Справа: № 6-а/378/13/13 Головуючий у 1-й інстанції: Скороход Тетяна Нестерівна Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
Іменем України
15 квітня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б. ,
при секретарі - Грабовській Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Ставищенського районного суду Київської області від 06 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Ставищенської районної державної адміністрації про зміну способу виконання рішення, -
27.11.2013 року заявник - ОСОБА_2 звернувся до Ставищенського районного суду Київської області із заявою про заміну способу і порядку виконання судового рішення, в якому просив змінити спосіб і порядок виконання рішення суду у справі № 2-а-318/10 від 16.03.2010 року.
Ухвалою Ставищенського районного суду Київської області від 06 грудня 2013 року у задоволенні заяви ОСОБА_2 - відмовлено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, ОСОБА_2 звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Ставищенського районного суду Київської області від 06 грудня 2013 року та постановити нову, якою змінити порядок і спосіб виконання рішення суду у справі № 2-а-318/10 від 16.03.2010 року.
У судове засідання сторони та їх представники не з'явилися, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а ухвалу Ставищенського районного суду Київської області від 06 грудня 2013 року - без змін, виходячи з наступного.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 199 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з заявою про зміну способу і порядку рішення суду у справі № 2-а-318/10 від 16.03.2010 року, шляхом стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Ставищенської районної державної адміністрації Київської області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивача 330,00 грн.
Свої вимоги заявник мотивував тим, що постанову ухвалу Ставищенського районного суду Київської області по справі № 2-а-318/10 від 16.03.2010 року виконати фактично не можливо, адже відповідачем зазначено, що на виконання судових рішень в Управлінні праці та соціального захисту населення Ставищенської районної державної адміністрації Київської області відсутні цільові кошти.
Обговорюючи правомірність зазначеного клопотання, колегія суддів приходить до наступного.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Ставищенського районного суду Київської області по справі № 2-а-318/10 від 16.03.2010 року було задоволено позовні вимоги ОСОБА_2, у тому числі й стосовно зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік відповідно до статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 5 мінімальних заробітних плат, з урахуванням фактично виплаченої допомоги.
За приписами пункту другого частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).
Аналіз резолютивної частини постанови Ставищенського районного суду Київської області від 16.03.2010 року та синтез наведених процесуальних норм дають підстави зробити висновок про те, що зобов'язання, покладені на відповідача цим судовим рішенням, є позовними вимогами, як обраним судом видом захисту порушених прав позивача, які суд задовольнив.
За таких обставин, заявник - ОСОБА_2 просив змінити не спосіб виконання постанови суду, а судове рішення по суті позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття цієї постанови. Хоча в адміністративному судочинстві повноваження щодо зміни постанови суду в частині задоволення позовних вимог мають тільки адміністративні суди апеляційної та касаційної інстанцій (ст. 198, 223 КАС України).
Крім того, частиною першою статті 263 КАС України встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.
З матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду першої інстанції неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Отже, виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду першої інстанції.
Дана правова позиція викладена також в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 12 лютого 2014 року, у справі № К/800/598/14.
З урахуванням викладеного, висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для зміни способу і порядку виконання судового рішення є правомірним та обґрунтованим, а відтак відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 41, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Ухвалу Ставищенського районного суду Київської області від 06 грудня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.Є. Пилипенко
Судді Я.Б. Глущенко
С.Б. Шелест
Головуючий суддя Пилипенко О.Є.
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.