 Закону N 2262-XII і запроваджено новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій. Ним, зокрема, встановлено, що всі призначені відповідно до Закону N 2262-XII пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок і провадиться у строки, встановлені у ч. 2 ст. 51 Закону N 2262-XII.

Пунктом 2 розд. II "Прикінцеві положення" Закону N 2255-IV передбачено обов'язковий перерахунок пенсій, призначених раніше згідно із Законом N 2262-XII, з урахуванням змін розмірів і введення нових видів грошового забезпечення, що відбулися чи були введені після призначення пенсій, з яких останні обчислюються відповідним категоріям військовослужбовців та особам, котрі мають право на пенсію згідно із Законом N 2262-XII. Цей Закон також не має зворотної сили.

Також, колегія суддів звертає увагу на той факт, що правову позицію з питання перерахунку та виплати пенсії військовослужбовцям було викладено в постанові Верховного Суду України від 16 січня 2013 року, відповідно до якої колегією Верховного суду України зазначено, що відповідно до пункту 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону N 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 постанови N 1294 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.

Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, то наказ останнього є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що вимоги позивача про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки Київського міського військового комісаріату про розмір грошового забезпечення від 24.05.2012 року № 124551 з 01.02.2013 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було не вірно встановлено фактичні обставини справи, надано невірну оцінку дослідженим доказам та порушено норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. За таких обставин колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити, постанову Дарницького районного суду м. Києва від 15 листопада 2013 року - скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 197, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Постанову Дарницького районного суду м. Києва від 15 листопада 2013 року - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.02.2013 року.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсію ОСОБА_2, згідно ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення наданої Київським міським військовим комісаріатом вих.. № 124551 від 24.05.2012 року з 01.02.2013 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.Є. Пилипенко

Судді Я.Б. Глущенко

С.Б. Шелест

Головуючий суддя Пилипенко О.Є.

Судді: Глущенко Я.Б.

Шелест С.Б.